Контакт

Свет

Лавров го фали Трамп во врска со украинската криза и смета дека ќе биде поуспешен од Обама

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворв во вторникот ги пофали ставовите на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со украинската криза, велејќи дека тоа претставува голем напредок во однос на ставовите на неговиот демократски претседател Барак Обама.

dobivaj vesti na viber

Украинските воени сили речиси три години војуваат со рускојазичните бунтовници на истокот од земјата кои не го прифатија превратот со кој на власт во Киев дојдоа прозападните сили кои веднаш именуваа свои гувернери во регионите наспроти дотогаш избраните и го донесоа законот за јазиците со кој го укинаа важењето на другите јазици во регионите со други малцинства или каде тие се мнозинства, како на југоистокот. Минатата седмица ненадејно започна трупање на сили на линијата на раздвојување со што е на работ на одржување двегодишното кревко примирје.

Забележливо е дека ескалацијата на ситуацијата се случува откако Киев беше посетен од републиканскиот сенатор Џон Меккејн кој беше противник на неговиот сопартиец актуелниот претседател Доналд Трамп, од чии најави за приближување со Русија стравуваа властите на Украина, во смисла на укинувањето на санкции против Москва и признавање на присоединувањето на црноморскиот полуостров Крим на Руската Федерација.

„Трамп рече дека сака да има увид во сето она што има врска со Украина, како и дека му е јасно како треба да се постави. Ова е, според моето мислење, голем и квалитативен пресврт во споредба со Администрацијата на Обама“, изјави шефот на руската дипломатијата Сергеј Лаврово во разговорот за агенцијата ТАСС.

Лавров притоа појаснува дека Соединетите држави сега сфаќаат дека обновувањето на целосната контрола на Киев на источна Украина не би го решило проблемот во земјата, потсетувајќи на договорот за специјалниот статус на регионите Донецк и Луганск.

„Доколку некој се надева оти сите проблеми во Украина може да биде решен со обновувањето на контролата на сегашната власт над Донбас, тоа е утопија“, порачува Лавров.

„Сите тоа го разбираат, и во Европа, вклучително и Париз, Берлин и во Брисел. И Вашингтон тоа го разбира, почнаа тоа да го разбираат дурии во времето на претходната администрација“, додава шефот на руската дипломатија./крај/мф/сн

Свет

Италијанска крајбрежна стража: Стравуваме дека околу 60 луѓе загинале во бродолом

Објавено пред

Италијанската крајбрежна стража денеска соопшти дека стравува дека околу 60 лица загинале во бродоломот што се случи на околу стотина километри од калабрискиот брег.

dobivaj vesti na viber

Крајбрежната стража денеска пронашла уште девет тела во Јонското Море по бродската несреќа што се случи во понеделникот, јавува Анса.

Околу 60 лица, меѓу кои 26 деца, исчезнаа во бродоломот на едрилица со мигранти.

Прикажи повеќе...

Свет

Бенјамин Нетанјаху ја осуди изјавата на портпаролот на израелската армија дека Хамас не може да биде уништен

Објавено пред

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ги осуди изјавите на портпаролот на израелската армија Даниел Хагари дека идеологијата и идејата на движењето Хамас не можат да се уништат.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на армијата, Даниел Хагари, вчера изјави дека приказната за уништувањето на Хамас „фрла прашина во очите на јавноста“, бидејќи нивната идеологија не може да се уништи.

Бригадниот генерал Хагари во интервју за израелскиот канал 13 изјави дека „израелската влада мора да најде алтернатива“ на Хамас во Појасот Газа, бидејќи во спротивно оваа терористичка организација „ќе остане“, објави i24news.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Голем пожар во фабрика за бои и лакови во Србија: работниците се евакуирани, а по еден се трага

Објавено пред

Голем пожар денеска избувна во фабриката за бои, лакови и фасади „Евројуг“ во Шид, работниците се евакуирани, а според првите информации ,нема повредени, но се трага по еден работник.

dobivaj vesti na viber

Од полициското одделение на Сремска Митровица за „Н1“ велат дека пожарникарите се на терен, дека областа е обезбедена и дека патот Вашице – Шид, кој води до фабриката, е затворен.

Според досегашните информации, нема повредени, но причинета е голема материјална штета и се слушнале голем број експлозии.

Општина Шид апелира до граѓаните да не ги напуштаат домовите доколку е апсолутно неопходно бидејќи се работи за фабрика за бои и лакови, а доколку граѓаните сакаат да излезат надвор, треба да носат влажна маска на устата и носот.

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека сѐ уште се истражува причината за пожарот.

„Работниците се евакуирани од просторот на фабриката и сѐ уште се трага по еден работник“, рече министерот.

Претставникот на Националното еколошко здружение, Миленко Јовановиќ, коментирајќи го големиот пожар во фабриката за бои, лакови и фасади „Еврјоуг“ во Шид, за „Н1“ вели дека состојбата не е безбедна за граѓаните и дека е опасна за здравјето, но не се знае колку.

Општина Шид на својот фејсбук-профил соопшти граѓаните да не ги напуштаат своите домови, барем додека не се изгасне пожарот.

Според медиумите, сите надлежни екипи се на терен да го стават пожарот под контрола.

Причината за пожарот сѐ уште не е позната.

Огнот ги зафатил материјалот и производството, а се шири густ црн чад.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија5 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија5 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт6 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија7 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија9 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт9 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет9 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија9 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија11 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ21 час

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија1 ден

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија1 ден

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...