Контакт

Свет

Не стивнуваат апелите за мирно решавање на корејската криза

Објавено пред

Додека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун секојдневно се заканува дека од својата земја ќе направи најголема нуклеарна сила на светот и дека Пјонгјанг нема никаква намера да се откаже од својата ракетна програма, од југот на Корејскиот полуостров не престанува со апелите за мирно решавање Јужна Кореја не престануваат апелите за мирно решавање на оваа криза и за изнаоѓање на трајно решение со кое ќе стивнат воените амбиции на северниот сосед.

Во изминатите три месеци Северна Кореја лансираше две балистички ракети преку Јапонија, и преку ова упати и директна закана до САД и американскиот претседател Доналд Трамп. Во насоката на зачувување на мирот на Корејскиот полуостров, како и изнаоѓање на трајно решение за нуклеарната криза се и мировните активности на јужнокорејската невладина организација „Небесна култура, светски мир” (HWPL), која низ текот на годината одржува многубројни настани на кои учествуваат голем број на светски политички и религиски лидери, како и претставници од невладиниот сектор и младински организации ширум светот – желни за мир и ставање крај на оваа криза.

По третиот Самит на Светската алијанса на религиите (WARP) кој годинава се одржа во септември и собра преку 50 илјади преставници ширум целиот свет, активностите на организацијата периодов беа насочени и на Балканот преку предавања посветени на мирот – а кои низ текот на ноември се одржаа на низа универзитети во Косово, Албанија и Македонија.

На предавањата беше истакната потребата од владеењето на правото при воспоставувањето на одржлив глобален мир, како и улогата на Декларацијата за мир и ставањето крај на војните како клучна алатка за реализацијата на оваа цел. На предавањата кои беа одржани во Македонија беше потенцирано дека постојат повеќе начини на кои може да постигне одржлив мир, особено помеѓу земјите на Балканскиот полустров и дека младите тука ја имаат клучната улога. Исто така беше потенцирана и улогата на жените како главни носители на мировни иницијативи.

Слични теми беа покриени и на предавата во Албаниј и Косово, каде беше потенцирано дека постигнувањето на мирот не е лесно, пред се поради многуте различности кои постојат во светски рамки, но дека преку организирани проекти и активности може да се дојде до конечната цел. На предавањата исто така беше истакнато дека активностите на јужнокорејската мировна организација имаат за цел да ги охрабрат и поттикнат сите оние кои сакаат да придонесат кон постигнувањето на глобалниот мир – а како прв чекор за реализација на оваа цел е и мирното решавање на корејската криза.

Европа

Белгискиот суд го ослободи Пучдемон без кауција

Објавено пред

Белгискиот суд го ослободи поранешниот лидер на Каталонија, Карлeс Пучдемон без кауција откако тој утрово доброволно им се предаде на белгиските власти.

Пучдемон придружуван од неговите адвокати, доброволно се појавил пред белгиските власти, откако Шпанија издаде нов налог за апсење после изрекувањето на затворските казни за неговите колеги, кои исто така се залагаа за независност на Каталонија.

Поранешниот каталонски лидер го отфрлил налогот за апсење и се спротивставил на секој обид да биде вратен во Шпанија.

Сепак, шпанскиот Врховен суд соопшти дека истражен судија ги известил белгиските судски власти дека Пучдемон нема пратенички имунитет, кој би можел да ја спречи неговата екстрадиција во Шпанија.

Пучдемон, заедно со неколку соработници, избегаа во Белгија во октомври 2017 година, откако беа повикани на суд за обид за отцепување и одржување референдум за независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Нов бисер на Трамп: САД и Италија се пријатели уште од антички Рим

Објавено пред

На средбата со италијанскиот колега Серџо Матарела, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека културните врски меѓу двете земји постоеле уште од антички Рим.

„Соединетите Американски Држави и Италија се обврзани со заедничко културно и политичко наследство кое датира илјадници години уште од антички Рим“, рече Трамп според налогот на Белата куќа на „Твитер“.

Корисниците на социјалните медиуми беа изненадени од незнаењето на Трамп за историјата.

„Лекција по историја: антички Рим потекнува од 8 век пр. н.е., а падна во 5 век од нашата ера. САД ја усвоија Декларацијата за независност во 1776 година. Ми недостига претседател кој ја знае историјата“, напиша еден од следбениците на претседателот.

Сепак, имало и такви што зборовите на Трамп ги сметале за метафора што ја потенцира правната поврзаност на античките римски закони со Уставот на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Зголемени тензиите меѓу Курдите и Турците во Данска поради турската интервенција во Сирија

Објавено пред

Данска, каде што и претходно имаше насилни судири меѓу Турците и Курдите, се подготвува за нови тензии, пренесува „Копенхаген пост“. Според Дениз Серинџи, новинар во данскиот курдски весник „Џијан, работите може повторно лесно да ескалираат.

„Ризикуваме да се појави конфликт меѓу Курдите и Турците во Данска. Кога станува збор за војна, тоа ги дели луѓето и многумина се повредени. Луѓето се плашат, а и јас секогаш сум двојно внимателен кога излегувам да држам говори“, вели Сердал Бенли, заменик-градоначалник на општината Гладсаксе.

Според Дана Рашид од курдската заедница, која е преведувач во градот Хорсенс, постои голем ризик од граѓански немири и напади во ресторани.

„Постојат и турски и курдски банди што не се плашат да користат насилство“, истакна таа.

Според Бенли, дискурсот на социјалните мрежи никогаш не бил полош од сега, а работите дополнително ескалираа по почетокот на турската операција во Сирија, особено во рамките на затворените форуми.

Во една група на „Фејсбук“, данските Курди споделуваат видеоснимки од турски демонстрант кој бил нападнат и малтретиран. Во друга данските Турци ги поздравуваат видеата со мртви курдски војници и од воената операција во Сирија. Бенли истакна дека тој самиот видел многу случаи кога Курдите и Турците престанале да се дружат на „Фејсбук“ поради разни мислења поврзани со конфликтот.

Како и многу европски земји, и на Данска не ѝ се непознати турско-курдските контроверзии. Минатата година турската амбасада во Копенхаген беше нападната од четворица Курди кои фрлаа „молотови коктели“, а еден месец подоцна прокурдски протест беше нападнат од Турците.

Данските Курди и Турци се познати по тоа што долго време ги бојкотираа рестораните на другата заедница. Честопати членовите на спротивставените заедници не комуницираат и покрај тоа што се соседи.

Турската дијаспора во Данска брои речиси 70.000 луѓе и е една од најголемите во скандинавската земја. Бројот на Курди е дискутабилен бидејќи новодојденците се регистрираат според својата земја на потекло – Сирија, Ирак, Иран и Турција имаат курдски региони. Според некои процени, половина од данските Турци се всушност Курди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија1 час

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија1 час

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија2 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа4 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ5 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет6 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет6 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа7 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет19 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион21 час

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија22 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет22 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион23 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија24 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија1 ден

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија1 ден

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ1 ден

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Досие