Контакт

Свет

Меј го критикуваше говорот на Кери за Блискиот исток, САД изненадени

Објавено пред

Британската премиерка Тереза Меј го критикуваше во петокот говорот на американскиот државен секретар Џон Кери за Блискиот исток, и смета дека тој претставува напад врз израелската влада, на што американскиот Стејт департмент објави дека „се изненадени“ од нејзината критика за мислењето на шефот на дипломатијата за блискоисточниот мировен процес.

Американскиот државен секретар Џон Кери во својот говор во средата за Блискиот исток ја опиша владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху како „најдесната во израелската историја“.

Предупреди, исто така, дека е загрозено решавањето на израелско-палестинскиот судир кој предвидуваше две држави, и истакна дека САД не можат да останат настрана додека насилството и израелското населување на окупираните палестински територии на Западниот брег (од реката Јордан) и во источен Ерусалим го ризикуваат поткопувањето на мирот.

„Трајната политика на градење населби е она што претставува ризик мирот да го направи невозможен“, рече Кери. Според него резолуцијата е зачувување на можноста за решение со две држави, а американското вето ќе значело давање дозвола за натамошно подигнување населби „на што ние значајно се противиме“.

Во говорот одржат само три седмици откако администрацијата на американскиот претседател Брак Обама ќе ги предаде власта на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, Кери рече дека Израел нема „никогаш нема да има вистински мир“ со арапскиот свет доколку не постигне договор заснован на тоа Израелците и Палестинци да живеат во свои држави.

Американскиот државен секретар го осуди палестинското насилство за коешто рече дека се однесува на „стотината терористички напади во изминатата година“.

Неговите проштални зорови тешко дека можат да променат нешто на теренот во односите меѓу Израелците и Палестинците или да ги спаси низата неуспешни мировни преговори на Блискиот исток кои ги иницираше администрацијата на Барак Обама.

Иако говорот на Кери главно не отстапува и од британската политика, премиерката Тереза Меј изјави дека тој претставува несоодветен напад врз израелската влада, бидејќи премногу жестоко се фокусира на активноста на населувањето на Западниот брег и во источен Ерусалим како на пречки за постигнувањето мир.

„Не веруваме дека е во ред да се нападне демократска избрана влада на еден сојузник… Владата верува дека преговорите ќе успеат само доколку се водат меѓу двете страни, со поддршка на меѓународната заедница“, се вели во писмената изјава на Меј што ја објави Даунинг стрит.

„Пораките на Кери опфатија цела низа закани за решавањето со две држави, а што вклучува тероризмот, насилството, провокации и населувања“, и оти тие изјави „се во согласност со долготрајната британска политика и со начинот на кој таа минатата седмица гласаше во Обединетите нации“, возврати портпаролот на американскиот Стејт департмент.

Додаде дека САД се задоволни од тоа што Германија, Франција, Канада, Јордан, Египет, Турција, Саудиска Арабија, Катар, Обединетите Арапски Емирати и другите држави позитивно реагирале на говорот на државниот секретар за блискиот исток.

Израелската влада чека Обама да отстапи од должноста, и од новиот претседател Трамп, кој ќе стапи на 20-ти јануари, очекуваат повластен третман, Трамп на својот профил на Twitter во средата ја осуди администрацијата на Обама поради неодамнешното гласање во Советот за безбедност на ОН за резолуцијата против Израел, кога САД првпат од 1979 година не употребија вето и овозможија да биде донесена., како и за нуклеарниот договор со Иран од 2015 година, на кој Израел исто така се противеше.

„Остани силен Израел, 20-ти јануари забрзано се приближува“, порача Трамп. Тој отворено лобираше против споменатата резолуција на ОН, и се очекува дека ќе стави вето на секоја идна одлука против Израел.

Неодамна се обврза дека ќе ја дислоцира американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, а за нова амбасадор ќе го именува Дејвид Фридман, адвокат кој собираше средства за новите населби и кој се противи на решението со две држави./крај/мф/сн

Свет

Венецуела ја затвора границата со Бразил

Објавено пред

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро ќе ја затвори границата со Бразил како резултат на зголемените тензии околу испораките на странска помош. Претседателот, исто така, размислува за затворање на границата со Колумбија, со што би се изолирал поголемиот дел од внатрешноста на Венецуела.

Во телевизискиот говор во четвртокот, Мадуро го објави затворањето на границата во Бразил и предупреди да не се прават обиди за внесување хуманитарна помош во Венецуела на сила.

„Не сакам да донесам таква одлука, но го разгледувам тоа – апсолутно затворање на границата со Колумбија“, рече тој. „Ги презедовме сите мерки за сè да биде мирно“, додаде тој.

Странската помош моментално се собира во Бразил и во Колумбија, на барање на опозицискиот лидер и самопрогласен претседател Хуан Гуаидо. Иако минатата година Мадуро ја прифати помошта од Обединетите нации, тој се спротивстави на новите пратки хуманитарна помош, велејќи дека кампањата за помош на опозицијата е „провокација“.

Венецуела веќе ги затвори своите воздушни и поморски граници со Куракао, како и островите Аруба и Бонаир, од каде што Гуаидо, исто така, очекуваше хуманитарна помош.

Иако тој рече дека сабота е крајниот рок за примање на помошта, војската на Венецуела е лојална на претседателот Мадуро и ги блокира сите премини што водат до границите. Гуаидо е на пат кон граничниот колумбиски град Кукута, каде што неколку пратки американска помош чекаат да бидат пренесени во Венецуела.

Обединетите нации и Црвениот крст го критикуваа политизирањето на хуманитарната помош.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес од 7,5 степени го погоди Еквадор

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени е регистриран денеска во Еквадор, соопшти геолошкиот институт на САД.

Уште нема информации за човечки жртви или штета.

Жителите велат дека потресот бил многу силен и се треселе околу 30 секунди.

Последниот силен земјотрес во Еквадор, со јачина од 7,8 степени, се случи во 2016 година, кога загинаа 676 лица, а 16.600 беа повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја има сѐ помалку храна

Објавено пред

Северна Кореја предупреди дека се соочува со недостиг од храна од околу 1,4 милиони тони во 2019 година, односно дека е присилена речиси да ги преполови оброците, обвинувајќи ги високите температури, суштата, поплавите и санкциите на Обединетите нации.

Мисијата на Северна Кореја при Обединетите нации објави меморандум на две страници, без датум, во пресрет на вториот самит следната недела помеѓу американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

„Вашингтон“ бара Северна Кореја да се откаже од програмата за нуклеарно вооружување која е закана за САД, додека Северна Кореја бара укинување на санкциите, пренесе „Ројтерс“.

ОН едногласно ги зајакна санкциите за Северна Кореја од 2006 година, за да го прекине финансирањето на програмата на Пјонгјанг за нуклеарно вооружување и балистички проектили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 час

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија1 час

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија2 часа

Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија2 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија4 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија4 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија5 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа5 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија6 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија6 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија16 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија18 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија19 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија21 час

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија21 час

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија22 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Досие