Контакт

Европа

Прашајте ги вашите дедовци како се разговара со Русија, им порача Шојгу на Германците

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, им порача на германските политичари да не се обраќаат кон Русија од позиција на сила, туку да се сетат на лекциите од историјата.

„Што се однесува до изјавата… Ако зборуваме конкретно за Германија, пред да кажат такви зборови, треба да се вратат малку наназад во историјата. Со оглед на се што Германија направи во нашата земја, мислам дека во следните 200 години кај нив не треба да се зборува за тоа, не треба да се даваат изјави по тој повод. Не сакам да зборувам остро и грубо, мислам дека ќе ме разберете“, рече Шојгу, а пренесува телевизијата РТ.

Тој ова го изјави на новинарско прашање за тоа како ја цени изјавата на германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен, дека со Москва треба да се дискутира од позиција на единство и сила.

Рускиот министер исто така додал дека добро би било Германците да се сетат на историјата пред да почнат да делат совети за разговори со Русија од позиција на сила.

„За делот да се водат разговори од позиција на сила, да се вратиме повторно во историјата. Ако сами не читате, тогаш прашајте си ги дедовците како е да се разговара со Русија од позиција на сила. Тие можат многу да ви раскажат на таа тема“, советува Шојгу.

Претходно, германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен, повика на поостар став кон Русија.

Европа

На Германија ѝ се заканува најтопло и најсушно лето досега

Објавено пред

Од

Петмесечниот период од април до август оваа година ќе биде најтоплиот и најсушен период за Германија од 1881 година, односно откако се следи времето.

Летните услови се забележани низ цела Германија од април, а експертите ќе видат до крајот на август дали овие услови достигнаа рекордни нивоа, рече портпаролката на германската метеоролошка агенција.

Долготрајната суша во Германија поради недостиг на дожд ги загрижува земјоделците низ целата земја, така што многумина се жалат на неуспешни земјоделски култури и на федералната влада и пријавуваат штети во милијарди евра.

Прикажи повеќе...

Европа

Птица урнала шведски борбен авион

Објавено пред

Од

Борбен авион од типот „ЈАС 39 Грипен“ се урнал денеска на југот од Шведска, кога птица наишла на военото летало, објави шведската армија.

Пилотот безбедно се катапултирал и бил префрлен во блиската болница за да се провери неговата здравствена состојба, пренесе новинската агенција АП.

Авионот се урнал во Карлскрона, 160 километри источно од Малме.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка и Словачка ја одбележуваат 50-годишнината од задушувањето на Прашката пролет

Објавено пред

Од

Чешка и Словачка ја одбележуваат 50-годишнината од инвазијата на силите на Варшавскиот пакт, предводени од поранешниот Советски Сојуз, која имала за цел да ги задуши периодот на либерализација во земјата познат како Прашка пролет.

Во неколку месеци откако стана лидер на тогашната чехословачка Комунистичката партија во почетокот на 1968 година, Александар Дубчек ја укината политичката цензура, ги иницира економските реформи и го отвори патот на земјата кон напуштање на сталинистичкото минатото. Целта на реформите беше „социјализам со човечки лик”.

Советски, полски, унгарски и бугарски војници влегоа во главниот град на тогашна Чехословачка, Прага, во текот на ноќта меѓу 20 и 21 август истата година и на брутален начин, со тенкови на улиците, го скршија сето она што го сметаа за опасен политички развој на настаните што се случуваа во сферата на влијание на Москва. Москва и нејзините комунистички сојузници на првиот ден од инвазијата на Чехословачка испратија 200 000 војници, а бројот подоцна се зголеми на 600 000. По воената интервенција, последните советски сили ја напуштија земјата во јуни 1991 година.

Стотици демонстранти се собраа во понеделникот вечерта пред руската амбасада во Прага, во знак на протест против она што го сметаат за продолжување на улогата на агресорот во регионот, што укажува на анексијата на Крим на Русија од соседна Украина во 2014 година.

Според историските податоци, во Прашката пролет во периодот од август до декември 1968 година загинаа 137 цивили.

Одбележувањето на овој јубилеј не е без контроверзии: чешкиот претседател Милош Земан остана тивок во врска со одбележувањето на годишнината, и многу од либералите го обвинуваат дека е премногу близок со рускиот претседател Владимир Путин, поради што, како што укажуваат, не сака премногу да биде критичен кон она што го направиле Советите во тоа време.

Прикажи повеќе...

Најново

Армија, САд, американска армија Армија, САд, американска армија
Македонија8 часа

Американската армија во Европа се извини дека нè нарече Северна Македонија

Американската армија во Европа се извини затоа што нè именува како Северна Македонија. На јутјуб-каналот на Армијата вчера беше објавено...

Македонија10 часа

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Судењата за некои од активистите што протестираа во шарената револуција – Здравко Савески, Мариглен Демири и Владимир Куновски, никако да...

Економија13 часа

Вработените во Комисијата за инспекциски надзор се без плата веќе петти месец

Вработените во стручната служба на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка...

Топ15 часа

Изгоре штала во Бутел, пожарот се ширел кон куќите

Штала на улицата Мрежичка во општината Бутел била опожарена синоќа по полноќ. Полицијата соопшти дека пожарот зафатил нива и почнал...

Топ15 часа

Овчар почина од удар на гром во Струшко

Маж од Дебар на 35-годишна возраст бил пронајден мртов на местото викано Славило, над селото Локов, Струшко. Случајот бил пријавен...

Свет15 часа

Трамп: Турција прави ужасна грешка, нема да има отстапки

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во изјава за „Ројтерс“ рекол дека нема да прави отстапки кон Турција за да биде ослободен...

Европа16 часа

Конте: Се подготвуваат казни поради уривањето на мостот во Џенова

Италијанската влада работи на подготовката на казни кои би можеле да се применат против групацијата „Атлантија“, поради трагичното уривање на...

Свет16 часа

Пукање во метро-станица во Лондон, полицијата смирува дека не се работи за тероризам

Во пукање во лондонската метро-станица Кингсбури повредени се три лица, соопшти локалната полиција и додаде дека пукањето не било поврзано...

Македонија16 часа

Муслиманите го слават Курбан бајрам

Муслиманските верници во Македонија и во светот денеска го прославуваат големиот исламски празник Курбан бајрам. Овој ден, како што уште...

Европа1 ден

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија1 ден

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија1 ден

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија1 ден

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион2 дена

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија2 дена

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија2 дена

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија2 дена

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија2 дена

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион2 дена

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет2 дена

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Досие