Контакт

Свет

Се заразиле со омикрон, а биле ревакцинирани и одвоени еден од друг

Објавено пред

Новиот сој на коронавирус, омикрон, се проширил меѓу двајца ревакцинирани патници, додека биле во карантин во хотел во Хонгконг, пишува „Блумберг“.

dobivaj vesti na viber

„Надзорните камери покажаа дека ниту еден од двајцата заразени не ја напуштил собата, ниту имале некаков контакт, така што единствен начин за пренос е воздушен, во време кога послугата им носела храна или кога лекарите ги тестирале за ковид“, велат истражувачи од Универзитетот во Хонгконг.

Своите наводи тие ги објавија во списанието „Имрџинг инфектус дизизес“.

Омикрон е означен како вид на загриженост поради бројните мутации, па затоа истражувачите велат дека инфекцијата на двајца сосема одвоени луѓе покажува дека постои причина за загриженост, бидејќи постои страв дека омикрон може да ја заобиколи заштитата од вакцините и да биде многу заразен.

„ Откривањето на инфекција со омикрон помеѓу две целосно вакцинирани, одвоени лица во хотел во карантин е доказ за оваа загриженост“, заклучија Хаогао Гу, Лео Пун и други истражувачи кои ги следеа двата случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Во Украина за прв пат уништен американскиот Абрамс

Објавено пред

Украинската армија загуби, за прв пат, еден од своите тенкови М-1 Абрамс од американско производство. Во понеделникот, видеото снимено од руски дрон стана вирално на интернет, на кое се гледа како дронот лови еден од тенковите западно од градот Авдиивка во источна Украина. Украинската 47-ма механизирана бригада располага со 31 таков тенк. Друго видео го прикажува истиот тенк М-1 во пламен, веројатно откако бил погоден од истиот или друг дрон, пишува „Форбс“.

dobivaj vesti na viber

Ова беше неизбежно. Две години по почетокот на руската војна во Украина, експлозивните дронови се најголемата закана за оклопните возила на двете страни. Тие можат да го погодат најранливото место на резервоарот: покривот, каде што оклопот е најслаб. Абрамс што САД и го ветија на Украина пристигна во земјата минатата есен. Во петокот, украинското Министерство за одбрана објави видеа на кои се прикажани тенкови – речиси сигурно најдобрите што ги има Украина – како ги напаѓаат руските сили на патиштата надвор од степата северно од урнатините на Авдиивка.

Украина ги доби моделите на Абрамс од 2000-тите и им требаше извесно време за да стигнат до фронтот. 47-та бригада беше очигледен избор за сите тенкови што САД им ги дадоа на Украинците.

Но, прво бригадата мораше да направи неколку замени на тенкови, што е нешто по што е позната. Откако ги донираа своите тенкови М-55С од Словенија и германскиот Леопард 2А6, тенковскиот одред на бригадата конечно доби тенкови М-1, а потоа тргна во акција со нив кога украинскиот гарнизон во Авдиивка почна да се повлекува пред две недели по брутална четиримесечна битка со 10 пати побројна руска сила.

Неколку недели подоцна, одредот ја претрпе првата потврдена загуба на тенк. Видеото од рускиот дрон го потврдува она од што се плашеле набљудувачите: дронот удрил во Абрамс во покривот каде што оклопот е слаб, предизвикувајќи пожар кој најверојатно го уништил возилото. Не е јасно дали екипажот успеал да побегне.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски министри: Последен час е да се реши проблемот со недостигот на работници

Објавено пред

Борбата на Германија да го реши недостигот од милиони квалификувани работници може да ја чини земјата како една од водечките економии во светот, доколку владата не преземе чекори наскоро, изјави денеска министерот за труд, Хубертус Хајл.

dobivaj vesti na viber

„Ако сега не го решиме проблемот со недостигот на квалификувана работна сила, тоа ќе стане главна пречка за растот во Германија“, рече Хајл на конференција во Берлин.

„Секој ден е се поважно „сите луѓе кои сакаат да работат да почнат да работат, да добијат обука“, рече министерот за економија Роберт Хабек.

„На долг рок, ова ќе биде одлучувачкото прашање дали Германија расте и дали може да се зголеми или да се одржи просперитетот во земјата“, додаде тој.

Според него во моментов се слободни стотици илјади работни места. Треба да си слеп за да не видиш дека во иднина ќе има уште од ова“, предупреди министерот.

Министерот за труд Хабертус Хајл ги наведе стабилното снабдување со енергија, забрзаното планирање и обезбедувањето на квалификувана работна сила како најважни чекори за да се обезбеди германската економија да остане силна.

„И покрај сите разговори, ние сме всушност силна земја, но ни треба одреден напредок“, рече Хејл. Кога станува збор за обезбедување квалификувана работна сила, тој додаде дека „времето истекува“ за Германија.

До 2035 година, седум милиони квалификувани работници ќе заминат во пензија, рече Хеил, цитирајќи студија на Институтот за истражување за вработување. Тој нагласи дека 1,6 милиони млади луѓе на возраст од 20 до 29 години немаат почетна стручна обука.

Министерката за образование Бетина Старк-Ватцингер рече дека повеќе од 45.000 луѓе „го напуштаат училиштето без никакви квалификации“ секоја година.

Младите на конференцијата се пожалија на недостаток на пракса во образованието и рекоа дека посетувањето стручни училишта се уште се смета за инфериорно во однос на студирањето на универзитетите.

Прикажи повеќе...

Европа

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Објавено пред

Кремљ реагираше на изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон дека испраќањето западни трупи на теренот во Украина не е „исклучено“ во иднина. На вчерашната конференција во Париз, Макрон потврди дека „во оваа фаза нема консензус“ во врска со одлуката, но дека „ништо не треба да се исклучи“.

dobivaj vesti na viber

„Самиот факт дека се разговара за можноста за испраќање одредени контингенти во Украина од земјите на НАТО е многу важен нов елемент“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на новинарите на прашањето за изјавите на Макрон.

Тој се осврна и на ризикот од директен конфликт меѓу Русија и НАТО доколку членките на НАТО испратат свои војници да се борат во Украина.

„Во тој случај не би морале да зборуваме за веројатноста, туку за неизбежноста (на директен конфликт)“, рече Песков.

Шведска, Чешка и Полска се оградија од изјавите на Макрон. Во меѓувреме, Киев реагираше позитивно на коментарите на Макрон. Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак истакна дека дискусијата за потенцијалната интервенција на Западот во војната била добра.

„Ова покажува, прво, апсолутна свест за ризиците што ги носи Европа од милитаристичка, агресивна Русија“, истакна тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 часа

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 часа

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија3 часа

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија3 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија3 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет4 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија4 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет4 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ17 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија17 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија19 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет20 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион20 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ21 час

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија21 час

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија21 час

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија23 часа

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија24 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...