Контакт

Свет

Меј: Британија е внимателна поради „дестабилизирачките“ активности на Иран

Објавено пред

Британската премиерка Тереза Меј изјави пред својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху дека Лондон го поддржува нуклеарниот договор на шесте големи сили со Иран, но дека треба да се биде претпазлив поради „дестабилизирачкото однесување“ на Иран во регионот, соопшти во понеделниот нејзиниот портпарол.

dobivaj vesti na viber

„Премиерката јасно даде на знаење дека го поддржуваме договорениот нуклеарен договор. Сега е потребно на соодветен начин да се спроведе, но исто така треба да бидеме претпазливи поради дестабилизирачките активности на Иран во регионот“, изјавил портпаролот на британската премиерка запрашан дали Лондон разгледува нови санкции против Техеран, како што тоа го стори Вашингтон.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот во Лондон ги повика „одговорните земји“ да го следат примерот на САД во барањето да се воведат нови санкции во Иран.

„Иран сака да го уништи Израел, тоа отворено го зборува. Сака да го освои Блискиот исток, ѝ се заканува на Европа, му се заканува на Западот, му се заканува на светот и испраќа провокација по провокација. Затоа го поздравувам инсистирањето на (американскиот претседател Доналд) Трамп за новите санкции за Иран. Другите земји требало да го следат, особено одговорните земји. Сакам да ви говорам за начинот на кој можеме да се погрижиме агресијата на Иран да не мине без одговор“, изјавил Нетанјаху на средбата со британската премиерка.

Американскиот потпретседател Мајк Пенс му советуваше во неделата на Иран да не ја „тестира решителноста“ на САД, кои штотуку усвоија нови мерки кои го санкционираа иранското тестирање на балистички проектили.

„Иран би требало да го погледне календарот и да сфати дека во Овалната соба е нов претседател. И не би требало да ја тестира решителноста на овој нов претседател“, изјави Пенс во разговорот за телевизиската мрежа ABC News.

Американскиот министер за одбрана за Џејмс Матис, исто така, во саботата во јапонската престолнина Токио дека Иран е држава којашто наводно најмногу го поддржува тероризмот.

Иран во понеделникот објави дека неодамнешното пробно лансирање на ракетата не била никаква порака за новиот американски претседател Доналд Трамп, ниту со тоа да го тестираат, како и дека со тоа не е прекршен нуклеарниот договор./крај/мф/сн

Европа

Хаос во Франција: Демонстрантите палат контејнери, фрлаат камења по полицијата, а тие им возвратија со солзавец

Објавено пред

Групи маскирани демонстранти денеска протестираа против францускиот претседател Емануел Макрон и непопуларната пензиска реформа, палејќи корпи за отпадоци и фрлајќи камења врз полицијата во Париз, која одговори со солзавец.

dobivaj vesti na viber

Како што јави Ројтерс, судири меѓу демонстрантите и полицијата имало и на улиците на Рен, Бордо и Тулуз, додека во Нант биле запалени филијали на банки и автомобили.

Претходно денеска, француската влада го отфрли новото барање на синдикатите за суспендирање и преиспитување на нацрт-законот за пензија со кој ќе се зголеми старосната граница за пензионирање за две години од 62 на 64 години, што ги налути синдикалните лидери и работниците, кои рекоа дека владата мора да најде излез од криза.

Владата најави дека е „повеќе од подготвена“ да разговара со синдикатите, но за други теми и повтори дека нема да го менува ставот за пензиската реформа.

Милиони луѓе во Франција демонстрираа и штрајкуваат од средината на јануари за да се спротивстават на законот, а протестите се интензивираа откако владата употреби специјална моќ да го протурка законот во парламентот без гласање на пратениците.

Минатата недела во Париз, членовите на анархистичкиот „Црн блок“ кршеа излози, демолираа автобуски станици и ограбија ресторан на Мекдоналдс, а според Ројтерс, атмосферата на улиците потсетувала на немирите видени на протестите на „Жолтите елеци“ за време на Првиот мандат на Макрон,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Полицијата објави видео од убиството на жената која усмрти шест лица во училиште во САД

Објавено пред

Вчера три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на САД.

dobivaj vesti na viber

Нападот го извршила 28-годишна жена идентификувана како Одри Елизабет Хејл, поранешна ученичка на училиштето, која била убиена од полицијата на местото на настанот.

Убиените деца биле на возраст меѓу осум и девет години.

Полициската управа на Метро Нешвил објави снимка од телото што го носеле најмалку двајца полицајци како и Рекс Енгелберт и Мајкл Колазо, полицајците кои го убиле напаѓачот во 10:27 часот.

На видеото се гледа и како полицајци влегуваат во училиштето и го бараат напаѓачот и пукаат во неа.

Таа потоа паѓа на земја, при што друг полицаец четири пати пука во неа со пиштол.

„Престани да се движиш“, извикува додека напаѓачот лежи на земја.

Полицајците потоа и пришла на вооружената жена и го извадиле пиштолот.

За потсетување, полицијата во Нешвил претходно објави видео на кое се гледа како напаѓачот влегол во училиштето.

На снимката, која се чини дека е од надзорните камери во зградата, се гледа како Одри Хејл пука во влезната врата и потоа се качува низ скршеното стакло за да влезе.

Напаѓачот носел црвена капа, маскирни панталони и нешто што личело на заштитен елек.

Хејл носеше автоматска пушка во едната рака.

Откако влегла во училиштето, на видеото се гледа како таа талка низ празните ходници на училиштето, во еден момент поминувајќи покрај просторијата со ознака „Министри“.

Полицајците ги најдоа мапите на зградата што го содржи планот за напад.

Тие известија и дека напаѓачот влегол преку споредна врата и отворил оган на вториот кат до 10:27 часот кога била убиена.

Полицијата претходно објави слики од местото на злосторството на кои се гледа дека Одри Хејл се подготвува да пука кога пристигнала полицијата.

Според полицијата, таа пукала во нивните возила додека се приближувале, удирајќи го едното преку шофершајбната.

На првите снимки и фотографии се гледа и оружјето употребено во нападот и автомобилот на убиецот паркиран во близина.

Пукањето престанало околу 14 минути откако почнало, кога полицијата упаднала во зградата и го застрелала наоаѓачот,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Шкотска го доби првиот премиер муслиман

Објавено пред

Поддржувачот на независноста Хумза Јусаф денеска беше официјално потврден за премиер на Шкотска во локалниот парламент, со што стана првиот нејзин лидер кој е муслиман и доаѓа од имиграциско потекло.

dobivaj vesti na viber

Хумза Јусаф (37) денеска беше избран за претседател на Шкотската национална партија (СНП) што се залага за независност на партиските избори по ненадејната оставка минатиот месец на Никола Старџен, која ја извршуваше оваа функција осум години.

Хумза Јусаф, чии баба и дедо емигрирале во Глазгов од Пакистан пред 60 години, утре официјално ќе ја преземе функцијата и ќе положи заклетва во Врховниот суд на Шкотска.

„Ова е горд ден за мене и моето семејство, се надевам дека е горд ден и за Шкотска, бидејќи кажува многу за нашите вредности“, рече Јусаф веднаш по гласањето.

Хумза Јусаф ја презема власта во време кога се чини дека борбата за независност е во ќорсокак, оживувајќи ги поделбите во СНП и поттикнувајќи ги апетитите на конзервативците, на власт во Лондон, и на лабуристичката опозиција,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го...

Македонија9 часа

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги...

Свет13 часа

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска секојдневно користи седативи и е опседната, рече Ковачки покажувајќи документ од психијатар

Пратеникот Драган Ковачки, денеска, на седницата за пратенички прашања рече дека поседува документ од специјалист психијатар, според кој министерката за...

Македонија15 часа

Сведоштво на татко: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Малолетно момче било нападнато во паркот „Капиштец“ во неделата додека играло кошарка. За случајот информира таткото на момчето, музичарот Петар...

Македонија15 часа

(Видео) Ковачевски се гледа поинаков од Груевски кога пазари во маркети пред камери

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, на третото јавно пазарење избегна да каже колку ги плаќа луѓето што му смислуваат да оди...

Македонија16 часа

(Видео) Цените се до плафон, какво е ова поевтинување, го праша пензионерка Ковачевски

Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари, беше прашањето на една...

Македонија17 часа

Забрана за работа 10 дена добија локалите „Интермецо“ и „Мош“

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителски објекти и непочитување на работното време во ноќните часови,...

Македонија17 часа

(Видео) Ковачевски за Бектеши: Тој е по спортот, играл за „Влазерими“ како млад, а сега игра кај Груби во канцеларија

Поранешна ракометарка го застана премиерот Димитар Ковачевски на пазарењето пред камери утрово за да го поздрави. Му се претстави како...

Македонија17 часа

Сојузот на средношколците по договорот со МОН: Ќе се обезбедат банки со прашања за интерните испити

Државната матура ќе биде приспособена на состојбата во образованието и ќе биде олеснета за оваа генерација матуранти, која беше најмногу...

Европа18 часа

„Сè што можам да кажам е да се молиме“, Трамп за одлуката на Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија

„Американците треба да се молат по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија“, изјави поранешниот...

Европа18 часа

Кажале дека превезуваат керамички плочки – запленети над два тони кокаин во вредност од најмалку 20 милиони долари

Перуанските власти објавија дека полицијата во земјата запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао,...

Култура18 часа

Културните работници на протест пред Министерството за финансии – бараат повисоки плати

Денеска, во 10 часот, повторно пред просториите на Министерството за финансии, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на...

Свет18 часа

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати. Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека...

Европа18 часа

Момче со нож избоде професорка во Бразил – се обидела да реши спор меѓу напаѓачот и уште еден ученик

13-годишен ученик од основно училиште со нож ги нападнал своите наставници во јавното училиште во Сао Пауло, Бразил, при што...

Европа19 часа

Бајден по трагедијата во Нешвил: „Мора да направиме повеќе за да го запреме насилството“

По нападот во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џо...

Европа19 часа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет19 часа

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД – објавени нови детали од нападот

Вчера, три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ1 ден

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија1 ден

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...