Контакт

Свет

Нов Зеланд прогласи вонредна климатска состојба

Објавено пред

Новозеландската влада прогласи вонредна климатска состојба во земјата.

Декларацијата се темели на истражувањата на Меѓувладин панел за климатски промени за потребите за драстично намалување на глобалните емисии, за да се избегне затоплувањето од 1,5 степени Целзиусови.

Нов Зеланд им се придружи на 32 земји, вклучително и Канада, Франција и Велика Британија, кои прогласија вонредна состојба поради климатските промени.

„Ова е научна декларација. Оваа декларација е потврда за идните генерации. Потврда за товарот што ќе го носат ако веднаш нешто не преземеме“, изјави премиерката Џакинда Ардерн во парламентот.

Тој симболичен чекор, направен во време кога владата објави дека јавниот сектор ќе мора да постигне неутралност на јаглеродот до 2025 година.

Агенциите ќе мора да ги мерат и да ги објавуваат своите емисии и да компензираат за сè што не можат да скратат, објави Ардерн во соопштението.

„Барањето јавниот сектор да постигне неутралност на јаглерод во рок од пет години ја покажува посветеноста и подготвеноста на Владата за итно дејствување во борбата против климатските промени“, рече премиерката.

Лабуристите, Зелените и партијата Маори гласаа за декларацијата, што беше повеќе од доволно за мнозинство, додека АКТ и Националната партија беа против.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Од утре влез во САД само со негативен тест на коронавирус

Објавено пред

Почнувајќи од среда, 26 јануари, сите патници кои сакаат да влезат во САД мора да имаат негативен тест за коронавирус или документација со која се потврдува дека оздравеле од Ковид-19, објави американската амбасада во БиХ. Документацијата не смее да биде постара од три дена од датумот на поаѓање на летот за Соединетите Американски Држави.

Прикажи повеќе...

Свет

Тајван стави во карантин 5.000 луѓе поради двајца заразени со коронавирус

Објавено пред

Здравствените власти на Тајван ставија во карантин 5.000 луѓе додека трагаат по изворите на два нови случаи на коронавирус поврзани со нивниот престој во болница.

Официјалните лица рекоа дека не биле во можност да идентификуваат како мажот и сопругата се заразиле по краткиот престој во болницата во Таојуан, близу Тајпеј.

Мажот бил во болница три дена поради здравствени проблеми кои не биле поврзани со коронавирусот, додека сопругата се грижела за него.

Пациентите кои биле отпуштени од болницата помеѓу 6 и 19 јануари, како и лицата кои се грижеле за нив ќе бидат ставени во карантин.

Тајван досега има седум смртни случаи од последиците на коронавирусот и нешто повеќе од 900 заразени, иако е близу Кина каде што започна пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите.

Според весникот „Билд“, таа отворено зборувала за неуспехот на владата на видеоконференција со шефовите на фракциите ЦДУ / ЦСУ и во Бундестагот и во покраинските собранија.

„Ја изгубивме контролата над ситуацијата“, ги цитира весникот зборовите на канцеларката.

Таа истакна дека бројот на нови пациенти мора да се намали на 50 на 100.000 жители и наведува дека сега сите се среќни кога е под 200.

Меркел го призна и неуспехот на властите, велејќи дека здравствените служби немаат можност да ги следат контактите на пациентите.

На канцеларката ѝ е особено важно да го отежни патувањето или целосно да го забрани.

„Сто пати го поставив прашањето зошто не можеме да ги забраниме патувањата?“, рече таа.

Таа додаде дека постојано добивала одговор дека Германија е слободна земја, дека е можно да се ограничи радиусот на движење, но дека е тешко да се забрани патување во светот.

Меркел сака патувањата да ги направи непривлечни и непријатни со суровиот режим на влегување во земјата.

Што се однесува до „отклучувањето“, таа вели дека во моментов не е можно да се зборува за тоа.

„Ќе мора да се отвораме поинаку отколку што беше решено – прво градинки и училишта, потоа продавници и ресторани“, објасни германската канцеларка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа1 час

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија2 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија3 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија3 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа3 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет4 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет15 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет16 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија17 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет17 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ18 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија21 час

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа22 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија22 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија23 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ23 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија1 ден

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ1 ден

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Досие