Контакт

Свет

Путин и Ердоган разговара за примирјето во Сирија и за мировен дијалог во Астана

Објавено пред

Претседателите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, во текот на телефонскиот разговор во четвртокот изразија задоволство од условите од договорот за решавањето на кризата во Сирија и за намерите да ја продолжат заедничката соработка во борбата против тероризмот, информираше Кремљ.

„Изразено беше задоволство од договорот меѓу сириската влада и ткн умерена опозиција за прекин на борбените дејствија на целата територија на Сирија и преминување кон политичко решение, кој беше постигнат со посредување на Русија и на Турција“, објави службата за информирање на рускиот претседател.

Москва и Анкара во сирискиот конфликт, кој започна во март 2011 година, поддржуваат различни страни. Русија стои зад сирискиот алавитски (шиитски) претседател Башар ал-Асад и неговата влада, додека Турција ја поддржува сунитската вооружен опозиција, којашто Западот ја означува како „умерена“ во намерата да ги дистанцира од екстремните исламистички групации. Анкара, исто така, до неодамна инсистираше на заминувањето од политиката на Асад, но се чини дека по приближувањето со Москва го ублажува ставот и се согласува со неговата позиција во политичката транзиција на земјата.

Од Кремљ, исто така, истакнуваат дека „челниците се согласија на натамошно јакнење на соработката во справувањето со тероризмот и, особено, истакнаа дека примирјето не се однесува на терористичките групи, во прв ред на Исламската држава“.

„Во тој контекст беше истакната важноста од преземените напори за организација на процесот на преговарање (меѓу двете завојувани страни во Сирија – з.р.) во Астана“, се истакнува во соопштението на Кремљ.

Претходно Путин и Ердоган со согласија околу неопходноста за спроведување преговори за решавање на состојбата во Сирија во Астана, а казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев, кој би бил домаќин, ја поддржа таквата иницијатива. Сепак, засега не е одреден датумот за почетокот на тие преговори.

Во четвртокот рускиот претседател објави дека е постигнат договора за прекин на огнот во Сирија и подготвеноста на владата и на вооружените формации на опозицијата да започнат мировни преговори. Според Путин, потпишани се три документа во таа насока.

„Првиот документ е меѓу сириската влада и вооружената опозиција за прекин на огнот на целата територија на Сирија. Вториот документ претставува комплекс од мерки за контрола на режимот на прекинот на огнот и третиот е изјава за подготвеноста за почеток на мировните преговори за решавање на сириската криза“, прецизираше Путин.

Рускиот претседател, исто така, ја поддржа иницијативата на неговиот министер за добрана Сергеј Шојгу за намалување на руското воено присуство во Сирија во атмосфера на новата ситуација по потпишувањето на договорот.

Путин притоа истакна дека Русија „безусловно ќе ја продолжи борбата со меѓународниот тероризам, а и натаму ќе дава поддршка на легалната сириска влада во борбата со тероризмот“. „Се разбира, ќе се придржуваме до договореното кои беа постигнати, вклучително и за развојот на точките на кои се распоредени руските вооружени сили во Тартус и на аеродромот Хмејмим“, додаде.

Министерот Шојгу изјави дека примирјето опфаќа единици во вкупна бројност од 60.000 борци во централниот и северниот дел на Сирија, во чиешто вооружување има и тенкови и артилерија. „Во преговорите учествуваа највлијателните команданти на седум опозициски формации“, додаде Шојгу.

Рускиот министер за надворешни работ Сергеј Лавров истовремено извести дека трите споменати договора ќе бидат претставени во Советот за безбедност на ОН. Според него процесот за постигнување мир во Сирија што го започнаа Русија и Турција со поддршка на Иран бил поздравен од генералниот секретар на ОН во заминување, Бан Ки-мун, како и од неговиот наследник на должноста Антонио Гутереш.

„Во текот на целиот овој заеднички процес со турската и иранската страна, ги информиравме за нашите дејствија нашите партнери во регионот“, рече Лавров./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Напад во близина на училиште во Кабул, загинаа над 40 луѓе

Објавено пред

Најмалку 40 луѓе загинаа, а десетици се повредени, во неколку експлозии во близина на училиште во главниот град на Авганистан, Кабул.

Тоа е заедничко средно училиште за девојчиња и момчиња кои учат во три смени, од кои втората е за учениците кои претрпеа најмногу во нападот“, изјави портпаролот на Министерството за образование.

Снимките прикажани на локалната телевизија „Толо њуз“ покажаа драматични сцени пред училиштето, книги и училишни торби расфрлани на патот со траги од крв, а жителите брзаа да им помогнат на жртвите.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тарик Аријан претходно изјави дека бројот на загинати е 25, но тој не ги прецизираше причините за експлозиите, а портпаролот на Министерството за здравство рече дека досега 46 лица се префрлени во болници.

Ниту една група не презеде одговорност за нападот, а портпаролот на талибанците Забиулах Муџахид го негираше учеството на бунтовничката група и го осуди инцидентот.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Функционер од Општина Бујановац го извади српското знаме и го закачи албанското

Објавено пред

Заменик претседателот на општина Бујановац, Шќиприм Муслију, го тргна српското знаме од јарболот и го подигна знамето на Албанија, пренесуваат српските медиуми.

Според информациите, инцидентот се случил вчера наутро во селото Кончуj, кое инаку се наоѓа на административната линија меѓу Косово и Метохија и централна Србија.

Како што наведуваат медиумите, српското знаме е извадено од јарболот покрај спомен-обележјето на паднатиот член на терористичката ОВК, Фатмир Ибиши, а претходно непознато лице го отстранило знамето на Албанија од истиот јарбол.

Муслију дури го запрел сообраќајот на автопатот со цел да се сними сето тоа, а видеото наскоро се појави на социјалните мрежи и предизвика бројни реакции кај граѓаните кои побараа итна реакција од државата, пренесува српски „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Свет

САД: Кина вo 2015 година планирала да го употреби САРС како биолошко оружје

Објавено пред

Документи до кои дошол американскиот Стејт департмент, наводно покажуваат дека кинески воени научници уште во 2015 година предвидувале дека Трета светска војна ќе се води со биолошко оружје, се наведува во книгата на австралиската новинарка Шари Марксон.

Американски официјални лица добија документи кои ги напишале воени научници и високи кинески службеници за јавно здравје во 2015 година, како дел од нивната лична истрага за потеклото на Ковид-19. Во нив кинеските научници го опишуваат коронавирусот САРС, кој е сличен на Ковид-19, како најава за „нова ера на генетско оружје“. Тие се фалат дека со вирусите може „вештачки да се манипулира во нов вирус на човечка болест, а потоа со оружје и ослободување на начин кој не бил видел порано“.

Кина долго време беше обвинувана за прикривање информации на почетокот на пандемијата, во смисла дека Комунистичката партија манипулираше со податоци за бројот на заразени лица и смртни случаи, а истовремено ги негираше информациите до Светската здравствена организација.

Повеќето научници тврдат дека нема докази дека Ковид-19 е вештачки вирус, сепак останува прашањето дали тој избегал од биолошката лабораторија во Вухан. Нема докази што сугерираат дека Кина намерно го ослободила вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија3 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија6 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ7 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија8 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет8 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија9 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија22 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Досие