Контакт

Европа

Портпаролот на Турција открива кога може да дојде до средба меѓу Путин и Зеленски

Објавено пред

Во блиска иднина е можна средба меѓу рускиот и украинскиот претседател Владимир Путин и Владимир Зеленски, изјави портпаролот на турскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

„Има причина да се верува во тоа“, изјави портпаролот на Реџеп Таип Ердоган.

Инаку, Турција повеќепати изјави дека сака да посредува во решавањето на конфликтот во Украина, а вчера во Анталија се одржа првата средба на министрите за надворешни работи на Украина и Русија од почетокот на специјалната операција на 24 февруари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека е потребен директен разговор меѓу него и претседателот Путин.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера по средбата во Турција изјави дека Путин нема да зборува „за да зборува“.

„Ние секогаш сме за разговори ако можеме да го решиме ова прашање, а украинските власти би сакале да се сретнат за да се сретнат“, рече Лавров.

Кажа дека Зеленски неколку пати инсистирал на средбата и рече дека се надева оти патот за тоа ќе се отвори на белоруската рута.

Лавров уште еднаш посочи дека Путин не е против средбата, но дека пред тоа мора да се „поплочи“ патот за да се преговара за што било.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Медведев: Санкциите наметнати на Русија ќе бидат во сила со децении

Објавено пред

Воведените санкции кон Русија ќе бидат во сила со децении, а тоа не е ни поврзано со специјалната операција во Украина, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

dobivaj vesti na viber

Медведев рече дека е очигледно дека санкциите ќе бидат во сила уште долго, како што беше во минатото, вклучувајќи го и периодот на Социјалистичка Република Србија, пренесува РИА Новости.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија нагласува дека поради тоа треба да се потпре само на сопствените сили.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија се подготвува за температури од 42 степени

Објавено пред

Температурите во делови од јужна Шпанија утре ќе надминат 42 степени, додека топлотниот бран ќе донесе правливо небо, зголемен ризик од шумски пожари и топли услови кои се почести во средината на летото отколку во средината на мај, објавија медиумите.

dobivaj vesti na viber

Шпанската влада почна национален план за екстремни температури, откако метеоролошката агенција предупреди дека овој мај во Шпанија ќе биде еден од најтоплите во изминатите неколку години, објави „Гардијан“.

Од метеоролошката агенција додаваат дека воздушната маса на топол и сув воздух пристигнува од Африка, а со себе носи прашина од Сахара и исклучително високи дневни температури, кои се за 10 до 15 степени над сезонскиот просек.

„Најновите податоци од метеоролошките модели го потврдуваат силниот интензитет на овој топлотен бран“, изјави портпаролот на „Аемет“, Рубен дел Кампо.

Тој додаде дека за Шпанија ова може да биде најинтензивниот топлотен бран во мај во последните 20 години.

Најтопло ќе биде в петок и в сабота, а потоа в недела ќе има голем пад на температурата.

Метеорологот соопшти дека температурите во Андалузиската Долина денеска би можеле да надминат над 40, а утре ќе бидат и до 42 степени.

„Дури и топлотниот бран да се смири некаде, во североисточната долина Ебро повторно би можеле да се измерат температури од 40 или повеќе степени. Тоа е нешто што не е забележано во овој период“, додаде Дел Кампо.

Шпанија ја забележа најтоплата температура досега во август, кога живата во термометарот во градот Монторо во Андалузија достигна 47,4 степени.

Дел Кампо ги предупреди граѓаните на екстремен ризик од шумски пожари во јужните, централните и североисточните области и рече дека очекуваат нов облак од прашина.

„Се соочуваме со екстремна епизода и ризикот од високи температури ќе биде изразен во многу области“, рече Дел Кампо.

Прикажи повеќе...

Европа

Лидерите на Европската Унија сакаат да основаат фонд за обнова на Украина на 30 мај

Објавено пред

Лидерите на ЕУ работат на формирање фонд за обнова на Украина на 30 мај, но сè уште не е јасно како ќе се финансира.

dobivaj vesti na viber

„Треба да се воспостави платформа за обнова на Украина која ќе ги собере на едно место украинската влада, земјите членки на ЕУ, како и партнерите, финансиските институции и организации“, се заклучува во нацрт-заклучоците, пренесува „Ројтерс“.

Европската комисија во средата предложи да се воспостави механизам на грантови и заеми со неодредена големина наречена „Обнова Украина“, по моделот на постоечкиот Фонд за закрепнување на ЕУ, кој земјите членки заеднички го позајмија на пазарот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Неделков пред средбата со МТСП: Очекуваме да се затвори прашањето со деновите од штрајкот

Лидерот на Синдикатот за образование наука и култура, Јаким Неделков, очекува да се затвори прашањето со деновите од штрајкот и...

Македонија1 час

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија2 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа3 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа3 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион4 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет4 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа4 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа5 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет5 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија15 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа16 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија17 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет18 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија18 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија21 час

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија21 час

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа23 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија1 ден

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион1 ден

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...