Контакт

Свет

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Објавено пред

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за издавање визи.

Судот во Рјазањ, град оддалечен на 200 километри од Москва, наведе дека групата од американскиот универзитет дошла во Русија со туристичка виза, но дека одржала предавање на еден локален универзитет.

„Оваа активност не е во склад со нивната цел наведена за влез во Русија“, се наведува во соопштението на судот.

Петмината Американци добиле и парична казна. Тие може да поднесат жалба на одлуката за депортација.

Американската амбасада во Москва и Универзитетот засега не се огласија за случајот.

Свет

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Објавено пред

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица постари од 60 години.

Но, Клуге, исто така, рече дека староста не е единствен ризик фактор за оваа тешка болест, додавајќи дека замислата дека Ковид-19 ги погодува само постарите е всушност погрешна.

На онлајн конференција за новинари во Копенхаген, Клуге истакна дека младите луѓе не се непобедливи.

„Тешки случаи се забележани и кај тинејџери и кај луѓе во 20-тите години од животот, при што на многумина од нив им била потребна интензивна нега, а некои, за жал, починале“, рече Клуге.

Додаде дека последните статистики покажуваат дека 30.098 луѓе починале во Европа од вирусот, од кои најголем број во Италија, Франција и Шпанија.

„Знаеме дека повеќе од 95 отсто од овие случаи се лица над 60 години, а повеќе од половина од жртвите биле постари од 80 години“, кажа Клуге.

Тој рече дека повеќе од четири од пет починати имале барем уште едно хронично заболување, како кардиоваскуларни болести, висок крвен притисок или дијабет.

„Од друга страна постојат луѓе постари од 100 години и кои се примени во болница поради Ковид-19, но во целост се излекувани“, рече Клуге.

Прикажи повеќе...

Свет

Италијански гувернер: Ме нарекуваа расист зашто сакав да ги тестирам патниците од Кина во февруари

Објавено пред

Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, кој е најтешко погоден од новиот короновирус Ковид-19, вели дека колегите во владата го нарекувале расист и го исмевале со погрдни зборви зашто уште на почетокот на февруари сакал да бидат воведени тестови за коронавирус за патниците кои доаѓаат во Италија од Кина, пренесува „Ла република“.

„Вашиот премиер на 3 февруари, јавно рече:„ Не грижете се, не мора да предвидувате никаква пандемија зашто нашиот систем е подготвен да се соочи со секаков вид вонредна состојба “, рече гувернерот Атилио Фонтана на дебата за кризата предизвикана од Ковид-19 во Италија во вторникот.

Фонтана е член на италијанската партија „Лега“ на поранешниот вицепремиер Матео Салвини.

„Изненаден сум што ме обвинувате дека го потценувам проблемот“, додаде гувернерот на Ломбардија откако некој во салата извикал „Срамота!“ кон него.

Фонтана сепак продолжи, посочувајќи дека бил нарекуван расист зашто сакал да ги тестира патниците од Кина пред да започне кризата со коронавирусот во Италија.

„Вие ми рековте дека сум расист кога барав проверки на сите граѓани кои се вратија од Кина. Ме исмеваа со дрски зборови. Ми рекоа дека поради мене Италија го загубила кредибилитетот во светот затоа што се обидов да предупредувам дека правилата треба строго да се следат бидејќи во спротивно ќе завршиме во драматична ситуација“, додаде тој.

Фонтана потоа го впери прстот кон Вишиот институт за здравје во Италија (Istituto Superiore di Sanità (ISS)) обвинувајќи го дека спечува компанија во Ломбардија, која може да произведе 900.000 маски на ден, принудувајќи ја да чека сертификација за тоа.

„За жал, Вишиот институт за здравство рече дека првиот состанок за проценка на овој сертификат е одложен за следната недела. Не треба да велат ‘ќе ви одговориме за неколку недели’ како да ни прават услуга. Ни требаат одговори за неколку часа, не за неколку недели. Во ИСС допрва треба да сфатат дека сме во вонредна состојба. Бидејќи никој секако не ни дава маски, дајте ни барем дозвола да ги произведеме“, рече Фонтана.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен им се извини на Италијанците поради задоцнетата помош од ЕУ

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, изрази жалење поради задоцнетата реакција на Европската Унија за пандемијата на коронавирусот во напис кој денеска беше објавен во италијанските медиуми.

„Извинете, ние сме со вас“, е насловот на писмото испратено од шефицата на ЕК до Италијанците.

„Денес, Европа се мобилизира за да биде со Италија. Но, тоа не беше така од почетокот“, признава таа во статијата во „Ла Република“.

Италијанците уште на почетокот беа лути затоа што и Франција и Германија одбија да им испратат заштитна медицинска опрема.

Чувството за напуштање се засили кога Германија и Холандија го отфрлија повикот за заеднички европски инструмент за долгови т.н. корона-обврзници.

„Мора да се признае дека на почетокот на кризата, кога требаше да се даде заеднички европски одговор, многумина мислеа само на своите национални проблеми“, пишува Фон дер Лаен.

„Во меѓувреме, Европа ја смени својата динамика“, истакнува таа, но не спомнува корона-обврзници ниту, пак, било каков друг потенцијален финансиски одговор.

Сепак, напиша дека блокот ќе формира фонд од 100 милијарди евра за финансирање на платите за работниците со скратено работно време.

Исто така, додаде дека 25 земји од ЕУ сега испраќаат милиони маски во Италија и Шпанија.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија40 минути

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија46 минути

(Видео) По 14.500 денари месечно по вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно по вработен за април и мај, за сите фирми погодени од кризата или...

Економија1 час

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија2 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ3 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет4 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет4 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија5 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија5 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија5 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион6 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет6 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија7 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет7 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава7 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет9 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија20 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија21 час

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија23 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Досие