Контакт

Свет

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Објавено пред

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение оцени дека овој чин претставува кршење на меѓународното право и голем предизвик за евро-атлантската безбедност.

„Силно го осудуваме овој чин кој не го признаваме, ниту некогаш ќе го признаеме. Ја повикуваме Русија да го врати Крим под контрола на Украина“, се вели во официјалното соопштение на НАТО.

Во него, членките на НАТО ја потврдуваат својата целосна посветеност на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како што се вели, во рамки на меѓународно признатите граници и територијални води.

„Крим е територијата на Украина“, јасно се наведува во соопштението.

Алијансата исто така изразува длабока загриженост во врска со кршењето на човековите права кое, како што се истакнува, руските власти де факто го спроведуваат врз нелегално присвоениот Крим, и тоа против Украинците, кримските Татари и припадниците на локалните заедници.

Во меѓувреме, и покрај ваквите меѓународни реакции, рускиот претседател Владимир Путин денеска отвори две нови електрани на Крим, откако на полуостровот во Црното Море пристигна за да ја одбележи, како што се вели, петгодишнината од повторното спојување на оваа области со Русија.

Централите кои се наоѓаат во градовите на Севастопољ и Симферопољ, делумно беа стартувани минатата година, но денешната свеченост го означи моментот кога тие почнуваа да работат со полн капацитет.

Претходно, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, изјави дека церемонијата ќе покаже дека Крим конечно е во можност во целост да ги исполни своите енергетски потреби. Пред преземањето, Украина задоволувала 80 отсто од побарувачката за електрична енергија на полуостровот.

Украина сака да да го добие назад Крим, кој и натаму од повеќето земји е признаен како украинска територија, пишува агенцијата „Ројтерс“.

Свет

Според Светската здравствена организација, на децата треба да им се ограничи времето поминато пред екран

Објавено пред

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред екраните повеќе од еден час дневно, а бебињата помлади од една година не треба да бидат изложени на електронски уреди воопшто, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Агенцијата на Обединетите нации, која го издаде првото такво упатство, рече дека децата под петгодишна возраст исто така треба да бидат физички активни и да имаат соодветен сон за да развијат добри навики за живеење и да спречат дебелина и други болести во подоцнежниот живот.

Седењето пред екран вклучува гледање ТВ или видеоигри и играње компјутерски игри.

Децата на возраст од една до четири години треба да поминат најмалку три часа во различни физички активности поделени во текот на денот.

Децата помлади од една година треба да играат на под и да ги избегнуваат сите екрани, се вели во соопштението на СЗО.

Прикажи повеќе...

Свет

Дутерте: Ќе отпловам за Канада и таму ќе им го истресам целото нивно ѓубре

Објавено пред

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте, денеска се закани дека ќе испорача голема количина отпад назад во Канада, како и дека еден дел од ѓубрето ќе го остави пред канадската амбасада во Манила, доколку таа земја не го преземе назад отпадот за кој филипинските официјални лица тврдат дека пред неколку години незаконски бил транспортиран во нивната држава.

„Сакам бродот да биде подготвен. Ги предупредам Канаѓаните, можеби подобро е да го повлечат назад тоа што е нивно или ќе отпловам за Канада и таму ќе го истресам нивното ѓубре“, рече Дутерте, а пренесе АП.

Меѓу 2013 и 2014 година од Канада за Филипини превезени биле повеќе од стотина контејнери отпад од домаќинства.

Официјалните лица велат дека приватна компанија неправилно го пријавила отпадот како пластични остатоци што можат да се рециклираат.

Прикажи повеќе...

Свет

Пронајдено момче со запишан број на телефон на чевлите во близина на мексиканско-американската граница

Објавено пред

Тригодишното момче го пронајде американската гранична патрола, која се обидува да ги пронајде неговите родители врз основа на бројот на телефонот запишан на неговите чевли.

Напуштеното момче мигрант беше пронајдено во поле со пченка, недалеку од градот Браунсвил, на границата меѓу Мексико и американската држава Тексас, објави Ен-би-си.

Членовите на пограничната патрола го затекнаа момчето како плаче, а на неговите чевли беа напишани само името и телефонскиот број.

Момчето било однесено во полициска станица, а полицијата досега не успеала да стапи во контакт со неговите родители или некој што го познавал.

Граничните полицајци рекоа дека момчето во станицата се смирило, гледало телевизија и дека ќе биде однесено во здравствен центар за понатамошна нега.

Шефот на пограничната патрола во долината на Рио Гранде верува дека момчето било во поголема група која наишла на агенти и дека мигрантите потоа се разбегале и го оставиле момчето само.

Бројот на семејства и деца што се обидуваат илегално да ја преминат границата од Мексико во САД во последните месеци е во пораст.

Во март 8.975 деца патувале без родители, но најмногу во групи, а минатиот месец 53.077 родители и деца ја преминале границата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија46 минути

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 20192 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ2 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија4 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија4 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија5 часа

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија7 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет7 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија20 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет1 ден

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија1 ден

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 ден

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 ден

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Досие