Контакт

Спорт

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Објавено пред

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по 38 години затвор откако беа прогласени за виновни во случајот со силување на 15-годишно девојче во 2017 година.

Девојката, чие име не е објавено, го пријавила случајот на полицијата откако била поканета во станот во кој живееле тројцата фудбалери. Таа била проморана да се соблекува и да има секс со играчите, кои инсистираа дека ова не е точно и дека немало сексуални односи.

Судењето во Шпанија се одвиваше зад затворени врати за да се спречи контакт меѓу обвинетите и жрвтвата и нејзиното семејство. Судот одлучи дека фудбалерите знаеле дека девојката е малолетна и затоа им досуди толку висока казна. Фудбалерите, кои веднаш добија отказ од клубот, се очекува дека ќе се жалат на одлуката.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газдата на Бреша: Нема да играме фудбал додека сограѓани ни умираат!

Објавено пред

Сопственикот на италијанскиот прволигаш Бреша, Масимо Челино се закани дека неговиот клуб ќе “го пушти“ секој меч на неговиот клуб, доколку првенството продолжи.

„Оваа сезона веќе нема смисла“ – рече тој за „Газета дело Спорт“.

„Ако не присилат да играме, подготвен сум на своите играчи да им забранам настап и подготвен сум секој меч да го загубиме со 3:0 поради почит кон граѓаните на Бреша и нивните сакани кои веќе ги нема“ додаде Челино.

Во Италија од 9 март е вонредна состојба, а во меѓувреме нема никакви најави кога и дали воопшто фудбалските првенства би продолжиле.

„Натпреварувањето застана, ниту една екипа нема да се врати како претходно. Мечевите ќе бидат зад затворени врати. Освен тоа, постои ризик за здравјето на спортистите. За мене враќањето на работа е чиста лудост“ – смета првиот човек на Бреша.

Тој ги отфрли критиките дека со своите настапи сака тимот да го спаси од испаѓање од Серија А.

„Екипата се наоѓа таму каде што заслужува да биде, сами сме виновни за тоа“ – смета тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн го казни Боатенг за излегување од карантин, бил да го види болниот син

Објавено пред

Баерн Минхен го казни својот фудбалер, Жером Боатенг поради тоа што го прекршил правилото на карантин и без одобрение од клубот го напуштил градот.

Боатенг излегол од Минхен за да го посети болниот син, а при враќањето доживеал сообраќајна несреќа.

„Боатенг го прекрши правилото на клубот, отиде предалеку од својот дом. Веруваме дека треба да сме пример за другите и поради тоа играчот ќе заработи казна. Клубот парите ќе ги донира на болниците во Минхен“ – соопштија од Баерн Минхен.

Искусниот дефанзивец смета дека имал причина за да го стори тоа.

„Би прифатил секаква казна на овој свет, ако е оправдана. Знам дека погрешив што не го известив клубот дека ќе одам на пат. Но во тие моменти размислував само за мојот син. Кога тој ќе ме побара, секако дека ќе одам. Секој татко така би постапил“ – рече Боатенг.

Поради пандемијата со коронавирусот Бундеслигата е во прекин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сон копачките ќе ги замени со војнички чизми!

Објавено пред

Фудбалерот на Тотенхем, Хеунг-мин Сон ќе ја искористи паузата поради коронавирусот да го отслужи воениот рок кој е обврска за сите мажи во Јужна Кореја.

Напаѓачот на Тотенхем отпатува во татковината кога официјално беше прекината Премиерлигата, пред 2 недели, па периодот без фудбал планира да го искористи за одење во војска.

Во Јужна Кореја воениот рок е 21 месец, но Мин Сон е „помилуван“ поради успесите со репрезентацијата која ги освои Азиските игри во 2018 година, па затоа играчот на „петлите“ во војска ќе помине само 4 недели.

Сепак, пред да се пријави во војска, тој по доаѓањето во татковината, најпрво 14 дена ќе мора да биде во изолација.

Конечната одлука ќе ја донесе откако официјално ќе се знае дали и кога Премиерлигата ќе продолжи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар, доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство...

Свет2 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија3 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија3 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија3 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија4 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ6 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет6 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет7 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија7 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија8 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија8 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион8 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет9 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија9 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет9 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава10 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет11 час

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија22 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија23 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Досие