Контакт

Свет

Папата во посета на Кипар, со себе ќе земе 50 мигранти

Објавено пред

Папата Франциско со себе ќе земе 50 мигранти од Кипар, изјави кипарскиот претседател Никос Анастасијадис.

Во својот поздравен говор Анастасијадис се осврна на проблемот со бегалците.

„Народот на Кипар лично ја доживеа болката од азил и протерување од домовите на своите предци подобро од кога било. „Како влада покажуваме целосна почит кон заштитата на човековите права“, рече претседателот.

Папата Франциско денеска ги повика Кипарците да бараат решение во дијалогот за да се залечи страшната рана што го дели нивниот остров речиси половина век и порача дека ниту една страна не треба да употребува сила или закани, пренесува „Ројтерс“.

Инаку, папата своето прво патување на Кипар го почна со посета на островската Маронитска катедрала, каде што го пофали Кипар за начинот на кој се соочува со приливот на бегалци.

„Најголемата рана што ја претрпе оваа земја е страшното уништување во последните децении. Мислам на длабокото страдање на сите оние луѓе што не можеа да се вратат во своите домови и места за богослужба“, рече папата.

Свет

Напад врз седиштето на австриската народна партија во Виена

Објавено пред

Со најавата за воведување задолжителна вакцинација во Австрија, раздорот во општеството порасна. Сега цел станаа и просториите на владејачките партии.

Антиваксерите се повеќе ги радикализираат своите акции, бидејќи предлогот за задолжителна вакцинација помина во парламентот.

Откако на продавниците кои не дозволуваат невакцинирани луѓе да влезат во нив бил залепен плакат наречен „Вакцински фашисти“, во градот Швехат, во близина на Виена, со петарди бил скршен прозорецот на седиштето на Австриската народна партија (ОВП).

Според полицијата, непознати лица во текот на ноќта фрлиле пиротехничко средство, при што го скршиле излогот и направиле голема материјална штета.

Службата за заштита на уставот и борба против тероризмот била информирана и започнала истрага.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов скандал во Австралија – Обезбедувањето на аеродромите конфискува мобилни телефони без објаснување

Објавено пред

Нов скандал избувна во Австралија откако многу патници се пожалија дека обезбедувањето на аеродромот без објаснување им ги одземало мобилните телефони и побарале шифри за нив.

Еден од патниците за „Гардијан“ рекол дека морал да го предаде мобилниот телефон и да ја напише шифрата на хартија, штом пристигнал во Австралија по десетдневен престој на Фиџи.

Весникот наведува дека обезбедувањето ги носи одземените телефони во службените простории каде се чуваат околу половина час. Причината за ваквото однесување е непозната.

“Не сме информирани зошто сакаат да ни ги проверат мобилните телефони. Ништо не ни кажале. Ова е страшно нарушување на приватноста. Којзнае што виделе. Кога имаат мобилни телефони и лозинки, имаат пристап до сè, историја на е-пошта, зачувани лозинки, банкарски сметки, здравствено осигурување“, вели еден патник.

Се испостави дека австралиската гранична служба може легално да одземе мобилен телефон на секој што ќе влезе во земјата, без разлика дали се Австралијци или не.

Портпаролот на граничните власти објасни дека се работи за „заштита на австралиската заедница“ и дека информациите собрани на овој начин „резултирале со успешни операции против нелегални активности“.

Новинарите и активистите за човекови права ја осудија оваа практика, нарекувајќи ја „одвратна и силеџиска“, а владата „диктаторска“.

„Ова е навистина загрижувачки, тоа не треба да се случува во Австралија“, вели активистката Софи Мекнил.

Новинарите особено имаат проблем со оваа практика, бидејќи мораат да ги заштитат своите извори и другите доверливи информации.

Австралија во последните денови е во центарот на вниманието поради неколкудневното малтретирање на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Десет години по масакрот во Норвешка, Брејвик бара ослободување

Објавено пред

Десет години по извршувањето на најсмртоносниот напад во Норвешка, десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик ќе побара од судот условно ослободување, а се очекува судот да го одбие барањето. Семејствата на жртвите, кои стравуваат дека Брејвик ќе го искористи сослушувањето за да ги промовира своите политички ставови, апелираат да му се скрати вниманието што го бара.

Од безбедносни причини општинскиот суд во јужниот регион Телемарк ќе одржи рочиште за барањето на Брејвик во салата на затворот „Скиен“, каде што Брејвик ја издржува казната.

Брејвик, кој уби 77 луѓе, во 2012 година беше осуден на 21 година затвор, со можност за неопределено продолжување на казната додека тој претставува закана за општеството. Во тоа време тоа беше најголемата можна казна во Норвешка иако оттогаш законот беше изменет за да се овозможи изрекување подолги затворски казни.

Екстремистот морало да издржи најмалку 10 години затвор пред да поднесе барање за условно ослободување.

Брејвик, кој сега има 42 години, уби осум лица во Осло со активирање камион полн со експлозив пред владините канцеларии на 22 јули 2011 година. Потоа застрела 69 луѓе, главно тинејџери, во летниот младински камп на Лабуристичката партија на островот Утоја. Тоа е најсмртоносниот напад во Норвешка од Втората светска војна.

„Како и во секоја друга држава со владеење на правото, осуденикот има право да поднесе барање за условно ослободување. Брејвик одлучи да го искористи тоа право“, изјави неговиот адвокат Ојстеин Сторвик за AFP.

На суд и во разни комуникации, вклучително и со АФП, Брејвик во минатото тврдеше дека се дистанцирал од насилство. Сепак, Торе Бјорко, раководител на Центарот за проучување на екстремизмот (C-REX) на Универзитетот во Осло, вели дека Брејвик не станал помал екстремист во идеолошка смисла.

„Сега тој се претставува како националсоцијалист. Иако вели дека, што се однесува до него, вооружената борба е минато, тој на ниту еден начин не се огради од масовното убиство што го изврши и кое го смета за целосно легитимно“, рече тој.

Во тужбата против норвешката држава што ја поднесе во 2016 година за изолација во затвор Брејвик се спореди себеси со Нелсон Мандела истакнувајќи дека тој преминал од вооружена во политичка борба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

(Видео) Митева: СДСМ го осиромашува домашниот буџет

Неуспешните економски политики на СДСМ не може да резултираат со успех во енергетиката, тоа се гранки кои се поврзани и...

Македонија20 минути

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 час

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија4 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет4 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија5 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија14 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија17 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија20 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија22 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија23 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Досие