Контакт

Европа

Подољак со апел до западните партнери да испратат оружје: „Ако не сакате да гледате во очи на нашите починати деца“

Објавено пред

Михаил Подољак, еден од членовите на украинскиот преговарачки тим и советник на претседателот Владимир Зеленски, упати уште еден апел до западните партнери да ѝ го испратат на неговата земја оружјето што ѝ е потребно за одбрана што е можно поскоро.

dobivaj vesti na viber

„Почитувани партнери, четири чекори ќе ви помогнат ако не сакате да ги видите очите на нашите мртви деца и да го мирисате горењето на Мариупол во вашите соништа. Првата е модерна воздушна одбрана, ако не можете да го затворите небото над Украина. Вториот е крстосувачки проектили или гранати, третиот е ембаргото за нафта кон Русија, а четвртиот е затворањето на пристаништата за руските бродови низ светот“, напиша Подољак на својот твитер-профил.

Од почетокот на војната на 24 февруари, Украина бара од членките на НАТО да го затворат небото над земјата. Сепак, лидерите на алијансата одбиваат да го сторат тоа, што неколкупати го критикуваше украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Градот Мариупол, спомнат од Подољак, е под постојано гранатирање на руските војници. Мариупол е опкружен речиси од сите страни. Веќе неколку недели има недостиг од храна и вода, а жителите на секој можен начин се обидуваат да го напуштат градот.

Владимир Путин во неколку наврати ја посочува денацификацијата на земјата како една од главните цели на специјалната воена операција во Украина. Тоа објаснува зошто се води жестока битка за пристанишниот град Мариупол во јужна Украина, кој неодамна го одби барањето на Русија за предавање.

Европа

Пукање во училиште во Германија, повредено едно лице

Објавено пред

Германската полиција соопшти дека едно лице е повредено во пукање во средно училиште во северниот град Бремерхавен.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека инцидентот се случил рано во четвртокот во средно училиште и дека осомничениот бил приведен.

Портпаролот на полицијата изјави дека истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Европа

Уште двајца руски војници признаа вина за воени злосторства

Објавено пред

Двајца руски војници, Александар Бобикин и Александар Иванов, признале вина за прекршување на правилата на војната и утрово се појавиле на суд.

dobivaj vesti na viber

Тие се обвинети за гранатирање  цивилни области во Украина со проектили ГРАД, пренесува хрватски „Индекс“.

За потсетување, Вадим Шишимарин, 21-годишен руски војник, вчера призна вина за убиство на невооружен цивил на првото судење за воени злосторства во Украина од почетокот на руската инвазија.

Тој призна дека пукал во 62-годишен маж неколку дена по почетокот на инвазијата. Му се заканува доживотен затвор.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски за руското ласерско оружје: Ако веќе е во Украина, тоа е знак за нивниот неуспех

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го коментираше новото ласерско оружје што Русија наводно веќе го користи во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е знак за нивниот неуспех. Русите бараат ‘wunder-waffe’“, се осврна Зеленски на фразата што означува потрага по чудесно оружје што потенцијално би можело да го смени текот на Втората светска војна во корист на нацистите.

Реакцијата на Зеленски следи како одговор на тврдењето на руски функционер дека технологија која е способна за рушење дронови е веќе е широко распоредена на бојното поле.

Кремљ често покажува нови прототипови на технологија, но тие ретко можат да се видат на бојното поле. За потсетување, Русија вчера откри дека во Украина користи нова генерација на моќно ласерско оружје за горење на беспилотни летала.

Јуриј Борисов, заменик-премиер задолжен за воен развој, на конференција во Москва рече дека ласерот „Пересвет“ веќе е на терен и може да ги заслепи сателитите до 1.500 километри над Земјата. Тој додаде дека веќе има помоќни руски системи од „Пересвет“, кои можат да спржат беспилотни летала и друга опрема. Борисов изјави дека вчера било извршено тестирање на оружје со кое дрон на пет километри оддалеченост бил испржен во рок од пет секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион41 минута

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија3 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија3 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија3 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет4 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет4 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија6 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет15 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион16 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет18 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија18 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија19 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион22 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија23 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...