Контакт

Европа

Пожарникари: Нотр Дам нема да се урне

Објавено пред

Пожарникари кои се вклучени во гаснење на пожарот во катедралата Нотр Дам изјавија дека структурата на објектот е спасена и дека нема да се урне.

„Сега со сигурност можеме да кажеме дека структурата на Нотр Дам е сочувана од целосно уништување“, рекол извор за „Ројтерс“.

Претходно од противпожарната служба рекоа дека не се сигурни дали ќе успеат да го спречат огнот да се прошири на катедралата.

Катедралата гори повеќе од четири ипол часа, а густ црн чад се издига на небото над Париз. На мостовите во околината се собрани стотици Парижани кои со тага гледаат како гори симболот на Париз и Франција.

Во пожарот кој избувна во 18 и 50 часот се урна една кула и изгоре дел од покривот на катедралата.

Европа

Франција и Германија го осудија Иран поради танкерот

Објавено пред

Франција и Германија го осудија Иран откако заплени британски танкер во Ормускиот теснец и го повикаа Техеран итно да го ослободи бродот и морнарите.

Француското министерство изрази загриженост поради инцидентот, наведувајќи дека овој чекор ќе наштети на обидите за помирување на тензиите во регионот.

„Најостро ја осудуваме заплената на танкерот и искажуваме целосна солидарност со Обединетото Кралство“, наведува министерството повикувајќи на ослободување на морнарите.

Германија истотака оцени дека потегот на Иран ја влошил и онака напнатата ситуација во областа.

„Бараме од Иран веднаш да ги пушти бродот и неговиот екипаж“, изјави портпаролот на германското министерство.

Се огласија и Индија и Филипините, чиишто државјани се дел од екипажот на запленетиот танкер, барајќи нивно ослободување.

Прикажи повеќе...

Европа

Намалена вулканската активност на Етна, обвновен авио-сообраќајот

Објавено пред

Ерупцијата на вулканот Етна на Сицилија, кој синоќа исфрлаше лава е намалена, па локаните власти повторно го отворија за сообраќај воздушниот простор над овој италијански остров.

„Анса“ пренесе дека фирмата „Сац“ која управува со аеродромот во Катанија, соопштила оти почнувајќи од 11 часот, сите сектори на воздушниот простор се отворени за сообраќај.

Во соопштението сепак се наведува дека е можно доцнење во полетувањето и други непријатности, но ситуацијата наскоро би требало да се врати во нормала.

Покрај аеродромот во Катанија, забраната за сообраќај поради ерупција на Етна важеше и за други аеродроми, каде не беше дозволено полетување и слетување на авионите.

Прикажи повеќе...

Европа

50 имигранти преминаа во шпанската енклава Мелиља

Објавено пред

Речиси 200 имигранти се обиделе да ја преминат безбедносната ограда што ја дели шпанската енклава Мелиља од Мароко.

Локалната канцеларија на шпанската влада соопшти дека 50-ина мигранти успеале да ја преминат бариерата, а другите 150 биле одбиени од страна на шпанските и мароканските граничари, објави АП.

Канцеларијата на владата соопшти дека еден мигрант ја скршил ногата, а шест шпански полицајци биле повредени.

Мигрантите што пристигнале на шпанската територија биле одведени во прифатниот центар, каде што можеле да бараат азил, а властите почнале процедури за враќање во земјите на потекло.

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 1 јануари до 15 јули во Мелиља пристигнале 2.397 мигранти по копнен пат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија2 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија4 часа

(Видео) Километарски колони на границата со Грција, се чека со часови

Километарски колони на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската граница нема подолги задржувања, од грчка страна се чека...

Македонија4 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија5 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија6 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион6 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија6 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија24 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет2 дена

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Досие