Контакт

Свет

Ново жариште во Германија – матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

Објавено пред

Германските здравствени власти открија ново жариште на коронавирус во дистриктот Гепинген, северно од Штутгарт. Станува збор за матуранти кои, како што јавуваат германските медиуми, се заразиле додека биле на одмор во Хрватска.

Германскиот портал Т-онлајн.де пренесува дека коронавирусот е потврден кај десет матуранти по враќањето од Хрватска. Тие биле на островот Паг, а патувањето им било организирано од туристичка организација специјализирана за патувања за забава.

Порталот пишува дека матурантите почувствувале симптоми по враќањето дома. На одмор биле 15 лица, а 50 нивни контакти се во изолација.

Шефот на заводот за јавно здравје на дистриктот Гепинген, Хајнц Пехлер, рекол дека коронавирусот се почесто сè детектира кај лица кои се враќаат од Балканот.

„Овој случај јасно го покажува ризикот од патување и организирање забави во ек на пандемија и тоа како вирусот може брзо да се прошири во една група“, рекол Велт.

Министерката за туризам и спорт на Хрватска, Николина Брњац, кусо изјави дека нема докази дека матурантите се заразиле во Хрватска.

Свет

Швајцарија: Легитимноста на Лукашенко нема потреба од признавање

Објавено пред

За инаугурацијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко не е потребна посебна изјава за признавање или непризнавање од Берн, бидејќи принципот на Швајцарија е да ги признава само државите, а не нивните влади, изјави за ТАСС Министерството за надворешни работи на Швајцарија.

Одговарајќи на барањето да се разјасни позицијата на Швајцарија за признавање или непризнавање на Лукашенко за претседател на Белорусија, портпаролот на швајцарското Министерство за надворешни работи, Пјер-Ален Елтшингер, изјави дека не е практика на Швајцарија или да ги признава или да не ги признава владите.

„Како принцип, Швајцарија признава само држави. Резултатот од изборите, сепак, треба да ја претставува волјата на народот“, рече Елтшингер.

Лукашенко во средата по шести пат положи заклетва како претседател на Белорусија. За прв пат во историјата, датумот на церемонијата не беше објавен однапред. По церемонијата, голем број земји изјавија дека не го признаваат легитимитетот на Лукашенко.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел објави дека ЕУ смета оти инаугурацијата и новиот претседателски мандат на Лукашенко нема доволен демократски легитимитет и затоа ги преиспитува своите односи со републиката.

Протестите на национално ниво ја зафатија Белорусија по претседателските избори на 9 август. Според официјалните резултати на Централната изборна комисија, Лукашенко победи со огромно мнозинство од 80,10 отсто од гласовите.

Неговиот најблизок ривал на трката, Светлана Тихановскаја, се најде на второто место со 10,12 отсто од гласовите. Таа одби да ги признае резултатите, ја напушти Белорусија и отиде во Литванија. Откако резултатите од излезните анкети беа објавени доцна на 9 август, во центарот на Минск и другите белоруски градови избија масовни протести.

За време на постизборениот период, митинзите прераснаа во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата. Како одговор, белоруските власти ги осудија тековните превирања и побараа да се запрат овие неодобрени протести.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 223 нови случаи на инфекција со Ковид-19, а бројот на активни случаи е 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење.

Починале пет лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се регистрирани вкупно 15.795 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 266 починале. Вкупно закрепнале 14.303 лица, од кои 192 во последните 24 часа.

Во моментов има 8898 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 284.449 лица, од кои 5.414 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Европа

Полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

Објавено пред

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше повреда на лицето веројатно од мачета“, изјави сведок за радиото Европа 1.

„Го видов и вториот сосед на подот и веднаш отидов да им помогнам”, ја пренесуваат медиумите неговата изјава, по нападот што се случи во близина на поранешното седиште на магазинот „Шали ебдо“ во Париз, при што четири лица се повредени, од кои двајца се во тешка состојба.

Париската полиција соопшти дека едно лице е уапсено во близина на операта во Бастилја.

Полициски извор изјавил дека на местото на настанот била пронајдена мачета. Друг полициски извор рече дека таму е пронајден сатар за сечење месо.

Локалните власти побараа од луѓето да ја избегнуваат областа и рекоа дека во тек е полициска акција во североисточниот кварт на Париз. Заменик-градоначалникот Емануел Грегуар објави на Твитер дека полицијата лови „потенцијално опасен“ човек.

Париското метро ги затвори линиите во областа.

На 2 септември им се судеше на 14 лица во Париз, обвинети како соучесници во нападот на канцелариите на „Шарли Ебдо“ во јануари 2015 година, во кој беа убиени 12 лица. Тие се обиделе да се одмаздат за пророкот Мухамед, речиси една деценија откако неделникот објави карикатури коишто го исмеваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Четири лица прободени со нож во близина на седиштето на „Шарли Ебдо“, осомничените во бегство

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“...

Македонија2 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија2 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет2 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија3 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија3 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион4 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет4 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет4 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет5 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија5 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион5 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет19 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ20 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа21 час

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија22 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија23 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет23 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија1 ден

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија1 ден

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Досие