Контакт

Свет

Отстранет транспарентот „Црните животи се важни“ од Амбасадата на САД во Сеул

Објавено пред

Голем транспарент со „Црните животи се важни“ е отстранет денеска од американската амбасада во Сеул бидејќи не му се допаѓал на американскиот претседател Доналд Трамп, изјавиле два добро упатени извора.

Транспарентот бил поставен во саботата на Амбасадата, која преку „Твитер“ ги поддржала протестите против расизмот во САД и светот поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд за време на апсење во Минеаполис на 25 мај.

Трамп, кој на уличните демонстрации реагира со тоа што се прогласи за претседател на законот и редот и ги повика локалните власти да ги спречат, не беше задоволен со веста за транспарентот, велат неименувани извори.

Белата куќа и Стејт департментот засега не одговорија на барањето за коментар.

Свет

Американскиот Врховен суд одлучи дека половина од територијата на Оклахома им припаѓа на Индијанците

Објавено пред

Врховниот суд на САД донесе пресуда дека половина од територијата на Оклахома им припаѓа на Индијанците.

Пет од деветте судии вчера гласаа за тоа источниот дел на државата, вклучувајќи го и нејзиниот втор најголем град Талса, да биде признаен како дел од резерватот.

Целиот судски процес започна од Џимси МекГирт, кој во 1997 годиниа беше осуден за силување девојка, пишува Би-би-си.

Судската одлука во случајот МекГирт против Оклахома се смета за еден од подалекусежните случаи за Индијанците во последните децении.

Пресудата значи дека некои членови на племето кои се прогласени за виновни во државните судови за дела извршени во областа утврдена со оваа одлука, сега можат да ги оспорат своите претходни пресуди.

Племенските членови кои живеат во тие граници може да бидат ослободени од државни даноци, а само сојузните обвинители ќе имаат право да ги гонат Индијците обвинети за кривични дела во тој дел на Оклахома.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Објавено пред

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По дводневно насилство, третиот ден на протести помина во голема мера мирно.

Српскиот премиер најави нови мерки за Белград, кои вклучуваат забрана за собирање на повеќе од 10 лица во затворено и на отворено, но овие мерки сè уште не се ставени во сила, па затоа не важеа за синоќешните нови протести.

Меѓу демонстрантите имаше иницијатива, кога ќе започне протестот, граѓаните да седнат за да се направи разлика помеѓу обичните демонстранти и хулиганите. Вучиќ, пак, од авионот со кој леташе за Брисел ги спореди демонстрантите со нацистите и им рече на граѓаните да не се судираат со насилниците затоа што државата ќе го стори тоа.

Во најголем дел, планот на демонстрантите успеа. Значителен број демонстранти во Белград и голем број српски градови каде што се одржуваа протести, седеа во поголемиот дел од времето. Протестите беа мирни, а некои играа оро.

Српските медиуми пренесуваат дека во еден миг протестот бил расипан од група хулигани кои предизвикале судир, но демонстрантите успеале да ги истераат насилниците од просторот пред српскиот парламент.

„Нова.рс“ јавува инцидент, за време на вчерашниот собир кога група го нападнала и му ја скршиле главата на нивниот известувач.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Мексиканските нарко-картели им помагаат на сиромашните во борба против коронавирусот

Објавено пред

Мексико е една од земјите со најголем број на инфекции со коронавирус во Латинска Америка.

Земјата со месеци беше затворена и под рестрикции, што доведе до тоа многумина да ги загубат работните места.

Владата не е во состојба доволно да им помогне на оние чијшто егзистенција е загрозена.

Според Би-би-си, во ваква ситуација, еден од најмоќните нарко-картели во земјата се обидува да им помогне на сиромашните.

Тие сега пакуваат туна, ориз и тоалетна хартија за сиромашните во Мексико, се наведува во извештајот.

„Сега сме им потребни на луѓето повеќе од кога и да било, ние дилерите на дрога, затоа што владата воопшто не им помага. Ние ги снабдуваме селата со храна, помагаме на сите луѓе кои немаат доволно пари да се издржат“, изјавил неименуван член на картелот.

Пакетите за помош се спакувани во кутии со натпис „Ел Чапо“, што е прекар на добро познатиот нарко-бос Хоакин Гузман, кој се наоѓа во американски затвор.

Според една локална жителка која ја прифатила помошта, луѓето мислат дека тоа се валкани пари.

„Но, вистината е дека тоа ни помага. Факт е дека тие ни даваат храна, тие ни помагаат“, објаснила таа.

Експертот за безбедност, Гернардо Родригез, за Би-би-си вели дека картелите не можат да бидат Робин Худ.

„Во замена за помошта, тие добиваат помош од народот, затоа што за нив е важно да го имаат тој социјален штит, кој ги прикажува во добро светло“, изјавил тој.

Според статистиките, од 2006 година повеќе од 250.000 луѓе биле убиени во судирите меѓу картелите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот Едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Регион1 час

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собрале пред Парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет2 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но...

Македонија3 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија3 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија3 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија14 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија15 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија17 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија17 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија19 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ19 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија20 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет21 час

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион21 час

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион23 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет24 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ1 ден

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија1 ден

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Досие