Контакт

Европа

(Од минута во минута) Украина загуби град на истокот? Русија: Започнавме со масовни удари

Објавено пред

Специјалната операција на руската армија во Украина денеска влезе во својот 54. ден

dobivaj vesti na viber

Клучни настани

Експлозии во Лавов

Наредена итна евакуација во Луганск

Украинците продолжуваат да го бранат Мариупол

Кадиров до Зеленски: Ќе завршиме со вас деновиве

Од минута во минута:

18:46 Путин ѝ додели титула за херојство на бригадата што Украина ја обвини за масакарот во Буча

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ додели почесна титула за херојство на 64. моторизирана бригада, која Украина ја обвини за учество во злосторствата извршени во Буча, во близина на Киев.

Според Кремљ, Путин потпишал декрет за доделување на бригадата почесна титула за херојството и истрајноста, одлучноста и храброста на нејзините членови.

17:32 Путин ги потврди пријателските односи со Палестина

Во телефонски разговор рускиот и палестинскиот претседател, Владимир Путин и Махмуд Абас, ја повторија својата посветеност за развивање пријателски односи меѓу двете земји, соопшти прес-службата на Кремљ.

16:32 Москва протера неколку службеници од бугарската амбасада 

Москва протерува неколку претставници на бугарската амбасада како одговор на протерувањето на руските дипломати од Софија во март.

15:20 Русија освои град во источна Украина

Станува збор за градот Кремина во областа Луганск, околу кој утрово се воделе жестоки улични борби.

Серхи Хајдај, воениот лидер на регионот Луганск, на „Телеграм“ напиша дека во овој момент се чини дека е изгубена контролата над градот.

Тој додаде дека Русите донеле огромно количество опрема. Евакуацијата, според него, сега е невозможна. Нагласи дека четири лица загинале при обидот да побегнат од градот.

Русија соопшти дека ноќта кон понеделникот извршила масовни удари врз украинската војска и поврзани воени цели користејќи воздушни сили, артилерија и системи за воздушна одбрана.

14:35 (Видео) Украинците објавија снимка од уапсен олигарх близок до Путин кој моли за размена

Украинските власти објавија снимка од уапсениот Виктор Медведчук, олигарх и човек на Путин во Украина, кој бил уапсен минатата недела.

Во видеото тој бара од Путин да организира размена со заробените војници и жителите на Мариупол. Тој им се обраќа на Путин и Зеленски.

Во видеото додава дека Мариупол е блокиран.

13:40 Повеќе од 140 Германци се под истрага за одобрување на руската инвазија

Од почетокот на војната во Украина, германските власти покренале повеќе од 140 истражни постапки поради јавно одобрување и поттикнување на руската инвазија, при што најголем дел од случаите се истакнување на буквата „Z“, пренесуваат германските медиуми.

13.15 Песков: Украинската страна не е доследна во точките во преговорите

Украинската страна често ја менува својата позиција кога станува збор за прашања кои се веќе договорени во мировните преговори, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков.

13.00 Британија ја објави новата воена карта на Украина

Британското Министерство за одбрана објави нова воена карта на Украина

12.30 Песков: Има уште време „непријателските“ земји да го прифатат плаќањето за гас во рубли

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска најави дека има уште време таканаречените „непријателски“ земји да се префрлат на плаќање на гас во рубли, но тој одби да открие колку земји досега се согласиле на тоа

11.45 Командант на украинскиот баталјон кој се предаде во Мариупол – стана бесмислено, останавме живи, не се каам

Командантот на 501-от баталјон на украинските маринци Николај Бирјуков изјави дека неговата единица им се предала на руските сили во Мариупол, бидејќи, меѓу другото, локалното население е непријателски настроено кон украинската армија

11.30 Тешки обвинувања на Русија: Киев подготвува провокации за Велигден, ќе има жртви

Киевскиот режим со поддршка на голем број западни земји ја завршува подготовката на софистицирани монструозни провокации со бројни жртви во регионите Запорожје, Николаев, Одеса, Суми и Харков

11.20 Русите влегоа во украинскиот град Кремина – започнаа улични борби, невозможна е евакуација

Руските сили влегоа во Кремина, град во источниот регион Луганск кој е бомбардиран со недели, а руските сили продолжија да напредуваат кон западниот дел на Донбас, изјави висок украински функционер

10.50 Украина објави нови бројки: Русите изгубија 20.600 војници

Независниот весник Киев објави индикативни проценки за загубите на Русија од 18 април, според Вооружените сили на Украина

10.45 Шест лица загинаа, а осум се повредени во рускиот напад на Лавов

Најмалку шест лица загинаа, а осум се повредени во ракетниот напад врз украински Лавов, јавува Анадолија

10.40 Австрискиот канцелар за рускиот претседател: Не му верува на западниот свет

Тој вели дека му рекол на Путин во Москва дека „морално ја губи војната“ и дека „сите одговорни за воените злосторства мора да бидат изведени пред лицето на правдата“. Во делови од интервјуто на Нехамер за NBC, австрискиот канцелар изјави дека верува оти Путин живее во свој свет

10:35 Путин: На Европа сè уште ѝ треба рускиот гас, но ние се вртиме кон исток

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Москва ќе го пренасочи извозот на енергија кон исток, а додека Европа се обидува да ја намали зависноста од руските енергенси, Путин возвраќа дека европските држави нема да можат веднаш да се откажат од рускиот гас, иако се чини дека ја отвора вратата за плаќање во евра.

10.00 Медведев и се заканува на Европа: Ве чекаат празни полици, хиперинфлација и банкрот

Дмитриј Медведев, поранешниот руски премиер и потпретседател на рускиот Совет за безбедност, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“ и дека „Европејците ја губат довербата“

09.55 Вознемирувачко видео од Харков: Жена оди по улица, а недалеку од неа паѓаат проектили

Олена Халушка, вработена во Центарот за борба против корупцијата на Украина, објави вознемирувачко видео на својот твитер-профил. Видеото го прикажува новото бомбардирање на Харков

09.50 Украина го направи првиот чекор кон пристапување во Европската Унија

Заменик-началникот на кабинетот на претседателот на Украина Игор Жовква потврди дека надлежните украински функционери пополниле прашалник, што е прв чекор и почетна точка за процесот на одлучување на Европската Унија за пристапување на Украина.

8:45 Украинците продолжуваат да го бранат Мариупол

Украинскиот премиер Денис Шмихал изјави дека украинските сили во Мариупол сè уште се борат и покрај барањето на Русија за предавање.

8:20 Итна евакуација на населението во Луганск

Жителите на областа Луганск во источна Украина се повикани веднаш да се евакуираат

8:10 Експлозии во Лавов

Руската инвазија на Украина продолжува, а според репортерот на Би-би-си, неколку експлозии го погодиле Лавов.

8:00 Страшна порака од чеченскиот лидер до Зеленски: Ќе завршиме со вас деновиве

Лидерот на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров, коментирајќи ја изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, дека Украина е подготвена да се бори 10 години изјави дека со Зеленски сè ќе биде готово за неколку дена.

Европа

Кличко: Главна цел на Русија останува освојувањето на Киев

Објавено пред

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс, им се обрати на собраните на Светскиот економски форум (СЕФ), кој се одржува во Давос, Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека Русија сè уште се надева оти ќе го преземе главниот град на Украина.

„Јасно е дека не станува збор за специјална воена операција, како што тврди Русија, туку за војна, една од најголемите по Втората светска војна. Илјадници луѓе загинаа, меѓу кои и многу деца, а на истокот на земјата се води голема битка“, рече Кличко.

Тој рече дека не е тајна оти окупацијата на цела Украина и понатаму е приоритет на Русија, „а нејзината главна цел е главниот град, срцето на земјата“, додавајќи дека „целиот свет виде докази за воени злосторства преку сателитските снимки на Буча“.

„Сите разбираат дека ова не е специјална операција, туку геноцид врз украинскиот народ“, рече Кличко мислејќи на човечкото страдање во Украина, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Украина: Двајца руски војници се изјаснија за виновни за воени злосторства

Објавено пред

Двајца руски војници, кои беа заробени од украинските сили, денеска, за време на второто судење за воени злосторства во војната во Украина, ја признаа вината за гранатирањето на град во источниот дел на таа земја.

dobivaj vesti na viber

За време на судењето во Окружниот суд во Котелевск во централна Украина, државните обвинители побараа казна од 12 години затвор за Александар Бобикин и Александар Иванов за, како што наведоа, кршење на законот за војна, пренесува „Ројтерс“.

Бобикин и Иванов признаа дека биле дел од артилериска единица, која од областа Белгород во Русија гаѓала цели во областа Харков.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не смее да ги диктира условите за каков било мир.

dobivaj vesti na viber

„Путин сериозно ќе преговара за мир само ако сфати дека не може да ја пробие одбраната на Украина“, рече Шолц во говорот на Светскиот економски форум во Давос, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија7 минути

Ковачевски: Во ребалансот на Буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, не’ oчекува тешка зима

„Ребалансот на Буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Економија3 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија3 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија5 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ6 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа11 час

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа11 час

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа11 час

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија20 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија22 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет23 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија1 ден

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...