Контакт

Свет

Курц: Тие што нема да се вакцинираат може да наидат на проблеми

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача дека во Австрија нема да биде задолжителна вакцинацијата против коронавирус. Но, тој сепак нагласи дека оние кои нема да се вакцинираат, би можеле да наидат на проблеми.

„ Останува личната одлука на секој поединец дали ќе се вакцинира. Владата нема да воведе задолжителна вакцинација“ изјави Курц, наведувајќи дека може авиокомпаниите или организатори на манифестации да воведат такви правила.

„ Многу земји во светот сè уште бараат докази за вакцините, на пример против хепатитис, маларија или тифус. Тоа би можело да биде слично и за коронавирусот во иднина “, објасни тој во изјавата за дневниот весник „Кронен цајтунг“.

Курц најави дека ќе биде вакциниран што е можно поскоро.

Претходно, на прашањето зошто не се вакцинирал на самиот почеток на вакцинацијата, Курц рече дека тој, како и другите членови на владата, не сака привилегиран статус, бидејќи на ред се ризичните групи. Кога станува збор за враќање на нормалноста, канцеларот повтори дека не очекува тоа да се случи многу наскоро.

„ Во следните месеци, поради ниските температури, лошиот имунолошки систем ќе биде многу предизвикувачки. Третиот бран веќе силно погодува многу земји, како што се Чешка или Холандија. Сите овие се сигнали дека овој развој може да се случи и кај нас. Ќе треба уште време за соодветните групи да бидат вакцинирани“, потенцира Курц.

На прашањето дали може да има четврто заклучување на државата, на пример, во март, Курц вели дека никој не може да ја исклучи таа можност, бидејќи целта е да се спречи тријажа на интензивната нега. Нагласи дека го загрижуваат факторите врз кои никој нема влијание, а тоа се, на пример, мутации, како што сега има во Велика Британија.

Регион

Хрватската влада најави олеснување на мерките од 1 февруари

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 619 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, 30 лица починаа, а владата најавува ублажување на мерките од 1 февруари.

Во Хрватска денес има вкупно 3.173 пациенти со коронавирус, меѓу нив 1.326 пациенти на болничко лекување, од кои 128 пациенти се на апарати за дишење, објави националниот штаб, пренесува Н1.

„Ситуацијата е поволна. Смртноста исто така опаѓа, иако тие бројки доцнат неколку недели. Сето ова вели дека мора да продолжиме да бидеме одговорни. Ова беше дискутирано на Европскиот совет, каде што се укажува на крајна претпазливост“, рече премиерот Андреј Пленковиќ на седницата на Владата.

Тој најави олеснување на мерките од 1 февруари, едниот сегмент се однесува на основните училишта и враќање на повисоките одделенија на клупите, а другиот дозволува поголем број спортски активности, особено оние на воздух.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија се појави дански вид на Ковид-19 кој полесно продира во организмот

Објавено пред

Британскиот и јужноафриканскиот вид коронавирус веќе подолго време ги плаши сите европски земји, а сега во Германија е идентификуван нов вид од Данска, за кој се тврди дека полесно го заобиколува одбранбениот систем на организмот.

Плашејќи се од ширење, данската влада ги уби сите визони во земјата во ноември, а видот се очекуваше да исчезне.

Сепак, два случаи на данскиот вид се идентификувани во Ансбах и Ној-Улм во Германија.

Според медиумите, лабораторијата во Аугсбург докажала дека причина за болеста на двајца пациенти постари од 60 години е данскиот вид.

Засега е нејасно какви врски би можеле да имаат пациентите со Данска.

Прикажи повеќе...

Свет

Пекинг го отфрла американското предупредување за мисијата на експертите на СЗО

Објавено пред

Пекинг го отфрли предупредувањето на САД за мисијата на СЗО во Кина, обвинувајќи ја администрацијата на Џо Бајден дека се обидува да ја политизира истрагата за потеклото на новиот коронавирус.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Саки, предупреди дека Вашингтон ќе го процени кредибилитетот на извештајот на СЗО кога ќе биде завршен. Таа рече дека е важно да се утврдат причините за пандемијата во Кина, како и дека Вашингтон ја поддржува меѓународната истрага, која треба да биде јасна и детална.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Џао Лиџијан, ги отфрли а приори негативните ставови и политичкото мешање во работата на истражителите.

Тој на прес-конференцијата оцени дека зборовите на Саки претставуваат непотребно мешање во работата на експертите, што, како што рече, нема да придонесе за истражување на сериозни научни резултати.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја обвини СЗО дека работи по упатствата на Пекинг и ги повлече САД од таа меѓународна организација. По стапувањето на функција, Бајден ги врати САД во таа организација со декрет.

Тим експерти од СЗО кои пристигнаа во Вухан по повеќе од една година од избувнувањето на епидемијата во тој кинески град, ќе имаат тешкотии да ги пронајдат оригиналните траги на вирусот. Тие денеска излегоа од 14-дневен карантин по пристигнувањето во Кина и започнуваат теренски истражувања.

По првичната проценка дека Ковид-19 потекнува од пазарот во Вухан, кинеските власти сега велат дека болеста е можеби увезена.

„Сè повеќе студии, вклучително и СЗО, покажуваат дека наоѓањето на потеклото на Ковид-19 е процес што ќе продолжи да се шири во повеќе региони во светот и жаришта на епидемијата“, рече Џао.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија2 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија2 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет3 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет3 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет3 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ4 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет4 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет5 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет5 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет6 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион6 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија15 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет19 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет19 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија20 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија22 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија23 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија24 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија1 ден

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Досие