Контакт

Европа

Русите објавија снимки од заробените Американци

Објавено пред

Руските медиуми објавија снимка на која, како што наведоа, се гледаат двајцата Американци заробени во Украина.

dobivaj vesti na viber

РТ објави кратка видеоснимка од разговор со маж кој го идентификува како Александер Друеке.

„Жив сум и се надевам дека ќе се вратам што е можно поскоро, ве сакам“, вели Друке на снимката.

Друг руски дописник објави две снимки од двајцата заробени Американци, 39-годишниот Александер Друеке и 27-годишниот Енди Хајн.

Двајца американски воени ветерани исчезнале минатата недела во Харков кога борејќи се на страната на украинските сили, се нашле под руски оган.

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево изјави дека е свесен за ситуацијата, но не знае каде се двајцата Американци.

Покрај споменатите двајца Американци, Русите наводно фатиле уште еден американски државјанин.

Европа

Макрон на Бајден му открил лоши вести за производството на нафта

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон беше фатен како му открива лоши вести на својот американски колега Џо Бајден на маргините на самитот на Г7 во понеделникот.

dobivaj vesti na viber

Макрон му рекол на Бајден дека владетелот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед ал Најан, го информирал дека најголемите извозници на нафта на ОПЕК веќе се на максимум од своето производство.

„ Имав повик од МБЗ“, му рекол Макрон на Бајден, мислејќи на Мохамед бин Зајед.

Нивните коментари ги слушнала ТВ Ројтерс.

„ Ми кажа две работи. Јас сум на максимум, максимум (производен капацитет). Тоа е она што тој го тврди. И тогаш рече дека Саудијците може да се зголемат за 150 (илјада барели на ден). Можеби малку повеќе, но немаат огромни капацитети пред (пред да истече) шест месеци“ му рекол Макрон на Бајден, пренесува „Јаху њуз“.

На овој извештај реагираше министерот за енергетика на ОАЕ, кој изјави дека неговата земја произведува „блиску“ до својот максимален капацитет.

„ Во светло на неодамнешните медиумски извештаи, би сакал да појаснам дека ОАЕ произведуваат блиску до нашиот максимален производствен капацитет врз основа на нивната сегашна производна линија ОПЕК +“, напиша Сухаил бин Мохамед ал Мазруи на Твитер.

Тврдењата на Макрон се во спротивност со официјалните податоци и, доколку се вистинити, ќе донесат предизвици на глобалниот пазар во светлината на бојкотот на руската нафта како одговор на инвазијата на земјата на Украина, наведува „Блумберг“.

Цените на нафтата постојано се зголемуваат во последниве години, делумно поради зголемената побарувачка и недостигот на понуда поради ограничувањата на производството на нафта. Тие беа дополнително зголемени со руската инвазија на Украина, но веќе се зголемени за 55 отсто еден ден пред нападот, истакнува „Јаху њуз“.

Американскиот претседател во јули треба да го посети престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, како дел од патувањето на Блискиот Исток. Посетата се смета за контроверзна затоа што Бајден претходно вети дека ќе ја направи Саудиска Арабија глобален „егзил“ поради одговорноста на принцот за убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги во 2018 година во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Европа

Најавен прекин на патувања низ Европа – технички проблеми во германската контрола на летови

Објавено пред

Технички проблеми во германската контрола на летови денеска ќе предизвикаат потешкотии во европскиот воздушен простор, соопшти операторот на аеродромот во Франкфурт.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Билд“ се работи за софтверски проблем.

„ Затоа, ќе има доцнења во операциите и откажувања на летови и на аеродромот во Франкфурт“, наведе операторот на својата веб-страница, пренесува „Ројтерс“.

Проблемите биле пријавени во центарот за контрола на летање во Ланген, седиште на германската компанија за воздушна навигација ДФС, чии контролори го следат полетувањето и слетувањето на авионите на 15 меѓународни аеродроми во Германија.

Центарот Ланген го контролира воздушниот простор во централна Германија со важни аеродроми како Дизелдорф, Келн и Франкфурт, објави „Телеграф“. Областа се протега од Касел до езерото Констанца и од француската граница до Тирингија. Летовите не беа погодени бидејќи ги надгледуваат контролорите во центарот во Карлсруе.

„Ројтерс“ пишува дека поради проблемите на германскиот контролор на летот се очекува прекин на патувањето низ Европа.

Според Фрапорт, поради овој проблем е зафатен целиот европски воздушен простор. Во Франкфурт има доцнења и изолирани откажувања на летови, објави аеродромскиот оператор.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Објавено пред

Околу 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе ги собере шефовите на држави и влади на 30 земји-членки на НАТО и уште десетина лидери на земји партнери, во екот на војната во Украина, која ја предизвика најголемата безбедносна криза од Втората светска војна.

dobivaj vesti na viber

Денеска се планирани две работни сесии на ниво на шефови на држави или влади, а утре, на последниот ден од самитот, една работна сесија на највисоко ниво.

Големи полициски сили се распоредени во Мадрид како дел од најголемата безбедносна операција во поновата историја на Шпанија пред почетокот на самитот, на кој се очекува да има околу 5.000 учесници. Полицијата на коњ и пеш патролира низ градот, а воздушниот простор е заштитен со десетици хеликоптери.

Според шпанското Министерство за одбрана, борбените авиони и противвоздушната одбрана се во висока готовност. Информативните мрежи се под засилен надзор поради опасноста од сајбер напади.

Бидејќи делови од градот беа блокирани поради самитот, шпанските власти ги повикаа граѓаните на Мадрид да работат од дома во наредните денови.

Покрај лидерите на 30-те земји-членки на НАТО, на самитот беа поканети и лидерите на уште десетина земји, меѓу кои Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Јужна Кореја и Грузија. Засега не е потврдено дали украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе дојде на самитот или ќе им се обрати на учесниците на состанокот преку видео врска.

Во Мадрид се и лидерите на Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО. На состанокот учествуваат и лидерите на ЕУ – претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Пред самитот во Мадрид, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека НАТО ќе го зголеми бројот на војници во состојба на готовност од околу 40.000 на повеќе од 300.000, пренесе „Ројтерс“.

На дневен ред на самитот е прашањето како рускиот напад врз Украина и новата безбедносна реалност во Европа влијаат на пристапот на НАТО кон одбраната и одвраќањето. Меѓу приоритетите се зголеменото влијание на Кина и безбедносните последици од климатските промени, како и други закани како тероризмот и нестабилноста во Северна Африка и Сахел.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа34 минути

Најавен прекин на патувања низ Европа – технички проблеми во германската контрола на летови

Технички проблеми во германската контрола на летови денеска ќе предизвикаат потешкотии во европскиот воздушен простор, соопшти операторот на аеродромот во...

Европа42 минути

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Околу 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет53 минути

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт11 час

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет11 час

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа13 часа

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија13 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет14 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија15 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија17 часа

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија17 часа

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија19 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија20 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион22 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија23 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа23 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет24 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа24 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија1 ден

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...