Контакт

Свет

Полицајци во Чикаго дремеле и си правеле кафе додека демонстрантите го пустошеле градот

Објавено пред

Неколку полицајци од Чикаго дремеле и си правеле кафе и пуканки стоејќи настрана од немирите во локалната конгресна канцеларија додека ограбувачите ја пустошеле јужната страна од градот, пренесува „Чикаго трибјун“.

Републиканецот Боби Раш изјави дека најмалку осум полицајци и супервизори се сместиле во неговата канцеларија додека грабежите, кои произлегоа од протестите за убиството на Џорџ Флојд, во голема мера биле неконтролирани.

„Еден полицаец спиеше на мојот кауч во канцеларијата“, рече Раш на прес-конференција. „Тие дури и имаа смелост да си направат кафе и пуканки, од моите пуканки, во микробрановата додека ограбувачите уништуваа бизниси пред нивните очи“, додаде тој.

Раш рече дека ги фатил полицајците на дело кога добил повик дека неговите канцеларии се провлаени и ги проверил снимките од безбедносните камери. Тој рече дека е шокиран од она што го видел.

„Тие се релаксираа и не се грижеа што се случува со бизнисите во градот. Апсолутно, не им беше гајле“, рече тој.

Тој го пријавил инцидентот кај градоначалничката на Чикаго, Лори Лајтфут, која била бесна.

„Ова е личен срам за мене“, рече таа и јавно му се извини на Раш. „Жал ми е што вие и вашиот персонал моравте да се справите со овој неверојатен срам. Ниту еден од овие полицајци нема да смее да се крие зад значката и да продолжи да работи како ништо да не се случило“, рече таа.

Лајтфут ги повика полицајците да се пријават и рече дека секторот за внатрешна контрола на одделот ќе го разгледа инцидентот, а истрага ќе има и во канцеларијата на државниот јавен обвинител.

Раш, своевремен кандидат за градоначалник, е во Конгресот од 1963 година. Тој е основачки член на партијата Илиноис блек пантер. Извештајот за криење на полицијата во неговата канцеларија доаѓа во време кога полицијата во градот е под жестоки критики за несоодветното справување со протестите по смртта на Флојд на 25 мај.

Регион

Премиерот на Репубика Српска е позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ е позитивен на тестот за коронавирус, објави неговиот Кабинет.

„Вишковиќ беше тестиран во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска. Понатамошната работа на кабинетот на премиерот и членовите на Владата ќе биде организирана според препораките на Институтот за јавно здравје на Република Српска и епидемиолошките служби“, соопшти Владата.

Исто така, сите претходно планирани активности и состаноци на премиерот Вишковиќ ќе бидат откажани. Неговиот федерален колега Фадил Новалиќ оваа недела беше тестиран за коровавирус и резултатот беше позитивен, а тој денес беше хоспитализиран заради влошување на неговата состојба, односно појава на пневмонија.

Прикажи повеќе...

Регион

Најголем број од новозаразените во Европа се на Балканот

Објавено пред

Според табелата на Европската иницијатива за стабилност, во последните две недели на Косово има нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирус, пишува „Косово онлајн“.

Овие податоци се добиени од Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Врз основа на податоците од последните две недели, Косово е прво во Европа во однос на просекот на нови случаи на инфекција со Ковид-19 на 100.000 жители, пренесува „Газета експрес“.

Според оваа пресметка, Косово има 124 новозаразени на 100.000 жители.

Црна Гора е на второто место со 123 нови случаи, а потоа следува Луксембург со 100 случаи.

Македонија го зазема четвртото место со 94 случаи, а потоа следува Шведска со 76.

Во целиот регион на Западен Балкан има по 73 нови случаи на коронавирус на 100.000 жители.

Како резултат на големиот пораст на бројот на заразени, Косово одлучи да воведе задолжително носење маска, а се разгледува и можноста за воведување вонредна состојба.

Воведено е ограничување на движење од 21 часот до 5 часот наутро и посебен распоред за движење за лица над 65 години и хронично заболени. Исто така заштитни мерки се воведени и во Србија поради зголемувањето на бројот на заразени во последниве неколку недели.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Берлин уапсен сериски силувач по потекло од Србија

Објавено пред

Берлинската полиција уапсила човек кој се сомничи за серија силувања извршени во еден месец. Медиумите јавуваат дека се работи за државјанин на Србија, пренесува „Дојче веле“.

Првото силување се случило пред еден месец. А тогаш за 31 ден уапсениот маж во Берлин и околината наводно нападнал седум жени. од кои пет силувал. Осмата жртва ја силувал вчера во Потсдам по што е фатен.

„По уште едно силување во подрачјето на Потсдам, вечерва полицајците успеаа да го фатат 30-годишниот маж, кој, според моментните сознанија, е баран сериски силувач“, објави берлинскиот државен обвинител синоќа на „Твитер“.

Според наводите на полицијата, се рабопти за 30-годишник со српски пасош, кој во периодот од 12 јуни до синоќа напаѓал и силувал жени. Мажот е осомничен за пет силувања и обиди за силување главно во шумите во Берлин и околината. Вчерашната жртва џогирала на шумска патека кога тој ѝ пришол и ја прашал за патот. Набргу потоа, како што се наведува, насилникот ја совладал и ја силувал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Одѕивот до 19 часот е 45,77 отсто , најголем во Вевчани 64,11 отсто

Одѕивот два часа пред затворањето на избирачките места е 45, 77 отсто. На 3463 гласачки места до 19 часот гласале...

Македонија12 минути

МОСТ: Полицијата интервенирала во Кичевско каде гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на МОСТ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија1 час

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија2 часа

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка – 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија3 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија3 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија4 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија5 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија6 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија7 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион7 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет8 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија9 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија10 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион11 час

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија12 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија13 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија13 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија20 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет22 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Досие