Контакт

Свет

Омикрон потврден во 15 американски сојузни држави

Објавено пред

Омикрон досега е потврден во 15 американски сојузни држави, но сојот делта останува доминантен во повеќето случаи низ целата земја, објави денеска директорката на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Рошел Валенски.

“Знаеме дека имаме неколку десетици случаи (омикрон) и будно ги следиме. И секој ден слушаме за сè поверојатни случаи, па тој број веројатно ќе расте ” изјави директорот на ЦДЦ во интервју за АБЦ Њуз, пренесува Ројтерс.

Валански изјави дека се потребни повеќе податоци и дека омикронскиот сој на коронавирус е потврден во Калифорнија, Колорадо, Конектикат, Хаваи, Мериленд, Масачусетс, Минесота, Мисури, Небраска, Њу Џерси, Њујорк, Пенсилванија, Јута, Вашингтон и Висконсин. .

Валенски рече дека делта сојот на коронавирусот е оној што претставува најголем дел од случаите во САД, а бидејќи, како што наведе, се знае дека вакцините штитат од хоспитализација и смрт, здравствените власти се надеваат дека ќе ги ублажат последиците од омикрон.

Свет

Избришан „Твитер“ профилот на синот на кралицата Елизабета по скандалот со злоупотреба на деца

Објавено пред

Неколку дена откако кралицата му ги одзеде сите воени титули на принцот Ендру, избришан е и неговиот официјален профил на „Твитер“.

Следбениците на неговата официјална страница @TheDukeofYork, која претходно беше означена во официјалните објави на кралското семејство на „Твитер“, сега наидуваат на празна страница со порака – овој профил повеќе не постои.

Се чини дека принцот Ендру сè уште има активен официјален профил на „Инстаграм“, иако неодамна беше префрлен на приватни поставки; што значи дека следбениците мора да бараат пристап до страницата, пишува „Си-ен-ен“.

Тој остана без титулите пред околу една недела, поради тужбата што против него ја поднесе Вирџинија Џуфре – жена која тврди дека ја малтретирал кога била малолетна.

Во соопштението од Бакингемската палата се вели: „Со одобрение и согласност на кралицата, воената припадност и кралското покровителство на војводата од Јорк се вратени на кралицата. Војводата од Јорк повеќе нема да презема никакви јавни должности и се брани во овој случај како приватен граѓанин“.

Извор од палатата рече дека принцот повеќе нема официјално да ја користи титулата Неговото кралско височество, а другите негови улоги ќе бидат споделени меѓу членовите на кралското семејство и нема да му бидат вратени.

Американскиот суд ја отфрли жалбата на принцот Ендру, а обвиненијата против него за сексуално злоставување малолетник остануваат. Тој беше тужен од Вирџинија Џуфре, која тврди дека принцот сексуално ја злоставувал кога имала 17 години.

Во тужбата таа изјавила дека покојниот Џефри Епштајн тргувал со нејзиното тело и ја принудувал на секс со нејзините пријатели, меѓу кои имало и принц. Таа тврди дека Ендру ја малтретирал и во куќата на Епштајн на Менхетен и на неговиот приватен остров на Американските Девствени Острови. Таа додаде дека принцот Ендру бил свесен дека таа во тоа време била малолетна.

Окружниот судија на САД Луис А. Каплан рече дека адвокатите на принцот не успеале да ја оспорат уставноста на тужбата поднесена од Вирџинија Џуфре во август. Имено, неговите адвокати рекоа дека нејзината тужба не е јасно составена и оти треба да биде невалидна поради договорот со адвокатите на Џефри Епштајн од 2009 година.

Тие тврдеа дека тужбата на Џуфре ги прекршила условите на спогодбата во која Епштајн и’ платил 500.000 долари за да го откаже случајот против него и другите инволвирани луѓе. Но, името на принцот не се споменува експлицитно во спогодбата.

„Тужбата на Џуфре не е „неразбирлива“, „нејасна „или“ двосмислена“, напиша судијата Луис во пресудата. „Таа наведува дискретни инциденти на сексуална злоупотреба во одредени околности на три препознатливи локации. Исто така, наведува кој точно учествувал во сексуалната злоупотреба“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Заем од 750 милиони американски долари од Светската банка за Јужна Африка за закрепнување од корона кризата

Објавено пред

Светската банка одобри заем од 750 милиони американски долари поврзан со Ковид-19 за Јужна Африка, чија цел е заштита на сиромашните и поддршка на економското закрепнување од пандемијата, соопшти јужноафриканското министерство за финансии.

Јужна Африка, втората по големина економија на континентот, е тешко погодена од четирите бранови на зараза кои убија околу 94.000 луѓе и заразија 3,5 милиони, што е најголем број во Африка.

Последователните локдауни поради заштита на луѓето доведоа до затворање на илјадници бизниси, зголемувајќи го бројот на невработени, што, пак, доведе до пораст на стапката на невработеност во Јужна Африка минатата година.

„Поддршката од Светска банка доаѓа во критично време за нас“, рече Дондо Могајане, генерален директор на Државниот трезор.

Средствата од заемот за развојна политика ќе помогнат да се премости финансискиот јаз што произлегува од дополнителните трошоци за кризата со Ковид-19, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Голема експлозија во Гана – има мртви, уништени стотици згради

Објавено пред

Експлозија во руралниот западен регион на Гана денеска срамни со земја стотици згради и загинаа непознат број жители кога камион кој превезувал експлозиви во рудник за злато се судрил со мотоцикл.

Видеата чија автентичност не е потврдена го покажуваат местото на експлозија каде зградите се сведени на купишта дрво, тули и искривен метал.

Едно видео покажува две тела на земја, покриени со прашина. Фотографијата споделена од член на локалниот совет покажува длабок кратер во епицентарот на експлозијата.

Сеџи Саџи Амедону, заменик генерален директор на Националната организација за управување со катастрофи, рече дека се уништени 500 згради. Регионален службеник за итни случаи изјави за локалните медиуми дека видел 10 мртви тела.

На жителите им е препорачано да ја напуштат областа заради нивна безбедност и да заминат во околните градови, се вели во соопштението на полицијата. Од блиските градови е побарано да отворат јавни простори, вклучително училници и цркви за сместување на преживеаните, соопшти полицијата.

Експлозијата се случила кога мотоцикл удрил под камион кој превезувал експлозиви во сопственост на компанијата Максам во рудникот за злато Чирано, управуван од Кинрос од Торонто.

Портпаролот на Кинрос го потврди инцидентот, велејќи дека се случил на 140 километри од рудникот. Претседателот на Гана Нана Акуфо-Адо на Твитер објави дека е информиран за инцидентот и потврди дека има мртви.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија13 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет14 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет15 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија17 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија18 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија19 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет20 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија21 час

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија21 час

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет23 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет23 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа23 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 дена

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие