Контакт

Европа

Претседателката на Европската комисија патувала со авион на релација од 50 километри

Објавено пред

Претседателите на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, жестоко говори за заштита на животната средина и борбата против климатските промени, но со личен пример изгледа дека не се грижи премногу за глобалното затоплување. Имено, како што пренесува британски „Телеграф“, Урсула фон дер Лајен од нејзиното назначување на престижна позиција во декември 2019 година отпатувала на вкупно 34 службени патувања, од кои дури 18 наврати користела приватен авион.

За ситуацијата да биде уште поинтересна, таа еднаш користела авион за да патува од Виена до Братислава, иако растојанието меѓу главните градови на Австрија и Словачка е само еден час со автомобил. Но не, Урсула фон дер Лајен се одлучила за авионски лет, кој траел 19 минути. Нејзините постапки воопшто не се согласуваат со официјалната политика на Европската Унија, за испуштање на нула емисии на јаглерод диоксид.

Британскиот дневен весник објави и дека Урсула фон дер Лајен во два наврати користела авион од Брисел до Стразбур – лет што траел нешто повеќе од половина час, а околу 4 часа со автомобил. Таа и група европски комесари брзале на состаноците на Европскиот парламент, кој заседава во овој француски град.

Европската комисија ја бранеше својата претседателка.

„Односите со шефовите на држави и влади се многу важни и бараат малку повеќе од само контакти со Зум, што значи користење на авиони изнајмени за некои патувања, рече Ерик Мамер, портпарол на ЕК.

Покрај тоа, поради пандемијата на коронавирусот, комерцијалните летови се помалку достапни, како и возовите, објасни тој.  Комисијата посочува дека авиокомпанијата од која се изнајмени приватните авиони ги компензира емисиите на јаглерод диоксид од патувањето на Фон дер Лајен.

Британскиот премиер Борис Џонсон исто така беше цел на критики на почетокот на оваа недела, кога се враќаше од Глазгов во Лондон со авион, кој загадува многу повеќе од воз. Неговиот портпарол истакна дека горивото што го користи официјалната влада Ербас е „одржливо“ и дека емисиите на јаглерод се компензирани.

Бројни истражувања покажаа дека малите приватни авиони со капацитет до две десетини од патниците испуштаат дури 20 пати повеќе јаглерод диоксид во атмосферата од големите комерцијални авиони, кои можат да превезат неколку стотици патници. Малите патнички авиони испуштаат и 50 пати повеќе јаглерод диоксид од возовите. Јаглерод диоксидот е главниот виновник за предизвикување на ефектот на стаклена градина, што доведува до глобално затоплување.

Пандемијата затвори голем дел од светот и економијата зависна од фосилни горива, предизвикувајќи неверојатни 5,4 отсто пад на вкупните емисии во 2020 година. Сепак, оваа година нивото на штетни гасови е само за еден отсто пониско отколку во 2019 година, пред пандемијата. се наведува во извештајот на Global Carbon Project.

Претставници на повеќе од 40 земји постигнаа договор за елиминирање на јагленот од употреба во производството на електрична енергија во периодот од 2030 до 2040 година. Меѓу земјите кои постигнаа договор се Полска, Виетнам и Чиле, кои се меѓу најголемите потрошувачи на јаглен, чие согорување испушта штетни материи во атмосферата кои доведуваат до глобално затоплување. Интересно е што договорот во Глазгов не го одобрија земји како Австралија, Индија, САД и Кина, кои се најзависни од потрошувачката на јаглен, а со тоа и најголеми загадувачи на атмосферата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија го укинува карантинот, но не и за невакцинираните

Објавено пред

Австрија ќе дозволи повторно отворање на голем број активности, од продавници и театри до ресторани и фризери, кога ќе го укине карантинот, објави владата во средата, но многу федерални провинции остануваат претпазливи и постепено ќе се отвораат.

Невакцинираните ќе останат во карантин, потврди новиот канцелар Карл Нехамер.

„За сите невакцинирани погодени од фактот дека се во карантин, постои јасна понуда: можете да излезете ако ја искористите можноста да се вакцинирате“, рече Нехамер, додавајќи дека целта е да се охрабрат што е можно повеќе луѓе. да ја прими првата доза.

Одлуката на владата значи преминување од униформни мерки на национално ниво кон конкретни за девет провинции. За работите да бидат уште поконфузни, брзото отворање ги вклучува западните провинции Форарлберг и Тирол, кои имаат највисока инциденца на Ковид-19 во земјата, соодветно.

„Некои провинции ќе дејствуваат постепено со текот на времето, а Бургенланд, Форарлберг и Тирол веднаш ќе донесат национална одлука“, рече тиролскиот гувернер Гинтер Платер на заедничката прес-конференција со канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравство Волфганг Муекштајн.

Форарлберг и Тирол се алпски австриски сојузни покраини кои во голема мера зависат од зимскиот туризам. Хотелите низ Австрија беа затворени поради заклучувањето, иако скијачките патеки останаа отворени.
Австрија затвори пред две недели поради рекорден број случаи на коронавирус. Инфекциите во меѓувреме се намалија, но бројот на пациенти на интензивна нега продолжува да расте.

Владата вети дека карантинот нема да трае подолго од 20 дена, а тој период истекува во недела.

Горна Австрија, која долго време беше најтешко погодена од пандемијата и се граничи со Германија и Чешка, останува затворена до 17 декември.

Главниот град Виена ќе дозволи само отворање на кафулиња и ресторани, една недела по укинувањето на карантинот, а сите продавници и божикни саеми ќе бидат отворени во понеделник.

Австриските медиуми јавуваат дека уште три сојузни покраини ќе го сторат истото и ќе отворат само хотели и ресторани во петок, на 17 декември.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови мерки во Британија: Контактите на заразените ќе се тестираат еднаш дневно

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон во средата рече дека Обединетото Кралство ги заострува ограничувањата за да го спречи ширењето на омикрон, така што работата од дома и пропусниците за коронавирус за некои поголеми собири ќе бидат повторно воведени во понеделник.

„Станува појасно дека омикрон се шири многу побрзо од делтата порано“, бидејќи досега се пријавени 568 случаи на коронавирус во Обединетото Кралство, а реалната бројка е „сигурно многу поголема“, рече Џонсон на прес-конференција.

„Бројот на заразени со омикрон се удвојува на секои 2 до 3 дена“

Истакнувајќи дека бројот на заразени со омикрон во земјата се чини дека се удвојува на секои два до три дена и не сакајќи да шпекулира за сериозноста на симптомите предизвикани од овој сој, конзервативниот лидер истакна дека „таков експоненцијален раст може да поттикне големо зголемување на хоспитализации„.

„Затоа, преминот кон план Б“ што се однесува до ограничувањата во Англија „е пропорционален и разумен одговор“ додека не се забрза кампањата за ревакцинација, додаде тој.

Владата затоа бара од вработените да работат од дома уште во понеделник „ако е можно“.

Секојдневното тестирање ќе биде задолжително за секој што ќе дојде во контакт со заразено лице.

Ќе се воведат дневни тестови наместо самоизолација за да се намалат нарушувањата во секојдневниот живот, рече Џонсон.

„Но, најважното нешто што секој од нас може да го направи е да се вакцинира. Клучот е да се добие таа засилена доза веднаш штом ќе дојде редот“, рече Џонсон, додавајќи дека вакцинацијата треба да се случи побрзо, пренесува Би-Би-Си.

Велика Британија, меѓу најтешко погодените европски земји со скоро 146.000 смртни случаи од почетокот на пандемијата на Ковид-19, се врати на рестриктивните мерки за да го спречи ширењето на омикрон, како што се ограничувањата за патување, носењето маски во продавниците и јавниот превоз.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин и Мицотакис разговараа за соработка, потпишаа пет договори

Објавено пред

По денешната средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Сочи, рускиот претседател Владимир Путин потврди дека разговорите биле значајни и ефективни.

“Разговорите беа многу значајни и ефикасни. Се разговараше за најитните теми од нашата досегашна соработка“, изјави Путин, пренесува ТАСС.

Путин рече дека е убеден дека ќе има сеопфатен заеднички акционен план меѓу Русија и Грција за 2022-2024 година. Тој му се заблагодари на Мицотакис за посетата, која се одржува во годината на одбележувањето на 200-годишнината од Грчката револуција, со која земјата ја започна борбата за независност и доведе до тоа Грција да стане суверена држава. Путин истакна дека Русија отсекогаш го поддржувала национално-ослободителното движење во Грција и дека таа е првата земја што ја признала нејзината независност во 1828 година.

“До денес народите на двете земји ги врзува силно пријателство, длабоки духовни и културни врски“, изјави Путин.

Грчкиот премиер посочи дека имал долга искрена и продуктивна дискусија со Путин за билатералните односи и нивната перспектива, истакнувајќи дека средбата ја гледа како „уште еден мост за зајакнување на односите меѓу двата народи и можност за проширување на соработката меѓу двете владите.“ Тој ја коментираше и вчерашната видео средба меѓу Путин и Бајден и рече дека разговорите меѓу рускиот и американскиот претседател биле позитивен чекор напред.

„Мислам дека самиот факт што се одржаа разговорите е многу позитивен“, рече грчкиот премиер по разговорот со Путин.

Русија и Грција потпишаа пет договори по денешните разговори меѓу Путин и Мицотакис, јави ТАСС. Поточно, двете земји го потпишаа Заедничкиот акционен план на Руската Федерација и Република Грција за периодот 2022-2024 година, објави Кремљ на својата веб-страница.

Денеска беа потпишани уште два документи, договор за техничка соработка во областа на даночната администрација меѓу Федералната даночна служба на Русија и Независната управа за јавни приходи на Грција, како и заедничка акциона програма на Федералната агенција за туризам на Русија и Грчко Министерство за туризам за 2022-2024 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија8 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет10 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа12 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет13 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа13 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет13 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет13 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет14 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет14 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа1 ден

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа2 дена

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 дена

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие