Контакт

Свет

Путин: Непријателските земји не може да престанат да користат руски гас

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ниту непријателските земји не успеале да престанат да користат руски гас.

dobivaj vesti na viber

Руски „Газпром“ претходно објави дека редовно ѝ испорачува гас на Европа. Во исто време на Запад се зголемуваат повиците Европа да се ослободи од зависноста од рускиот гас.

„Има доцнење на плаќањата за гас и нафта“

Путин додаде дека има доцнења во плаќањата за гас и нафта (откако побараа од таканаречените непријателски земји да го платат рускиот гас во рубли) додавајќи дека руските гасни компании се одговорни играчи на светскиот пазар.

Тој ја обвини Америка дека го продава својот гас по повисоки цени од Русија додавајќи дека испораките на руски гас се евтини и стабилни. Тој тврди дека Европа го дестабилизира енергетскиот пазар со забрани за увоз додавајќи дека Русија треба да го диверзифицира својот извоз на енергија во Азија.

Регион

Вучиќ и Путин денеска ќе разговараат за цената на гасот

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела Вучиќ најави дека разговорот ќе започне во 11 часот.

Тој во последните денови рече дека три работи му се важни во разговорот со неговиот руски колега – количината на гас, цената на гасот и безбедноста на снабдувањето.

Според претседателот на Србија, покрај договорот за гас ќе се разговара и за соработката и за сите други прашања.

Вучиќ претходно изјави дека верува оти Србија „ќе добие фер цена за гасот од своите руски партнери“.

„Се надевам дека разговорот ќе биде добар и коректен“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Британското разузнавање: Русија сака да се претстави како разумен актер и да си ги олесни санкциите

Објавено пред

Русија покажа дека е подготвена да го искористи глобалниот пристап кон храната за своите политички цели, а потоа да се претстави како разумен актер и да го обвинува Западот за секој неуспех, се вели во најновиот разузнавачки извештај на британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко на 25 мај изјави дека Русија е подготвена да обезбеди хуманитарен коридор за бродовите што превезуваат храна низ Црното Море во замена за укинување на санкциите.

Министерот, исто така, побара од Украина да ги отстрани мините од областа околу пристаништето Одеса за да им дозволи на бродовите да минуваат. Во овој случај, Украина постави поморски мини поради, како што беше наведено, закана од руски амфибиски напади од Црното Море.

„Русија покажа дека е подготвена да ја искористи глобалната безбедност на храната за своите политички цели, а потоа да се претстави како разумен актер и да го обвинува Западот за секој неуспех. Обидот на Русија да ги олесни меѓународните санкции, исто така, го нагласува притисокот што санкциите го вршат врз режимот“, според најновиот извештај.

Прикажи повеќе...

Свет

Исчезна авион со 22 патници во Непал

Објавено пред

Авион на приватна авиокомпанија со 22 патници исчезна денеска во Непал, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Авионот, кој бил на 15-минутен редовен лет до планинскиот град Џомсам, изгубил контакт со аеродромската кула веднаш по полетувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 минути

Вучиќ и Путин денеска ќе разговараат за цената на гасот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин. Минатата недела Вучиќ најави дека...

Македонија55 минути

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет1 час

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет2 часа

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет2 часа

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Спорт10 часа

Куртоа се радува за трофејот, а жали за пропуштена веселба: Жал ми е свадбата на брат ми

Тибо Куртоа, херојот на Реал Мадрид, даде неверојатна изјава по финалето и освоениот пехар во ЛШ. Се радува на големиот...

Регион14 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет16 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија17 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет21 час

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија23 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија1 ден

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ1 ден

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион2 дена

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...