Контакт

Свет

Мешале средство за дезинфекција со вода и пиеле во карантин – седум починати и 12 во болница

Објавено пред

Седум работници во Камбоџа починале откако испиле алкохол, кој им бил даден како средство за дезинфекција, додека биле во карантин.

dobivaj vesti na viber

Починатите работници се вратиле во Камбоџа од Тајланд, по што биле ставени во карантин поради пандемијата на коронавирус, јавува „Скај њуз“.

Министерот за здравство на Камбоџа, Мам Бунхенг, изјави дека починатите мешале алкохол за дезинфекција со вода и други безалкохолни пијалоци за време на нивниот престој во карантин.

Уште 12 лица се хоспитализирани поради проблеми со дишењето, главоболки и вртоглавици откако ја испиле истата смеса. Според податоците на Националната токсиколошка мрежа на САД, смртоносната доза на алкохол за дезинфекција за возрасни е 250 милилитри.

Свет

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Објавено пред

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На годишнината од уништувањето, случајно ја признаа загубата. Во исто време, Украинците споделија и видео клип на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Украинската армија пред една година објави дека уништила еден од бродовите на руската Црноморска флота – Саратов. Сепак, руската страна секогаш ги негираше обвинувањата. Вчера, на годишнината од нападот, рускиот командант призна дека борбениот брод навистина бил уништен во гранатирањето. Сепак, признанието беше директно – во Севастопол беше откриена спомен плоча на загинатите морнари во нападот.

„Пред една година во битка го загубивме воениот брод Саратов. Ги загубивме и екипажите на бродовите Орск, Новочеркаск и Цезар Куников“, изјавил командантот на поморската база на Крим во Севастопол, Феликс Менков, пренесуваат руските медиуми. Рускиот командант не го откри точниот број на жртви.

Украинските сили во јавноста објавија видео од ракетниот напад како знак на ова признание и годишнина. Началникот на украинскиот Генералштаб Валериј Залужни на настанот напиша дека „нападите го разбиле митот за неуништливата руска флота“. Истовремено, тој додаде дека ова е уште еден доказ дека непријателот „нема да смее да остане ниту во нивното море, ниту на нивната земја“, пренесе 24.ур.

Уште минатиот мај, американската компанија Максар Технолоџис ги потврди украинските тврдења за уништување на бродот користејќи сателитски снимки. Бродот бил во близина на складиштето за гориво во моментот на нападот. Од понатамошните снимки, компанијата дознала и дека руските сили подоцна го однеле уништениот брод Саратов на Крим на поправка.

Украинците го потопија Саратов точно еден месец по почетокот на руските напади. Три недели подоцна тие го нападнаа и рускиот ракетен крстосувач Москва.

Ракетниот крстосувач, првично наречен Слава, е изграден во 1976 година во Миколаев, Украина. Успешно работи од почетокот на 80-тите години на минатиот век, а потоа во 1990 година се враќа на реновирање во Миколај. Во април 2000 година повторно започна со работа, под новото име Москва. Потоа го замени крстосувачот Адмирал Головка и стана командант на руската Црноморска флота.

Бродот е опремен со 16 противбродски ракети П-1000 Вулкан. Нивниот домет е најмалку 700 километри. Муницијата користи комбинирана шема на летот, што значи дека дел од патувањето патува на голема височина и повторно се спушта пониско во близина на целта, пишува Дневник.хр.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Објавено пред

Москва и Минск се договорија да разместат тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за ТВ каналот Росија 24. Тој вели дека изградбата на складиштето ќе биде завршена на 1 јули. Путин тврди дека ќе го распореди оружјето без да ги прекрши обврските од Договорот СТАРТ. Според него, причина за таквиот чекор е најавата на Велика Британија за снабдување на Украина со муниција со осиромашен ураниум.

dobivaj vesti na viber

Путин рече дека Белорусија долго време се обидува да постави руско нуклеарно оружје на своја територија. Тој додаде дека Москва „го прави она што САД го прават цела деценија“.

„Муницијата со осиромашен ураниум што Западот ќе ја пренесе во Киев не припаѓа на оружје за масовно уништување, но на некој начин создава радиоактивна прашина и затоа се смета за многу опасна. Неизбежно ќе има контаминација на засеаните површини, што ќе создаде опасност и за локалното население и за животната средина“, рече Путин.

Да потсетиме, во вторникот, британската заменик-министерка за одбрана Анабел Голди изјави дека, покрај тенковите Челинџер 2, Лондон на Украина ќе и испорача оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум. Путин веднаш предупреди дека Русија ќе одговори на таквите испораки.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот

Објавено пред

Најавеното невреме го зафати подрачјето на Кварнер во Хрватска, па град ги побеле областа Нови Винодолски, Цриквеница и делови од островот Крк.

dobivaj vesti na viber

По една недела со температури на воздухот значително повисоки од просечните за овој период од годината, за време на викендот стана постудено, а од запад пристигна циклон со поизразени врнежи во областа Кварнер. Во саботата попладне имаше невреме со грмежи. Во областите Цриквеница и Винодол 15 минути паѓаше град и ги побеле улиците.

Дождот во пониските предели премина во снег и лапавица во највисоките делови на Горски котар, така што малку снег падна на Платка и во Бегово Раздоље. Но, не е доволно за да се создаде снежна покривка. На Платка штотуку е најавен крајот на зимската сезона, која траеше од првиот снег во ноември минатата година, а викендов е прва во сезоната пролет-лето.

Зголемување на облачноста од запад во сабота попладне и навечер најави Државниот хидрометеоролошки завод. Се очекуваат пообилни врнежи од дожд и пороен дожд со грмежи, особено во северниот дел на Јадранот и Горски Котар.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет13 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ14 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ15 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија15 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија17 часа

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија17 часа

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија18 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија19 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија19 часа

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија22 часа

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет22 часа

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија23 часа

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....

Македонија1 ден

Затруениот битолчанец може да има последици, се проверува дали во кафулето испил детергент за садови наместо кисела вода

Во стабилна состојба е битолчанецот кој во кафуле побарал кисела вода, а се сомнева дека му донеле и испил детергент...

Македонија1 ден

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија2 дена

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ2 дена

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија2 дена

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија2 дена

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија2 дена

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...