Контакт

Свет

Северна Кореја се соочува со лоша жетва во моменти на сериозен недостиг на храна

Објавено пред

Овогодинешната жетва на Северна Кореја се предвидува да биде полоша од вообичаеното, да ги влоши ионака сериозните недостатоци на храна во земјата, велат експертите.

Користејќи сателитски слики, швајцарската компанија „Геоглам“ соопшти дека сушата влијае на земјоделските култури во областа позната како „чинија за житни култури“.

ООН велат дека на четворица од 10 Севернокорејци им е потребна помош од храна, а производството на земјоделски култури е на најниско ниво во последните пет години.

Недостатоците од храна се се поголеми со меѓународните санкции кон Северна Кореја во врска со нејзината програма за оружје.

Во мај, оброците на храна – со кои се хранат околу 70% од севернокорејското население – беа намалени од 550гр на само 300гр по лице, по лошите резултати во раната жетва оваа година.

Северна Кореја доживеа големи суши пролетта и летото, а во септември земјата беше погодена од тајфунот Линглинг, кој го поплави земјоделското земјиште.

Свет

Шестмина повредени во самоубиствен напад во Индонезија

Објавено пред

Шест лица се повредени во напад на бомбаш-самоубиец пред полициска станица во градот Медан, Индонезија.

Портпаролот на Националната полиција Деди Прасејо рече дека напаѓачот загинал, а четворица полицајци и двајца цивили се повредени на паркингот пред станицата.

Индонезиската антитерористичка единица „Денсус 88“ испитува дали станува збор за осамен случај или напаѓачот е поврзан со радикална група како „Џамах Аншарут“, која се огледа на Исламска држава и честопати напаѓа низ целата земја.

Мотивот за нападот е непознат, но во Индонезија, најнаселената муслиманска земја, бројот на напади на милитантни бунтовници врз полицијата е зголемен во последните години, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Повторно уапсен новинарот Ахмет Алтан во Турција

Објавено пред

Турската полиција го уапси познатиот новинар и писател Ахмет Алтан, една недела откако тој беше ослободен од затвор, под сомнение за вмешаност во неуспешен пуч во 2016 година, соопшти истанбулската полиција.

Алтан (69) беше уапсен доцна синоќа, а пред да биде ослободен во затвор се наоѓал од неговото апсење во 2016 годинак, два месеци по неуспешниот пуч за кој Анкара ја обвинува мрежата на муслиманскиот свештеник Фејтулах Ѓулен, кој живее во САД.

Алтан, неговиот брат и другите новинари претходно беа осудени на доживотен затвор заради наводна помош на мрежата на Ѓулен.

Тој минатата недела беше осуден на 10 години и шест месеци затвор, но беше ослободен од затвор затоа што во казната му беше пресметано времето што го отслужил

Високиот суд вчера го смени решението за негово ослободување и нареди негово апсење, наведувајќи го ризикот од бегство.

Алтан и другите ги негираа обвинувањата.

Случајот на Алтан привлече критики од организациите за човекови права и западните сојузници на Турција, кои изразуваат загриженост поради притисокот врз осомничените приврзаници на Ѓулен под власт на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Објавено пред

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските плоштади и улички.

Градоначалникот, Луиџи Бруњаро, изјави дека ќе прогласи состојбата на катастрофа и предупреди за сериозни штети, пренесува „Ројтерс“.

„Ситуацијата е драматична. Ќе побараме од владата да ни помогне, зошто цената ќе биде висока. Ова е резултат на климатските промени“, напиша Бруњаро на „Твитер“.

Висината на водата на плоштадот „Свети Марко“ надминува еден метар, пренесе „Танјуг“.

Базиликата „Свети Марко“ е поплавена по шести пат во 1.200 години, при што во последните 20 години се случија четири поплави. Најскората беше во октомври 2018 година.

Засега нема извештаи за оштетување на базиликата.

Видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат длабока вода што тече како река низ улиците на Венеција, како и високи бранови кои удираат по закотвените бродови.

Градските власти велат дека висината на бранот била 187 сантиметри, малку понизок од рекордниот – висок 194 сантиметри во 1966 година.

Обилните дождови зафатија поголем дел од Италија последниве денови, предизвикувајќи поплави, особено на југот од земјата, а лошо време се прогнозира и за наредните денови.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа29 минути

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија54 минути

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија55 минути

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово, даде одговор на новинарски прашања...

Македонија1 час

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет2 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет2 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија2 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт2 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија13 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион13 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион16 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа16 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија19 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија20 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија22 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ24 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија24 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија24 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион24 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Досие