Контакт

Свет

Макрон: ЕУ не е самопослуга

Објавено пред

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, во првото интервју за медиумите во Европа истакна дека сака да ја предводи „европската преродба” преку создавање на Европската унија што инспирира и што подобро ќе се грижи за своите граѓани.

dobivaj vesti na viber

 Тој рече дека целосно верува во нова ера на обновена соработка меѓу Париз и Берлин во насока на заживување на европскиот проект, не само во тмурните конференциски сали, туку и во главите на луѓето. Како најголем предизвик и почетна позиција во својата надворешна политика тој го посочи справувањето со “кризата што ги погоди западните демократии”.

„Денес, кога ќе ја погледнете планетата, што гледаме – подем на нелибералната демократија и на екстреми во Европа, повторното појавување на авторитарни режими кои ја ја доведуваат под прашалник животната енергија на демократијата во САД, кои делумно се повлекоа од светот Оваа ситуација ја влошуваат растечката неизвесност и проблемите – интензивирањето на кризата на Блискиот исток и во Персискиот Залив и нееднаквоста што се шири низ целиот свет “, рече францускиот претседател, додавајќи дека кризата “делумно произлегува од длабоката нееднаквост што ја создаде светскиот поредок и од исламскиот екстремизам “.

Според него, Европа нема друг избор освен да се стане лидер во борбата против нелиберализмот во Европа.

“Демократијата е родена во Европа. , САД ја сакаат слободата колку и ние но немаат исто чувство за правдата. Европа е единственото место во светот каде што слободата на поединцот, духот на демократијата и социјалната правда се толку тесно обединети. Затоа, сега се отвора прашањето дали Европа ќе успее во одбраната на силните вредности што со децении му ги даваше на светот или тие ќе бидат уништени од нелибералните демократии и авторитарни режими “?

Макрон оцени дека за помирување на европските граѓани со европскиот проект од клучно значење ќе биде да се заострат правилата за работниците и да се спречат компаниите да вработуваат евтина работна сила од другите земји од ЕУ, како и производството да се префрла во земји со пониски плати.

Макрон во изборната кампања ги критикуваше земјите од Централна Европа, како што се Полска и Унгарија за одбивањето да соработуваат околу бегалците и за непочитувањето на европските вредности. Сепак, во интервјуто за европските медиуми изјави дека не верува “во конфликт меѓу Истокот и Западот во Европа”, но предупреди дека некои европски лидери “напуштајќи ги принципите, и го врти грбот на Европа, со циничен пристап кон ЕУ, која им служи само како извор на финансии, а не ги почитуваат нејзините вредности. ”

“Европа не е самопослуга. Европа е заедничка судбина. Таа слабее кога нејзините принципи се отфрлени. Земјите во Европа кои не ги почитуваат правилата треба да бидат принудени да се соочат со политички последици. И тоа не е дебата меѓу Истокот и Западот”, рече тој, додавајќи дека со сите ќе зборува со почит но нема да ги жртвува европските принципи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не и надвор од неа, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Зборувајќи за борбата против тероризмот, Ердоган подвлекол дека Турција продолжува со решителната борба против терористите и внатре и надвор од нејзините граници.

„Како што не дозволуваме терористичките организации да дишат во нашите граници, така ќе направиме се за да ги исушиме терористичките мочуришта и надвор од нашите граници“, изјавил Ердоган.

Тој зборувал и за енергетската криза и истакнал дека додека Европејците размислуваат како да ја преживеат зимата, Турција веќе спроведува стратешки студии за да ги обезбеди своите потреби за снабдување со енергија.

Потсетил дека оваа недела испловил турскиот брод „Абдулхамид Хан“, кој во моментов бара ресурси во Средоземното Море.

„Верувам дека бродот „Абдулхамид Хан“ ќе донесе добри вести за нашиот народ, како што е нашето откритие на 540 милијарди кубни метри гас во Црното Море“, кажал тој.

Најавил и формирање фабрика за производство на барут, патрони и капсули со инвестиција од шест милијарди во градот Корум, а првата фаза од фабриката, која ќе се состои од три фабрики, ќе биде пуштена во мај 2023 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Објавено пред

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот на Владимир Зеленски, пренесуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Тој ги коментирал зборовите на британскиот експерт за Украина, Тимоти Еш, дека мировните преговори меѓу Москва и Киев би можеле да продолжат оваа есен.

„Денешните преговори со Руската Федерација ќе значат само едно: дека Русија победи. Ова е забележан пораз на Украина, евидентиран пораз на Европа, на демократските вредности како такви“, изјавил Подољак, а пренесува „Комерсант“.

Според него, мировните преговори со Москва би можеле да ја „поправат цивилизираната катастрофа“, а по нивното започнување ќе следи „колапс на целиот глобален безбедносен систем“.

Украина веќе плати висока цена, што е „многу повисока од можноста за итен прекин на огнот“, заклучил Подољак.

Прикажи повеќе...

Европа

Турција првпат назначи жена генерал

Објавено пред

Турската армија назначи прва жена генерал, објавено е денеска во Службениот весник на оваа земја.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Anadolu Agency“, Озлем Јилмаз е унапредена во бригаден генерал од позицијата виш полковник. Сега таа ќе биде потпретседателка на Академијата за жандармерија и крајбрежната стража.

Другите унапредувања вклучуваат двајца генерал-полковници, 16 генерал-мајори и 13 бригадни генерали.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 минути

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа12 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа14 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија15 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ16 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион17 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија18 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија22 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион23 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа24 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија1 ден

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет1 ден

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија2 дена

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија2 дена

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет2 дена

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 дена

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија2 дена

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...