Контакт

Свет

Нова опасност во Индија, се шири вирусот зика

Објавено пред

Најмалку 89 лица, меѓу кои 17 деца, се позитивни на вирусот зикa во индискиот град Канпур, соопшти денеска здравствениот оддел на тој град.

Првпат откриен во 1947 година, вирусот зика, што го пренесуваат комарците, достигна епидемиски размери во Бразил во 2015 година кога илјадници бебиња беа родени со микроцефалија, нарушување што предизвикува бебињата да се раѓаат со ненормално мали глави и неразвиен мозок.

„Има зголемување на бројот на случаи на вирусот зика и здравствениот оддел формира неколку тимови за борба против ширењето на болеста“, изјави Непал Синг, главен медицински службеник во областа Канпур, во најнаселената индиска држава Утар Прадеш.

Првиот случај на вирусот зика во индустрискиот град Канпур беше откриен на 23 октомври, но бројот на заболени се зголеми во текот на изминатата недела.

Европа

Германските власти уапсија 14 лица за шверц на пет тони кокаин

Објавено пред

Германските власти објавија дека уапсиле 14 осомничени во рамките на истрагата на криминалната група обвинета за шверц на пет тони кокаин од Јужна Америка во Германија.

Истрагата е отворена по запленувањето на 690 килограми кокаин од товарен контејнер во Сантос, Бразил, во ноември 2018 година. Кокаинот бил испратен во компанијата во Берлин.

Заплената ја доведе полицијата до мрежа на шверцери формирана најдоцна во 2011 година.

Покрај шверцот на дрога, членовите на мрежата се обвинети и за користење на фиктивни компании за да аплицираат за програми за помош на коронавирусот и за перење пари.

Меѓу осомничените е и вработен во поранешната источногерманска тајна полиција „Штази“ и канцеларијата на една осигурителна компанија во Берлин.

Осомничените се обвинети за учество во најмалку девет испораки на кокаин.

Истрагата вклучува 28 осомничени, од кои повеќето се Германци, а се верува дека се вмешани државјани на Турција, Грција, Ирак, Грузија, Украина, Латвија и Колумбија.

Прикажи повеќе...

Свет

Шолц: Ја поддржувам задолжителната вакцинација против Ковид-19

Објавено пред

Идниот германски канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека ја поддржува задолжителната вакцинација против Ковид-19 за да се запре зголемениот број на инфекции во земјата.

Шолц рече дека гледа оти во Бундестагот има дебата за ова прашање меѓу сите партии. Според тоа, Шолц посочил дека ќе ги поддржи таквите прописи на средбата со канцеларката во заминување Ангела Меркел и шефовите на 16 германски сојузни покраини, на која би можело да се одлучи за интензивирање на мерките.

Според германските медиуми, се размислува за затворање на барови и клубови.

Германија досега ја отфрли радикалната опција за задолжителна вакцинација, која ја избра соседна Австрија.

Неодамна во Германија беше одлучено да се воведе задолжителна вакцинација за персоналот во домовите за стари лица, но и за припадниците на армијата, а тоа наскоро треба да стапи на сила.

Здравствената состојба е доста тензична, денеска имало 452,5 заболени од Ковид на 100.000 жители.

Во Германија досега целосно се вакцинирани околу 57 милиони луѓе или 68,5 отсто од населението.

Задолжителната вакцинација, која мнозинството Германци долго време ја одбиваа, сега ја бараат две третини од нив, односно 64 отсто, покажа неодамнешната анкета на медиумите РТЛ и нтв.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Ќе му понудам на Путин да го врати нуклеарниот арсенал во Белорусија

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју за Раша тудеј, рече дека не ја исклучува можноста за поставување на руско нуклеарно оружје во Белорусија.

Во извештајот на белоруската државна новинска агенција БелТА се наведува дека Лукашенко реагирал на неодамнешната изјава на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој навести можност за распоредување нуклеарно оружје во Источна Европа, пред се во Полска.

„ Да, тоа е точно. Ќе му понудам на Путин да го врати нуклеарниот арсенал во Белорусија. Ќе се договориме за типот на нуклеарното оружје, најверојатно за типот што би бил најефективен во случај на конфликт“, рече Лукашенко, потврдувајќи дека сите нуклеарни силоси од советската ера беа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија3 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ4 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија5 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа7 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа7 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион7 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа8 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија22 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија23 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Досие