Контакт

Свет

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Објавено пред

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето блиски до него поради корупција и поткуп, рече дека не е робот, туку човечко суштество со грешки и мани.

Утрово, Курц им се обрати на граѓаните со видеопорака и рече дека во оптек има многу СМС-пораки што тој не ги напишал.

Но, кога станува збор за пораките што ги напишал, тој рече дека не е робот, туку човек со грешки и емоции и дека денеска не би напишал некои формулации што ги составил тогаш.

Тој посочи дека се извинил за тие пораки и дека се кае за нив.

Сепак, тој нагласува дека СМС-пораките не се и немаат никаква врска со какво било криминално дело и намерно се објавени во јавноста за да му наштетат на ОВП и нему лично.

Курц побара да се направи јасна разлика помеѓу текстуални пораки и обвиненија поврзани со злосторството.

Кога станува збор за кривични дела, тој вели дека никогаш не направил ништо во целиот свој живот и вети дека како шеф на парламентарниот клуб ОВП, ќе го даде својот придонес и ќе ја поддржи владата.

„Јас не сум канцелар во сенка“, повтори Курц во пораката до граѓаните.

Тој посочи дека постои стабилна влада и дека граѓаните на Австрија тоа го заслужуваат.

Курц повтори дека спречил коалиција од четири опозициски партии ослободувајќи ја својата позиција и овозможувајќи му на Александар Шаленберг да стане канцелар.

Свет

Австралија ги олабавува мерките, а блокадите во Оукланд остануваат уште две недели

Објавено пред

Илјадници деца во Сиднеј денеска се вратија на училиште по неколкумесечно учење од далечина, бидејќи најголемиот град во Австралија, поттикнат од зголемените стапки на вакцинација, продолжува да ги олеснува ограничувањата за Ковид-19.

Маските повеќе нема да бидат задолжителни во канцелариите, а повеќе луѓе ќе можат да се собираат дома и на отворено, откако сојузната држава Нов Јужен Велс, каде се наоѓа Сиднеј, достигна стапка на вакцинација од 80 проценти за лица над 16 години.

„ Ова не е готово, има уште долг пат, рече денеска премиерот на Нов Јужен Велс, Доминик Перо, повикувајќи ги луѓето строго да ги почитуваат преостанатите здравствени прописи.

Нов Јужен Велс денеска пријави 265 нови случаи на коронавирус, што е најнизок дневен скок во последните 10 недели и значително под максималниот број од 1.599 регистрирани во почетокот на септември. Соседна Викторија пријави 1.903 нови случаи, што е зголемување од 1.838 претходниот ден. Главниот град на таа земја, Мелбурн, е на пат да започне да излегува од блокадата во која беше речиси девет месеци, бидејќи вакцинацијата се приближува до стапката од 70 проценти.

Некои австралиски држави, кои немаат пријавени случаи на вирус, соопштија дека ќе ги држат затворени внатрешните граници од страв дека повторното отворање може да го совлада нивниот здравствен систем. Спротивно на тоа, федералната влада соопшти дека од утре ќе издаде пасоши за вакцинација за меѓународни патувања, клучен чекор во плановите да им се овозможи на австралиските граѓани да патуваат во странство од следниот месец.

Со приближно 145.000 случаи на коронавирус и 1.543 смртни случаи, изложеноста на Австралија на пандемијата на коронавирус беше релативно ниска.

„ Блокадата ќе остане во сила уште две недели во најголемиот град на Нов Зеланд, Окленд, поради борбата против епидемијата на делта-сојот, изјави премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн.

Нов Зеланд се бори со епидемија на делта-сојот што се прошири надвор од Окленд и соседните региони, и покрај острите мерки и затворање на границите. Ардерн посочи дека нема да има промена во социјалните ограничувања што беа во сила во Окленд во изминатите 62 дена.

Прикажи повеќе...

Свет

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Објавено пред

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн.

И двајцата се здобиле со повреди опасни по живот за време на нападот на плоштадот Беркли, во предградието на Бранзвик, кој бил извршен нешто по осум часот наутро, и тие биле пренесени во болница во стабилна состојба, пренесува британскиот весник „Гардијан”.

„ Прво слушнавме само врескање, но не обрнувавме многу внимание на тоа, но потоа рече бегај, има некој со нож!“ изјави работник во месарница што се наоѓа во близина на нападот.

Тој и другите работници се засолниле во задниот дел на продавницата, пред полицијата да ги евакуира половина час подоцна.

Очевидци на настанот велат дека трговскиот центар бил евакуиран и дека сите вработени останале затворени во своите продавници.

Еден маж бил уапсен на лице место и со повреди бил пренесен во болница.

Полицијата изјави дека не бара ниту едно лице и дека нема закана за заедницата.

Прикажи повеќе...

Свет

Мјанмар ќе ослободи од затвор илјадници затворени за протестите против Владата

Објавено пред

Мјанмар ќе ослободи од затвор повеќе од 5.636 лица уапсени за учество во протестите против владејачката хунта, објави државната телевизија, преку која водачот на хунтата, генерал Мин Аунг Хлаинг, рече дека владата работи за мир и враќање на демократијата.

Амнестијата е донесена од хуманитарни причини, се вели во соопштението и се обвинуваат илегалните опозициски групи за поттикнување немири.

Шефот на воената хунта во Мјанмар и извршителот на државниот удар Мин Аунг Хлаинг ја бранеше улогата на неговата воена влада, за која вели дека се обидува да воспостави ред и мир, и ја обвини опозицијата за насилство.

Во телевизиско обраќање, водачот на државниот удар повтори дека хунтата презема чекори во процесот за враќање на демократијата, но дека за некои од барањата на специјалниот пратеник на АСЕАН не може да се преговара.

Тоа е прва реакција на Мин Аунг Хлаинг по вчерашната одлука на АСЕАН да го исклучи од самитот од 26 до 28 октомври, на кој наместо него покани „аполитички претставник“ на Мјанмар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија11 час

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија11 час

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија12 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија12 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија12 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија14 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија14 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија14 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија16 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија16 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија17 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија18 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија19 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет20 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија21 час

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија22 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија22 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Досие