Контакт

Свет

Млад вооружен човек тргнал кон Белата куќа, а меѓу неговите мети биле Бајден и Цукенберг

Објавено пред

Вооружен маж е приведен на пат кон Белата куќа, каде што планирал да убие неколку луѓе на високи позиции, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден, објави „Лос Анџелес тајмс“.

Меѓу другите „мети“ беа и главниот советник за здравство во Белата куќа, Ентони Фаучи, поранешните претседатели Барак Обама, Бил Клинтон, како и Марк Цукерберг.

Судските документи покажуваат дека Куачуа Брилион Зионг (25) го започнал патувањето од Сакраменто, Калифорнија, а полицијата го запрела на 21 декември поради агресивно возење. За време на разговорите со полицијата, тој признал дека се упатувал кон Вашингтон за да се „бори против злите демони во Белата куќа“.

Тој рече дека работел во самопослуга додека „Господ не го повикал“ и се пожалил на работата на агенциите за спроведување на законот за наводна „злоупотреба на деца“ за време на мандатот на Џо Бајден.

Полицијата во автомобилот на уапсениот пронашла автоматско оружје „АР-15“, муниција, панцири, патрони и прибор за прва помош.

Според судските документи, Зионг тврдел дека тој е „единствениот човек кој може да ги ослободи САД од злото“ и дека е неопходно да се убијат оние што се на власт.

Тој рече дека ќе направи сè што е потребно за да ја заврши својата мисија и ќе се упати во Белата куќа веднаш штом ќе биде ослободен од притвор.

Сионг е обвинет за заканување.

Инцидентот не е прв планиран напад врз Бајден. Во мај полицијата го уапси Џон Торнтон (39) од Ново Мексико, кој се закани дека ќе оди во Вашингтон за да ги „убие демократите“, работниците во компјутерската компанија и некои членови на неговото семејство.

Регион

Во Словенија дури 75 отсто од тестираните се позитивни на ковид

Објавено пред

Во Словенија во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 13.911 случаи на коронавирус, а дури 75,5 отсто од тестовите биле позитивни.

Дополнително, направени се над 73.000 брзи антигенски тестови, чиј резултат се’ уште не е објавен, бидејќи позитивните резултати последователно треба да се потврдат со ПЦР тестирање.

Владата поради тешката епидемиолошка состојба не размислува за олеснување на мерките.

„И покрај зголемувањето на бројот на заразени, бројот на хоспитализирани е стабилен, но со толку големо присуство на вирусот кај населението, очекуваме притисок врз одделенијата за интензивна нега“, изјави Матеја Логар – инфектолог од владината стручна група за ковид.

Во земјата има 101.906 активни случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Во болниците во моментов се примени 608 пациенти, од кои 135 се на интензивна нега. Во изминатите 24 часа починаа 17 лица, со што бројот на починати како последица на коронавирусот се искачи на 5.768 лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Берлускони хоспитализиран во Милано

Објавено пред

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони е хоспитализиран во Милано, еден ден откако одлучи да не се кандидира за претседател, пишуваат светските агенции, не наведувајќи детали за неговата состојба.

Портпаролот на Берлускони не одговори веднаш на барањето за коментар.

Премиерот во четири мандати, беше подложен на голема операција на срцето во 2016 година и преживеа рак на простата.

Тој беше хоспитализиран неколку пати минатата година откако се зарази со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Објавено пред

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки дози.

Вакцината против корона на „Фајзер“ се покажа како ефикасна против тешка форма на болеста и смртен исход предизвикан од варијантата омикрон, но помалку ефикасна во спречувањето на преносот на заразата. Како што се зголемува бројот на случаи, некои земји ги засилија своите програми за вакцинација или го скратија јазот помеѓу вакцините додека владите се борат да ја зајакнат заштитата.

„Вакцинирање еднаш годишно“

Во интервју за израелски N12 News, Бурла беше прашан дали ќе се даваат бустер дози на секои четири до пет месеци.

„Ова нема да биде добро сценарио. Она што се надевам е дека ќе имаме вакцина што ќе треба да ја земате еднаш годишно“, рече Бурла. „Еднаш годишно, полесно е да се убедат луѓето да го направат тоа“, додаде тој.

„Идеална ситуација“

„Од гледна точка на јавното здравје, тоа е идеална ситуација. Разгледуваме дали можеме да создадеме вакцина која го покрива омикрон и не заборава на другите варијанти и тоа би можело да биде решението“, рече Бурла. Додаде дека „Фајзер“ може да поднесе барање за одобрување за нова, редизајнирана омикронска вакцина и нејзино масовно производство, што е можно поскоро во март.

Цитирајќи три студии, американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) во петокот објави дека третата доза на вакцината mRNA е клучна за борбата против омикрон, обезбедувајќи 90 проценти заштита од хоспитализација.

Прелиминарната студија објавена во понеделникот од израелскиот медицински центар Шеба покажа дека четвртата доза ги зголемува антителата на повисоки нивоа од една третата, но веројатно не е доволна за целосна заштита од омикрон. Без оглед на тоа, сe уште се советува дополнителна доза за ризичните групи, се наведува во студијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Aко Бугарија бара признавање на бугарското малцинство и таа треба да го признае македонското, вели Силјановска-Давкова

Европската унија сама себеси се перцепира како единство на различности. Одеднаш, сега, се покажува дека членки на ЕУ промовираат еден...

Економија1 час

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ2 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет2 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион4 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија5 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија18 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија19 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија22 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Досие