Контакт

Свет

Кремљ ветува соодветен одговор на постапките на САД, Обама се заканува со нови акции

Објавено пред

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, изјави дека сé уште не може да каже во што ќе се состои рускиот одговор на американските санкции воведени против руски компании и физички лица, како и протерувањето на 35 руски дипломати од САД во четвртокот и затворање на две руски згради наводно поради руското мешање во американскиот изборен систем, но истакна дека тој ќе се базира на начелото на реципроцитет.

„Засега не можам да кажам каков ќе биде одговорот. Иако, како што знаме, не постои никаква алтернатива за принципот на реципроцитет. Се разбира, ќе биде даден соодветен одговор. Овој одговор ќе биде формулиран во согласност со насоките коишто ќе ги одреди претседателот на Руската федерација“, изјави портпаролот на Крем во четвртокот вечерта за новинарите, пренесе агенцијата РИА.

Според Песков, соодветната и заснована на принципот на реципроцитет реакција на Москва ќе доведе до тоа на американската страна да ѝ биде зададена „значителна непријатност“.

„Оттаму засега нема потреба од брзање (во реакцијата). Но, во секој случај, одлуката за носењето такви потези ќе ја донесе рускиот претседател“, додал портпаролот на Кремљ и посочил дека Москва жали поради ваквата одлука на Вашингтон.

Руското министерство за надворешни работи засега се ограничи на оцената дека американските санкции се контрапродуктивни за билатералните односи.

Како што објавија претходно во четвртокот вечерта американските медиуми, американскиот претседател Барак Обама кој за три седмици ќе ја напушти должноста, го наредил протерувањето на 35 руски дипломати и воведување санкции за руските разузнавачки служби, Федералната служба за безбедност (ФСБ) и воената Главна разузнавачка управа (ГРУ) за кои верува дека се вмешале во американските избори во полза на републиканскиот кандидат Доналд Трамп и други републикански кандидати.

Обама изјави дека тоа не се сите санкции и предупредил дека САД „ќе преземат и други мерки кога за нив ќе дојде времето, вклучително и оние коишто нема да бидат објавени јавно“, алудирајќи најверојатно на кибернетички напади или други субверзивни активности, проценуваат медиумите.

Во соопштението кое ги издаден од Хаваи, каде се наоѓа на одмор, Обама ги повикува „пријателските и земјите сојузнички“ на САД „заедно да работат на спротиствување на руското поткопување на добрите меѓународни обичаи и вмешувања во демократските процеси“, пренесува Reuters.

Претходно беше објавено дека на руските разузнавачки службеници, кои според билатералните договори дејствуваат на територија во однос на трети земји или организации, од петок ќе им биде ускратена можноста да ги користат двете згради во Њујорк и Мериленд, а прогласени се за непожелни 35 руски дипломати, наводно поради притисоци кои ги трпеле американските дипломати во Москва.

Мерките кои Обама ги воведува последните денови од својот мандат, вклучително и тензиите кои ги предизвика неговата администрација со традиционалниот сојузни Израел, се нов удар врз американско-руските односи кои се силно затегнати поради несогласувањата околу кризите во Украина и Сирија, коментира AFP.

Обама претходно објави дека „ќе ѝ одговори на Русија“ откако беа хакирани компјутерските системи на неговата Демократска партија а на WikiLeaks се појавија доверливи преписки на функционери на партијата кои предизвикаа серија оставки во неа. Обама и демократите за овие истекувања ги обвинуваат руските хакери кои наводно дејствувале по налог на Кремљ за да му се помогне на Доналд Трамп, кој најави подобрување на односите со Русија, во трката со Хилари Клинтон.

Избраниот американски претседател Доналд Трамп и други челници на Републиканската партија изјавија дека не веруваат во ваквите обвинувања. Имено досега не им се понудени никакви докази за тоа. Нејасно е дали Трамп по 20-ти јануари, откако ќе ја преземе должноста ќе направи измени во овие мерки.

Ви изјавата Обама го потврди и претходното пишување на руските медиуми дека дал наредба за санкции на девет ентитети и поединци, вклучително и двете споменати разузнавачки агенции, и компании кои наводно давале материјални поддршки за информатичките операции. Американското министерство за финансии, исто така, под санкции стави двајца Руси кои ги обвинува за хакирање со цел да приберат капитал или лични податоци./крај/мф/сн

Свет

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во конфликтот со Хамас, а меѓу нив е и Македонија.

Во пораката објавена на неговиот профил на „Твитер“, Нетанјаху напиша: „Ви благодарам што решително сте со Израел и што го поддржавте нашето право на самоодбрана од терористички напади“.

Заедно со пораката, се поставени знамиња на 25 земји од различни континенти, од САД до Југоисточна Европа, вклучувајќи ги Словенија, Македонија, но и Босна и Херцеговина, каде што најновиот израелско-палестински конфликт наиде на спротивставени ставови.

Имено во Федерацијата БиХ, во деловите со бошњачко мнозинство, јавноста, медиумите, но и политичарите претежно застанаа на страната на Палестинците, осудувајќи го Израел. Од друга страна, во Република Српска изразија јавна поддршка за еврејската држава.

Откако се прошири веста дека БиХ е меѓу земјите на кои Израел им се заблагодарува за поддршката, бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ порача дека израелскиот премиер е малку збунет.

„Мојата порака до премиерот Нетанјаху е дека Босна и Херцеговина не поддржува и не може да поддржува убиства на невини цивили во Газа од страна на израелските воени сили“, напиша Џаферовиќ на социјалните мрежи.

Македонскиот премиер Зоран Заев исто така на „Твитер“ објави став за ситуацијата со Израел и Палестина. Порача дека животите на луѓето се бесценети и насилството мора да запре.

„Не смее да има толеранција за антисемитистички напади. Не смее да има толеранција за напади врз цивили на која било страна. Дијалогот е решение“, напиша Заев.

Прикажи повеќе...

Свет

Седум лица во Индонезија се удавија поради селфи на брод

Објавено пред

Седум лица од Индонезија се удавија кога преоптоварен брод се превртел на езеро на островот Јава, бидејќи 20 туристи преминале на едната страна од бродот за да направат групна фотографија.

Началникот на полицијата во Јава, Ахмад Лутфи изјави дека бродот бил пренатрупан кога се превртел.

Според Лутфи, со бродот управувал тринаесетгодишник.

Полицијата соопшти дека 11 лица биле спасени, а две лица се водат како исчезнати.

Несреќи со брод се чести во Индонезија, главно поради слабите регулативи.

Прикажи повеќе...

Европа

Во експлозија на гас во Англија, едно дете загина, повеќе куќи се уништени

Објавено пред

Во експлозија на гас во Хајшам, Ланкашир, загина едно дете, а други четири лица беа повредени пренесуваат медиумите во таа земја.

Како резултат на експлозијата, две куќи се уништени, а третата е сериозно оштетена.

Експлозијата се случи синоќа во 2:30 часот на авенијата Мелодајл во Хајшам, на западот од Англија, објави британскиот дневен весник „Гардијан“.

Четири лица, двајца мажи и две жени се пренесени во болница со сериозни повреди, соопшти полицијата.

Противпожарната служба Ланкашир објави дека на самото место има 10 противпожарни возила.

Жителите во близина се евакуирани, а полицијата во Ланкашир работи со инженери за гас за да ја направат областа безбедна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија2 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет5 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет5 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет6 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет8 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет20 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Досие