Контакт

Свет

Пентагон стравува од ласери што би можеле да ги нападнат американските сателити

Објавено пред

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД вклучувајќи ги и ласерите што би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

„Кина и Русија развиваат разни средства за да ја оспорат позицијата на САД во вселената“, се вели во извештајот на Aгенцијата за воено разузнавање.

Извештајот, објавен во понеделникот, е со наслов „Предизвици за безбедноста во вселената“ и ги испитува способностите на Русија, Кина, Иран и на Северна Кореја.

Американските сателити играат важна улога во сè, од навигацијата, таргетирањето оружје и собирањето разузнавачки информации, вклучувајќи ги и контролата на програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја и следењето на воената активност на Русија и Кина. Тие исто така располагаат со сензори вклучени во откривањето на непријателските проектили.

Извештајот доаѓа кога кинеската влада сè повеќе ја засилува својата вселенска програма станувајќи прва нација што во јануари слета на најодалечената страна на Месечината. Растот на способностите на Кина во вселената и потребата да се заштитат американските сателити биле наведени од страна на администрацијата на Трамп како причина зошто на САД им требаат вселенски сили.

Министерството за надворешни работи на Кина допрва треба да одговори на новиот извештај на САД.

Европа

Во Британија околу 10.000 повеќе починати од коронавирус од пријавеното?

Објавено пред

Бројот на починати од коронавирус во Велика Британија денеска надмина 50.000, според официјалните податоци до кои дојде „Ројтерс“.

Новите податоци од Шкотска покажуваат дека бројот на починати се зголемил на 50.059 во моменти кога британскиот премиер Борис Џонсон се обиде да ги ублажи рестриктивните мерки, наведува агенцијата.

Податоците на британската агенција за починати се состои од податоци од некролозите во кои се споменува Ковид-19 како причина за смртта во Англија, Велс и Северна Ирска до 22 мај и во Шкотска до 31 мај.

За разлика од податоците кои владата дневно ги соопштува, некролозите во кои се споменува Ковид-19 вклучуваат сомнителни случаи. Податоците на „Ројтерс“ вклучуваат и починати во англиските болници по 23 мај и во Велс и во Северна Ирска.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 11 загинати и стотици повредени во протестите во САД

Објавено пред

Најмалку единаесет лица загинаа досега за време на протестите и немирите во САД предизвикани од смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, објави ТВ-каналот КТЛА.

Меѓу жртвите се граѓани на Чикаго (Илиноис), Детроит (Мичиген), Омаха (Небраска), Девенпорт (Ајова), Оукленд (Калифорнија) и Луисвил (Кентаки). Повеќето од нив се Афроамериканци.

Во Оукланд беше застрелан 53-годишнот Афроамериканец Дејв Патрик Андервуд, полицаец од Федералната заштитна служба, а негов колега е сериозно ранет. Во Омаха е убиен 22-годишниот Афроамериканец Џејмс Скорлок кога тој и група на неговите соучесници тепале белец. Нападнатиот човек успеа да пука кон него и да го убие.

Во извештајот се вели дека стотици луѓе се повредени низ САД, но нивниот точен број допрва треба да се брои.

Масовни протести и немири се појавија во многу држави во САД по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, Минесота. Флојд беше осомничен дека користел фалсификувани банкноти. На 26 мај четворица полицајци беа отпуштени, од кои едниот е ставен во притвор и обвинет за убиство без умисла.

Според АП, во текот на изминатите денови повеќе од 9.300 беа приведени во САД во протестите и немири. Тие се обвинети за грабежи, кршење на полицискиот час и блокирање на патиштата. Воведен е полициски час во 40 града во САД, вклучувајќи ги и Вашингтон, Лос Анџелес и Њујорк.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од половина од Американците поддржуваат испраќање војска за справување со немирите

Објавено пред

Повеќе од 50 отсто од Американците сакаат армијата да биде распоредена на улиците на градовите во САД за да ѝ помогне на полицијата да се справи со немирите што беснеат низ целата земја по смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата во Минеаполис, пренесува РТ.

САД повеќе од една недела се зафатени од масовен бран протести на кои стотици илјади луѓе излегоа на улиците да бараат правда за Афроамериканецот кој беше загушен до смрт од страна на полицаец за време на апсењето.

Иако можеби се чини дека нацијата, или поголемиот дел од неа барем, се собра зад каузата, голем број Американци признаа дека нема да се спротивставуваат на распоредувањето на војската за да ѝ помогне на полицијата во справувањето со протестите што кулминираа во немири и насилни судири со полицијата во многу градови.

Анкетата спроведена помеѓу 31 мај и 1 јуни од компанијата за собирање податоци „Морнинг консалтинг“ покажа дека дури 58 отсто од Американците ја одобруваат идејата. Една третина од испитаниците силно го поддржуваат тоа, а само 30 отсто се против, до одреден степен, распоредување на трупите. Истражувањето се потпира на национален примерок од 1.624 регистрирани гласачи интервјуирани преку интернет.

Во исто време, друга анкета спроведена од истата компанија во приближно истиот период открива дека 54 отсто од луѓето во САД ги поддржуваат протестите и речиси еднаков број од нив го гледаат полициското насилство врз јавноста како поголем проблем од насилството против полицијата.

Се чини Афроамериканците се особено загрижени поради полициското насилство; 85 проценти од оваа демографска група ја поддржаа оваа изјава.

Стотици градови во сите 50 држави во САД беа сведоци на митинзи и демонстрации во солидарност со Флојд и другите Афроамериканци убиени од полицијата на кои луѓето бараат правда за жртвите.

Полицаецот кој го уби Флојд оттогаш беше отпуштен од полицијата, уапсен и обвинет за убиство од трет степен и за убиство од втор степен. Тоа, сепак, не ги запре протестите. Многу митинзи беа мирни, но во многу случаи тензиите се прелеваа и демонстрациите се претворија во насилни немири, напади врз полицијата и грабежи.

Претседателот Доналд Трамп веќе распореди војници во Вашингтон откако масовните протести во близина ја натераа на Белата куќа во режим на строго ограничено движење. Трамп се закани дека ќе ја испрати војската и во други држави.

Прикажи повеќе...

Најново

jovan-despotovski jovan-despotovski
Економија33 минути

380 компании симнале апликација за брзо закрепнување од Ковид-19, жените прептприемачи имаат предност

За да не изразуваме жалење одново и одново поради тоа што малку компании раководени од жени аплицираат за државна поддршка,...

Економија1 час

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија2 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија3 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет6 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа6 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет6 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет7 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа8 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион19 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет20 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет21 час

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија21 час

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија23 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија1 ден

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Досие