Контакт

Свет

Руска новинарка направи хаос – излажа дека на прес-конференцијата на Путин влегла со температура

Објавено пред

Новинарката Ана Шишминцева од Русија се извини што направила циркус на годишната прес-конференција на рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Таа на веб-страницата „Област 45“, по конференцијата на социјалните мрежи се пофали дека на конференцијата влегла со помош на стар тест за ковид и со треска.

Во сега избришаната објава, Шиминцева напиша: „ Првото нешто што ме насмеа беше тоа што ме пуштија со погрешен датум на ПЦР-тестот. (Ви благодариме што не обрнувавте внимание)“.

Нејзините најави предизвикаа тревога, а потоа пристигна извинување.

„ Извинете, излажав. Бев возбудена, не спиев со денови. Им се извинувам на сите мои колеги новинари и организаторите на прес-конференцијата за лошата шега со температурата“, напиша таа во петокот на Инстаграм.

„ Признавам дека беше глупост. Повторувам, имав температура од возбудата. Жал ми е што го загрозив вашето здравје. Денеска направив два ПЦР теста на различни места, отидов на лекар и зедов крв. Немам респираторни заболувања или КОВИД“, напиша таа, давајќи доказ за нејзиниот преглед.

Во четвртокот Путин ја одржа својата годишна прес-конференција на која зборуваше за голем број горливи теми, од кризата со НАТО и Украина, преку коронавирусот до опозиционерот Алексеј Навални.

Русија во последните недели се бори со голем број заразени лица, со дневен број од околу 25.000.

Свет

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Објавено пред

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда.

dobivaj vesti na viber

Така, иранскиот воен портпарол ги предупреди САД, Велика Британија, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат Израел и рече дека ќе има уште посилен одговор од Иран доколку Израел возврати на нападите што се случија викендов.

Официјалната државна новинска агенција ИРНА објави дека бригадниот генерал Аболфазл Шекарчи рекол: „Ги потсетуваме шефовите на државите на Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат терористичкиот режим на Израел што убива деца. Исламската Република на Иран докажа дека нема тенденција да ја прошири војната. Одговорот ќе биде посилен доколку режимот изврши уште поагресивен чин“.

Во текот на ноќта, висок ирански функционер изјави за катарската Ал Џезира дека „Иран има широк спектар на опции што може да ги искористи против Израел“ и додаде дека „израелското малтретирање и избезуменото однесување кон Иран нема да исчезнат“.

Во официјалното соопштение за разговорот меѓу иранскиот претседател Ебрахим Раиси и емирот на Катар, се вели дека иранскиот лидер рекол: „Сега категорично изјавуваме дека дури и најмалата акција против иранските интереси сигурно ќе наиде на остар и болен одговор. против сите сторители“.

Ал Џезира, исто така, објави дека на државната телевизија во Иран, заменик-министерот за надворешни работи Али Багери Кани рекол дека неговата земја нема да чека 12 дена за да одговори на уште еден израелски напад, туку ќе возврати „во рок од неколку секунди“.

Иран изврши повеќе од 300 напади со беспилотни летала врз Израел во текот на викендот како одговор на, како што рече, уништувањето на неговиот конзулат во Дамаск на 1 април, за што го обвини Израел. Огромното мнозинство беспилотни летала и ракети не успеаја да стигнат до своите цели или беа соборени од израелската противвоздушна одбрана, помогната од коалицијата на партнери, вклучувајќи ги ОК и Франција.

Прикажи повеќе...

Свет

Командант на НАТО: Милијарда луѓе се изложени на ризик поради подморските војувања

Објавено пред

Безбедноста на речиси милијарда луѓе ширум Европа и Северна Америка е загрозена поради руските обиди да таргетира ранлива подводна инфраструктура, вклучувајќи ветерници, цевководи и енергетски кабли, предупреди командант на НАТО, пишува Гардијан.

dobivaj vesti na viber

Адмирал Дидие Малетер, заменик командант на Сојузничката поморска команда на НАТО (Марком), рече дека мрежата на подводни кабли и цевки од која зависи европската моќ и комуникациите не се изградени за да ја издржат „хибридната војна“ што ја води Москва.

„Целата наша економија под морето е загрозена. Ние не сме наивни и земјите од НАТО работат заедно“, рече тој.

Тој го изјави ова по два случаи на сомнителна саботажа на гасоводот на Балтикот во последните 18 месеци. Прво на Северен тек 1 и 2 во септември 2022 година, а потоа на Балтикконекторот во октомври минатата година. И покрај опсежните истраги во повеќе држави, и двете остануваат нерешени, иако Финска во декември рече дека „сè укажува“ дека кинескиот брод намерно го оштетил Балтикконекторот со своето сидро.

Малетер рече дека тој самиот поминал „повеќе од илјада дена под морето“, дека животната средина е драматично променета откако голем дел од сегашната инфраструктура првпат беше развиена од приватниот сектор, оставајќи го крајно ранлив.

„Тие не знаеја дека таквата хибридна војна ќе се развие толку брзо. Повеќе од 90 отсто од интернетот е под морето. Сите наши врски меѓу САД, Канада и Европа се пренесуваат под морето, така што има многу ранливости“.

И покрај зголемената улога на офшор енергијата на ветерот во исполнувањето на климатските цели, инфраструктурата сè уште има „системски ранливости“, рече тој. Поморските ветерни електрани ќе мора да се зголемат за 25 отсто до 2050 година за да ги исполнат целите на ЕУ за капацитет за енергија од ветер, според индустриското здружение WindEurope, додека администрацијата на Бајден сака да распореди 30.000 мегавати  долж брегот на САД до 2030 година.

„Мораме да бидеме заштитени и добро снабдени со нашата витална подморска инфраструктура“, рече Малтере.

Сепак, дури и со значително присуство, беше невозможно НАТО да го заштити секој дел од подводната инфраструктура, рече тој, а примарната одговорност е на нациите да ја заштитат сопствената инфраструктура. Способноста да се идентификуваат актерите зад хибридните напади е од витално значење, рече Малетер, но призна дека тоа може да биде предизвик.

Додавањето на Финска во флотата на НАТО минатата година, а од неодамна и Шведска, која стана полноправна членка на НАТО во март, се смета за особено важно за заштита на Балтикот и Арктикот. Искуството на Шведска во двата региона „веднаш ќе ја зголеми способноста на НАТО да открие и одвраќа каква било регионална агресија“.

„А кога зборуваме за агресија, очигледно мислиме на Русија“, додаде Малетер.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 20 тела во распаѓање пронајдени на брод во Бразил

Објавено пред

Најмалку 20 тела во фаза на распаѓање се пронајдени во чамец во близина на брегот на североисточниот дел на Бразил, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Бродот беше пронајден во близина на брегот на Браганца, североисточно од Паро, на 13 април.

Оттогаш се покренати две истраги.

Официјални лица изјавија дека најмалку 20 тела биле пронајдени во чамецот, но поради распаѓањето на телата, не е познато колкумина загинале во чамецот. Се претпоставува дека починатите не се од Бразил, туку најверојатно од Карибите, изјавиле истражувачите за CNN Brasil.

Локалните власти соопштија дека немало неодамнешни извештаи за исчезнати Бразилци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија42 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија53 минути

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, незадоволни се од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион2 часа

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...

Свет2 часа

Полицијата нападот во црквата во Сиднеј го окарактеризира како терористички чин, напаѓачот е уапсен

Австралиската полиција го прогласи прободувањето со нож во црква во Сиднеј за верски мотивиран „терористички чин“. Момче (15) е уапсено...

Свет2 часа

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Иранскиот напад врз Израел го отвори патот за нова ескалација на Блискиот Исток. Директен конфликт меѓу овие две земји ќе...

Регион2 часа

Земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Грција. Епицентарот на земјотресот бил на Крит на...

Македонија12 часа

Силјановска -Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучва повеќе жени

„Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на Македонија. Во...

Македонија13 часа

(Видео) „Ако го интересира Мицкоски кој од неговите најблиски соработници биле кај мене, ќе му кажам“, рече Пендаровски

Вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски беше меѓу жителите на Гази Баба и одговараше на нивните прашања. Граѓаните побараа одговор дали...

Македонија20 часа

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Министерот за здравство ги поддржува барањата за поголеми плати и платени придонеси на приватните специјализанти, но нема мерки што би...

Македонија20 часа

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија20 часа

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија22 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија22 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized22 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ22 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија24 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет1 ден

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет1 ден

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет1 ден

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...