Контакт

Свет

Напад со нож пред болница во Шкотска, убиени три лица

Објавено пред

Три лица се убиени во Килмарнок во Шкотска, две од нив во напад со нож во близина на болницата, соопшти полицијата.

Како што наведе полицијата, 39-годишна жена, медицинска сестра вработена во болницата, починала на паркингот на универзитетската болница кога била најдена со тешка повреда. Таа починала и покрај лекарската интервенција на самото место.

По само 20 минути, друга жена на 24-годишна возраст, била избодена со нож во градот Аиршир и била итно пренесена во болница со возило на брзата помош, каде што подоцна починала.

Медиумите пренесуваат дека се работи за мајка и ќерка, Ема Робертсон Коупленд (39) и Никол Андерсон (24). Полицијата сè уште не го потврдила нивниот идентитет.

Подоцна 40-годишен маж загина кога со автомобил удрил во надвозник. Полицијата верува дека трите случаи се поврзани, но дека не се работи за тероризам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Финска воведува тримесечна блокада поради пандемијата на коронавирусот

Објавено пред

Од 8 март Финска воведува мерка на затворање на јавниот и економски живот во период од три недели, поради зголемувањето на бројот на лица заразени со коронавирусот, објави премиерот Сана Марин.

Блокадата нема да вклучува полициски час, но рестораните ќе бидат затворени, додека учениците на возраст од 13 години и постари ќе мора да преминат на настава од далечина, се вели во соопштението.

Покрај зголемениот број на заразени, експертите предупредуваат дека во Финска се појави нова мутација на коронавирусот. Оваа варијанта е означена како „фин-796Х“ и претставува мутирана форма на претходни соеви кои се откриени во Велика Британија и Јужна Африка.

Откриено е дека овие соеви се пренесуваат полесно отколку претходните форми на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Рации во Германија, полицијата трага по исламски екстремисти

Објавено пред

Во голема координирана операција спроведена рано утрово, германската полиција изврши претреси во Берлин и сојузната држава Бранденбург, како дел од истрагата на организација забранета за наводни врски со исламски екстремизам.

Околу 800 полицајци, вклучително и специјалци, учествуваа во операцијата, во која се претресуваа станови поврзани со членови на таа организација, изјавија германските власти.

Главната цел на рациите, како што информираат надлежните, е да се добијат докази, а засега нема пријавено апсења.

Властите во Берлин соопштија дека дополнителни детали ќе бидат објавени подоцна денеска на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Европа

Германец обвинет за шпионирање на Бундестагот за Русите

Објавено пред

Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската разузнавачка служба. Обвинителството го товари за предавање на плановите на зградата на Бундестагот, пренесува „Ројтерс“.

Јенс Ф, наводно, собирал податоци од компјутери кои содржеле планови за зградата на Бундестагот, каде што ја одржувал електрична опрема во тамошните канцеларии, рече федералниот обвинител.

Обвинителството објави дека во втората половина на 2017 година, тој одлучил собраните датотеки да ги пренесе на руските разузнавачи и дека податоците ги испратил до службеник во руската амбасада, кој работел за руската разузнавачка агенција ГРУ, пренесува „Ројтерс“.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 час

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија2 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа2 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион3 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа14 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија20 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие