Контакт

Европа

САД го бараат кртот, експертите сметаат дека Американец е виновен за обелоденувањето тајни документи

Објавено пред

Америка е во потрага по лицето одговорно за неодамнешното обелоденување доверливи воени и разузнавачки информации за кои западните безбедносни експерти и американските официјални лица веруваат дека е лице од САД.

dobivaj vesti na viber

„Истрагата е фокусирана на претпоставката дека документите излегле од САД бидејќи многу од објавените документи биле само во американски раце“, изјави за „Ројтерс“ поранешниот висок функционер на Пентагон, Мајкл Малрој.

„Многу од документите беа фотографирани, што сугерира дека тоа е намерно направено од некој што сакал да им наштети на напорите на Украина, САД и НАТО“, изјави Малрој.

Нова серија доверливи документи, во кои се детализирани тајните детали за американските национални безбедносни интереси, од Украина до Блискиот Исток и до Кина, се појавија на социјалните мрежи во петокот, што дополнително го вознемири Пентагон и дополнително ги зголеми превирањата во администрацијата на Бајден, објави „Њујорк тајмс“.

Според весникот, аналитичарите запознаени со обемот на обелоденувањето доверливи информации велат дека очигледно се објавени повеќе од 100 документи, што во зависност од степенот на тајност може да биде многу штетно.

Инспекторите во моментот работат со четири или пет можни теории.

Според една теорија, се претпоставува дека зад обелоденувањето на податоците стои незадоволна личност, која е вработена во американската разузнавачка агенција, според медиумите во светот.

Друга теорија тврди дека крт е одговорен за обелоденувањето на документите, кои активно сакале да им наштетат на американските безбедносни интереси.

Европа

Борис Џонсон поднесе оставка од функцијата пратеник

Објавено пред

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон поднесе оставка од функцијата пратеник во парламентот, која стапува во сила веднаш.

dobivaj vesti na viber

Џонсон се бореше за својата политичка иднина со парламентарна истрага за тоа дали го довел во заблуда Долниот дом кога кажа дека биле почитувани сите правила воведени поради Ковид-19.

„Многу е тажно што го напуштам Парламентот – барем засега“, рече Џонсон во изјавата.

„Ме избркаа мал број луѓе, без никакви докази за поткрепување на нивните тврдења и без одобрение дури и од членовите на Конзервативната партија, а камоли од поширокото гласачко тело“, рече Џонсон.

Комитетот за привилегии на британскиот парламент истражуваше дали Џонсон намерно ги завел пратениците во изјавите што ги даде во Долниот дом во декември 2021 година за забавите што се одржуваа во Даунинг Стрит за време на карантинот.

Во неговиот доказ од 52 страници, предаден на комисијата во март, Џонсон призна дека го довел парламентот во заблуда, но негираше дека го сторил тоа намерно. Тој призна дека социјалното дистанцирање не било „совршено“ на собирите на Даунинг стрит за време на ковидот.

Но, тој рече дека станувало збор за суштински работни настани за кои тврдеше дека се дозволени. Тој инсистираше на тоа дека упатствата – како што тој ги разбира – биле следени во текот на целиот период.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Украина зaпочна контраофанзива, но таа e неуспешна

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на конференција во Сочи изјави дека Украина започнала контраофанзива, но дека таа не била успешна.

dobivaj vesti na viber

„Офанзивата на вооружените сили на Украина започна. Ова ја покажува употребата на стратешки резерви. Украинските трупи не ги постигнаа своите цели во ниту еден сектор – благодарение на храброста на руските војници и нашата добра организација на војниците“, рече тој.

„Да потсетиме дека има се повеќе знаци дека украинската контраофанзива навистина е започната. Главниот фокус на борбите сè уште е на истокот на Украина“, соопшти Киев.

„Ситуацијата е напната во сите области на линијата на фронтот. Истокот е епицентарот“, напиша украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар на „Телеграм“. „Непријателот продолжува да ги насочува главните напори во правец на Лиман, Бахмут, Авдивка и Маринка, жестоките борби продолжуваат“, додаде таа.

Малиар рече дека украинските сили ги одбиваат руските напади. Серхиј Череваџи, портпарол на Источната воена команда на Украина, изјави дека украинските сили напреднале 1,2 километри во близина на Бахмут во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) „Штотуку слушнав – тато спаси ме“: таткото на момчето што го изеде ајкула, очаен

Објавено пред

Младиот Русин, Владимир Попов, кој имал 23 години пред неколку месеци се преселил со својот татко во египетското летувалиште Хургада, веројатно за да избегне да биде регрутиран во војната во Украина. Во тоа време веројатно не насетувал каква страшна судбина ќе го снајде. Тој загина во четвртокот во напад на тигреста ајкула, а на овој трагичен настан присуствувал и неговиот татко, пишува „Слободна Далмација“.

dobivaj vesti na viber

„Отидовме на плажа да се опуштиме. Син ми го нападна ајкула. ​​Се се случи за неколку секунди“, изјави Јуриј Попов, таткото на жртвата.

Прво медиумите изјавија дека девојката на Владимир успеала да побегне од морето откако ѕверот го нападнал Владимир, но неговиот татко вели дека тоа не е вистина. Според него, таму каде што бил Владимир, немало кој да му помогне.

„Како може некој да му помогне? Таа мелница за месо нападна за 20 секунди. Син ми го повлече под вода“, рекол несреќниот татко.

Тој додава дека немилиот настан во кој загина неговиот син бил „зла судбина“ бидејќи, како што наведува, плажата на која се наоѓале се сметала за безбедна.

Досега напади се случија само на диви плажи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски...

Топ1 час

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија2 часа

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија4 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија4 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија5 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет8 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет9 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет9 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија20 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...