Контакт

Свет

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

Објавено пред

За признавањето не една Кина не може да се преговара, соопштија во неделата од Пекинг, реагирајќи на изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и Тајван.

„Начелото на една Кина е политичкиот темел на кинеско-американските односи и за него не може да се преговара. Во светот има само една Кина, Тајван е неоттуѓив дел од кинеската територија и владата на Народна Република Кина е единствената легитимна кинеска влада“, предупреди Лу Канг, портпарол на кинеското министерство за надворешни работи.

Доналд Трамп во интервјуто за весникот The Wall Street Journal од петокот рече дека „за се ќе преговара, па и за политиката на една Кина“. Тој во истиот разговор го оправда телефонскиот разговор со тајванската претседателка Тцаи Инг-вен со фактот дека Вашингтон му продал на Тајпеј минатата 2016 година „најмодерна воена опрема во износ од две милијарди долари“.

Тајван е политички одвоен од Народна Република Кина од 1949 година кога на власт во Пекинг доаѓаат комунистите.

Но во има на „принципот една Кина“ Пекинг им забранува на своите партнери да одржуваат дипломатски односи со островот кој го смета за своја побунета покраина која мора, ако треба и со сила, да се врати во матицата

Кон крајот на декември, Трамп веќе се закани дека нема да го признава началото „една Кина“ поради кое Вашингтон во 1979 година ги прекина дипломатските односи со Тајван./крај/мф/сн

Европа

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Објавено пред

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е рекорден број од почетокот на пандемијата, изјави денеска руската министерка за здравство Светлана Стригункова.

„Во изминатата недела, бројот на пациенти со потврден вирус се зголеми за три проценти или за 8.500 луѓе. Бројот на дневни инфекции достигна 1.800. Ова е наш апсолутен рекорд“, рече Стригункова на состанокот на владата на Москвската област, а пренесе агенцијата ТАСС.

Прикажи повеќе...

Европа

30 истрели кон бар во Берлин – повредени тројца мажи од Нови Пазар

Објавено пред

Тројца мажи од Нови Пазар се ранети синоќа во пукање пред кафеана на берлинската улица Милерштрасе, јаввија регионалните медиуми.

Тие биле пренесени во болница со сериозни повреди, а се трага по осомничениот пукач.

Според германското вишо јавно обвинителство, голем број истрели биле испукани од огнено оружје пред шиша-бар, а полицијата веднаш по инцидентот го затворила целиот кварт и го обезбедила местото на настанот.

„Мотивите за пукањето сè уште не се познати“, кусо изјавил портпаролот на јавното обвинителство.

Во престрелката се ранети тројца од Нови Пазар, кои седеле во шиша-барот. Кон нив биле испукани 29 истрели, пренесува indeksonline.rs.

Локален полициски службеник потврдил дека во едно лице биле испукани седум до осум куршуми во горниот дел на телото, а според сè уште непотврдени информации, станува збор за А.Б. од Нови Пазар, кој им подлегнал на раните во болница во Берлин.

Прикажи повеќе...

Европа

Израел ги повикa адолесцентите да се вакцинираат

Објавено пред

Израелски здравствени службеници денеска упатија повик, тинејџерите на возраст од 12 до 15 години да се вакцинираат, повикувајќи се на можноста од нови епидемии и новозаразени што се припишува на заразната „делта“ варијанта на коронавирусот.

Израел ја прошири можноста за вакцинирање кај адолесцентите минатиот месец, а бројот на заразени опадна во последните неколку недели.

Од вкупно 9,3 милиони жители, одзивот за вакцинацијата застана на 55 проценти, што укажува на тоа дека возрасната популација во голема мера престанала да се вакцинира.

Но, враќање на Ковид-19, според тамошните медиуми, било забележано во две училишта минатата недела, и тоа придонело за дневно зголемување на позитивната стапка на новозаразени од месечен просек од 0,1 процент на 0,3 проценти во саботата и 0,6 проценти во понеделникот, покажаа податоците на министерството.

Министерството најверојатно ќе издаде препорака за вакцинирање на адолесценти на возраст од 12 до 15 години, рече Нахман Еш, национален координатор за пандемија.

„Мислам дека сигурно би било правилно во оваа фаза, кога ќе видиме избувнување на новата „делта“ варијанта во земјата“, рече тој.

„Не мора да чекаме да се зголемат бројките. Видовме голем број новозаразени деца во текот на изминатата недела“, додаде тој.

Покрај тоа, израелските власти соопштија дека размислуваат за воведување казни за родителите чии невакцинирани деца не одат во самоизолација по пристигнувањето во земјата од странство, како што тоа го налагаaт прописите во државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 минути

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија23 минути

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 час

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Свет3 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија3 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет3 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт4 часа

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа4 часа

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија15 часа

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт18 часа

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион22 часа

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија22 часа

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет22 часа

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија23 часа

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ1 ден

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион1 ден

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет1 ден

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет1 ден

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ1 ден

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Досие