Контакт

РЕ-Топ Вести Десно

Несреќниот роденден на Џо Бајден: свеќите на тортата за малку ќе предизвикаа пожар

Објавено пред

Бајден е најстариот претседател во историјата на Соединетите Американски Држави, а доказ за тоа е и бројот на свеќички на неговата роденденска торта.

dobivaj vesti na viber

Тоа го поткрепува и фактот што дувањето на свеќите речиси го засени дебакл – или пожар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joe Biden (@joebiden)

Имено, свеќите на тортата на Бајден за малку ќе предизвикаа пожар.

Самиот претседател Бајден на својот инстаграм-профил сподели фотографија на која се гледа дека свеќите, со оглед на тоа што се блиску една до друга, предизвикале мал пожар.

И покрај оваа лоша среќа, претседателот Џо Бајден им се заблагодари на сите за честитките.

Џо Бајден е најстариот човек што некогаш бил претседател, а неговиот мандат долго време е нарушен со тврдења дека тој е ментално неподобен за функцијата. Противниците укажаа на неговите вербални пропусти и физички грешки. И покрај тоа, Џо Бајден со насмевка го слави својот роденден.

Забава

Меган и Хари планираат да се преселат подалеку од папараците

Објавено пред

Меган Маркл и принцот Хари се подготвени да живеат поблиску до сјајот и гламурот на Холивуд. Извори од странските медиуми велат дека тие ќе се преселат во Лос Анџелес.

dobivaj vesti na viber

Како што откриваат извори, Меган и Хари наводно разговарале за преселба во Лос Анџелес откако решија повеќе да не бараат дом во Малибу.

Меган и Хари исто така се вели дека се заинтересирани за разни населби во Лос Анџелес, иако тие сè уште не посетиле ниту една куќа, освен за делот од 8 милиони долари во Малибу, од кои се откажаа уште во септември.

Меган и Хари живеат покрај брегот во Монтесито, а преселбата во ЛА има смисла. Тие присуствуваа на многу настани во Холивуд, а иако Малибу е многу поблиску од Монтесито, сепак се чувствуваат премногу далеку.

Откако ТМЗ ја објави приказната за Меган и Хари, кои го обиколуваат имотот во близина на автопатот Пацифик коуст, откриено е дека имотот станал магнет за папараците и  медиумите, што ги натерало да се грижат за сопствената безбедност и на крајот да одложат и да не го купат.

Инаку, Меган и Хари живееле во Беверли Риџ Естејтс неколку недели во текот на 2020 година, а Хари го опишал времето поминато таму како блаженство бидејќи никој не знаел каде се.

Прикажи повеќе...

Забава

Четири хороскопски знаци кои важат за најголеми озборувачи

Објавено пред

Некои хороскопски знаци се познати како поголеми озборувачи за разлика од други.

dobivaj vesti na viber

Водолија

Како знак што сака друштво, Водолијата сака да споделува информации од својот живот со своите пријатели. Со задоволство ќе коментира за сите теми, без исклучок, а нејзината отвореност ѝ овозможува слободно да зборува за приватни работи.

Колку и да сака да биде добро упатена во сè, во суштина Водолијата најмногу сака интелектуални теми. Политичката сцена, најновите технолошки достигнувања, географијата, светот, сè она што ѝ ја буди страста.

Близнаци

Близнаците се како шпиони меѓу хороскопските знаци. Тие се мајстори за муабети и озборувања, а истовремено се недофатливи како двојни агенти. Тие секогаш се во тек со сите новости и немаат проблем да ги споделат со светот. Ако сакате да ги дознаете најновите озборувања, само свртете се кон Близнаците, но бидете внимателни – следниот момент веќе можете да бидете вклучени во нова приказна.

Стрелец

Припадниците на овој знак се многу комуникативни, имаат многу пријатели со кои поминуваат време и со кои сакаат да разговараат на одредени теми. Додека љубовта ги придвижува, Стрелците отворено ќе зборуваат за сите свои љубовни и сексуални искуства, за личноста што им се допаѓа.

На тапет ќе има и поранешни партнери, љубовници, ривали…

Овен

Овните сакаат да озборуваат за сите работи и тоа не им е непознато. Тие едноставно може да направат магаре од комарец.

Тие многу се трудат да ја скријат таа страна од себе, па при вашите први средби со овој знак никогаш нема да го видите како се занимава со озборувања. Дури кога ќе биде ослободен, почнуваат актуелните приказни и сочните детали. Во исто време Овенот ќе заземе став во сето ова.

Прикажи повеќе...

РЕ-Ново

По неколку децении, сините китови се враќаат во своето тропско засолниште – Индискиот Океан

Објавено пред

Сините китови, најголемите цицачи на планетата Земја, повторно се удомуваат во делот на Индискиот Океан, од каде што беа истребени пред неколку децении, објави  Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Истражувачите и филмаџиите ги снимија китовите во 2020 и 2021 година на Сејшелите, но по една година, благодарение на подводното аудио, беше утврдено дека тие поминале неколку месеци во регионот, што значи дека можеби повторно се размножуваат таму.

Научниците вклучени во оваа мисија го опишаа откритието како победа за зачувување на животната средина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет6 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ7 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија10 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија11 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија14 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион14 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион15 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија15 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет15 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија16 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија1 ден

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет1 ден

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија2 дена

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија2 дена

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија2 дена

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија2 дена

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија2 дена

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...