Контакт

Свет

Русија изрази жалење поради нарушувањето на воздушниот простор на Јужна Кореја

Објавено пред

Русија соопшти дека упадот на воениот авион во воздушниот простор на Јужна Кореја не бил намерен. Висок руски воен претставник изразил длабоко жалење до јужнокорејското Министерство за одбрана за инцидентот, а како објаснување зошто се случило тоа навел технички проблем, објави Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Сеул вчера соопшти дека руски воен авион двапати го нарушил неговиот воздушен простор, по што рускиот министер за одбрана луто ги отфрли овие тврдења.

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нивни воени авиони учествувале во заедничка воздушна патрола со кинески воени авиони над Јапонското Море и Источно Кинеското Море, што е воопшто прва воздушна патрола помеѓу двете држави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Откриени детали: постоел план за киднапирање на Навални од затворот

Објавено пред

Руската ќелија која дејствува против Путин соопшти дека планирала да го ослободи опозицискиот активист Алексеј Навални од затворски логор.

dobivaj vesti na viber

Ова го соопшти „Рускиот волонтерски корпус“ (РДК), ултранационалистичка група на отпор чии членови се борат и против руските војници во Украина. Како што е наведено, борците од РДК, заедно со „приврзаниците од редовите на органите на прогонот“, развиле план за насилно ослободување на Навални, пренесува „Билд“.

Планот бил борците да го нападнат конвојот кој го превезувал Навални до колонијата ИК-3, која е оддалечена околу 1.900 километри од Москва.

„Планот беше нашите групи да го извлечат Алексеј Навални од конвојот додека тој се движеше кон колонијата во областа Јамал-Ненец, а потоа веднаш да го префрлиме во граничната област. Требаше да одиме во Украина за да се сретнеме со разузнавачката група на РДК со цел да ја премине границата и да добие азил“, се наведува во соопштението.

Сепак, тие не успеаја да го спроведат својот план. Според извештаите, безбедносните мерки на руската тајна служба и затворското обезбедување биле организирани за да се спречи ваквото сценарио и биле многу ефикасни во тој поглед.

Како што е наведено, неколку пати се менувале денот и времето на префрлање во колонијата.

„Кога Навални на крајот беше префрлен во колонијата, нашата група немаше време да стигне до таа област и да ја спроведе операцијата според планираното“, велат тие.

Во моментот на смртта на Навални, РДК наводно го преиспитувала и го прилагодувала планот на новите околности.

Групата објавила и неколку снимки на кои наводно се гледа Алексеј Навални во казнената колонија каде што бил држен пред да биде префрлен во логорот на „Поларен волк“.

На едната фотографија наводно е прикажан Навални во затворската просторија за шиење, а на другата е во канцеларијата на затворскиот управник. РДК објави и план за локацијата на казнената колонија како и податоци за вработените во затворот.

Но Навални не беше извлечен од затворот. Тој почина на 16 февруари кога, според руските власти, му се слошило по прошетка.

Семејството на Навални и бројни западни функционери директно го обвинија рускиот претседател Владимир Путин за смртта на Навални. Кремљ ги нарече овие наводи апсурдни.

„За жал, не успеавме да го спасиме Алексеј. Но, стотици политички затвореници остануваат во заробеништво. Веруваме и работиме да ги извадиме од канџите на режимот, вака или онака“, се вели во соопштението на РДК.

Борците од екстремно десничарската РДК се приклучија на украинската армија за да се борат против Русија. Минатата година борците неколку пати влегуваа во Русија и водеа битки со руските сили. Ништо не се знае за врските меѓу РДК и организацијата на Навални, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Хаос во Пекинг: снегот го окова градот, затворени се речиси 200 делови од патиштата, прогнозата за наредните денови е уште полоша

Објавено пред

Властите во Пекинг затворија осум автопати кои минуваат низ градот, поради тоа што во текот на ноќта падна поголема количина снег од очекуваното, а го засилија јавниот превоз.

dobivaj vesti na viber

Снежните врнежи во вторникот вечерта траеја подолго и беа пообилни од прогнозите поради наглото зголемување на влажноста во главниот град по комбинацијата на влажна воздушна струја од југ и студена воздушна маса која полека се движи кон исток, изјави метеоролог од општинската опсерваторија за „Пекинг Дејли“.

Речиси 200 делови од патиштата беа затворени низ Кина поради неповолните временски услови, објави ЦЦТВ.

Кинескиот национален метеоролошки центар предвидува минусни температури за наредните денови во централниот дел на земјата, на исток, север, северозапад и во делови од југ, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Русинка донираше 50 долари за помош на Украина, и се заканува затвроска казна до 20 години

Објавено пред

Руско-американска балерина е обвинета за предавство од руските власти откако донирала во украинска добротворна организација, пишува „Бизнис Инсајдер“.

dobivaj vesti na viber

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во вторникот објави дека уапсила 33-годишна жителка на Лос Анџелес.

ФСБ објави дека жената има двојно државјанство и ја обвини дека „постојано учествувала во јавни акции за поддршка на режимот во Киев“ во САД. „Од февруари 2022 година, таа проактивно собираше средства во интерес на една украинска организација, кои подоцна беа искористени за набавка на тактичка медицина, опрема, оружје и муниција за вооружените сили на Украина“, напишаа тие.

Инаку, станува збор за балерината Ксенија Карелина, Русинка која има американско државјанство од 2021 година.

Карелина, наводно, донирала 51,80 долари на украинската добротворна организација „Разом“ со седиште во САД за Украина во февруари 2022 година, според руската група за правни права Первиј Отдел. Таа може да се соочи со затворска казна до 20 години доколку биде осудена.

На видеото што го сподели руската новинска агенција на „Икс“, Карелина е уапсена и ѝ е ставена капа над главата.

Карелина не е единствениот американски државјанин приведен од Русија откако ја нападна Украина пред две години.

Еван Гершкович, репортер на „Волстрит Журнал“, беше уапсен во Русија под обвинение за шпионажа во март. ФСБ го обвини Гершкович дека „се обидел да добие доверливи информации“ и дека дејствувал „по инструкции на САД“. 32-годишникот е во притвор речиси една година.

Во вторникот, рускиот суд ја отфрли неговата последна жалба. „Волстрит Журнал“ објави во извештај истиот ден дека Гершкович „ќе остане зад решетки најмалку до 30 март“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија2 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет3 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа4 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет4 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа14 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија16 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија20 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија21 час

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија23 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...