Контакт

Свет

СЗО: Во тек се планови за производство на вакцини во Африка

Објавено пред

Се прават планови да се започне со производство на вакцини против коронавирус во Африка, поради зголемената загриженост за нееднаквиот пристап до вакцините за време на пандемијата.

Првиот центар за производство на вакцини ќе биде отворен во Јужна Африка, со помош на конзорциум, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса ги поздрави плановите како важен чекор напред кон Африка, која ќе стане помалку зависна од увезените вакцини.

„ Никогаш не доаѓаат. Никогаш не пристигнуваат на време”, рече тој и дополни дека на тоа место исто така ќе се обучуваат квалификувани работници потребни за производство на вакцината.

„ Оваа иницијатива е прва од многуте што ќе ги поддржиме“, рече францускиот претседател Емануел Макрон.

„ Ова е одлична вест, особено за Африка, која има најслаб пристап до вакцини“, рече директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус.

Центарот може да ги произведе првите вакцини во рок од девет до 12 месеци, ако сè оди според планот, рече експертот на СЗО, Соум Сваминатан. СЗО објави дека деталите за трансферот на технологија и соработката сепак треба да се договорат.

Државите разговараа за укинување на патентот за вакцини, за што особено се залагаа Јужна Африка и Индија при Светската трговска организација (СТО). Тедрос рече дека бројот на нови случаи во делови на Африка е зголемен за три пати, па дури и за четири пати, за неколку недели, делумно поради екстремно малата вакцинација.

Европа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската унија е постигната и ги повика сите што имаат можност да се вакцинираат за заштита на сопственото здравје и за заштита на другите.

„Нашата цел во јули беше да заштитиме 70 проценти од возрасните во Европската унија со најмалку една доза. Денес ја постигнавме таа цел и 57 проценти од возрасните се целосно вакцинирани“, рече Фон дер Лајен.

Таа посочи дека треба да продолжат напорите и да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе.

„Делта варијантата е многу опасна. Затоа ги повикувам сите кои имаат можност да се вакцинираат. Заради заштита на сопственото здравје и заштита на другите“, рече Фон дер Лајен, истакнувајќи дека ЕУ ќе продолжи да обезбедува доволно вакцини.

Прикажи повеќе...

Свет

Истражување: Антителата исчезнуваат шест месеци по примањето на втората доза „Синовак“

Објавено пред

Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „Синовак Биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од оние кои ја примиле, додека третата доза имала силно стимулирачко дејство, покажува лабораториска студија.

Кинески истражувачи ги објавија наодите од студијата заснована на примероци од крв земени од здрави возрасни лица на возраст од 18 до 59 години, пренесува „Ројтерс“.

Меѓу учесниците кои примиле две дози, во временски период од две или четири недели, само 16,9 проценти односно 35,2 проценти, соодветно, имале неутрализирачки антитела што биле над она што истражувачите го сметаат за праг кој може да се детектира шест месеци по втората доза, се наведува во студијата.

Индонезија и Тајланд веќе се согласија да дадат вакцини од „Модерна“ или „Фајзер“, како трета доза, на некои луѓе кои биле целосно вакцинирани со „Синовак“, поради загриженост за нејзината ефикасност против делта варијантата на коронавирусот.

Турција започна да нуди трета доза „Соновак“ или „Фајзер“ на некои луѓе кои примиле вакцина „Соновак“.

На крајот на јуни, „Синовак“ испорача повеќе од милијарда дози вакцини, кои се клучни за имунизација во Кина, Бразил, Индонезија и Чиле.

Прикажи повеќе...

Европа

Во подрумот од куќата чувал тенк, 84-годишен пензионер од Германија оди на суд

Објавено пред

Правниците во Германија расправаат за тоа како да се справат со 84-годишен пензионер кој во својот подрум чувал тенк, противвоздушна пушка и торпедо од Втората светска војна.

Тенкот „Пантер“ бил отстранет од подрумот на неговата куќа на северот на Германија во градот Хајкендоф во 2015 година, пишува Би-Би-Си.

Обвинителите и бранителите сега преговараат за можни казни, вклучително и условна и парична казна до 500.000 евра.

Според адвокатот на обвинетиот, Американскиот музеј е заинтересиран за купување на тенкот „Пантер“.

Многу историчари тврдат дека тоа било најефикасното возило што го користела Германија за време на Втората светска војна.

Адвокатот исто така рече дека голем број германски колекционери контактирале со обвинетиот и заради други предмети, вклучително и пушки и пиштоли.

Во понеделникот на судското рочиште во градот Кил, околу 100 километри северно од Хамбург, адвокатите се обидоа да утврдат дали воената колекција го крши германскиот закон за контрола на оружјето.

Одбраната тврди дека многу оружја веќе не се функционални и дека „Пантер“ е купен како отпад, и размислува да прифати казна од 50.000 евра.

Во јули 2015 година, околу 20 војници го извлекуваа „Пантерот“ од имотот на пензионерот околу девет часа.

Локалните власти за предметите во подрумот ги известиле колегите во Берлин, кои претходно извршиле претрес во домот за уметнички дела украдени од нацистите.

Следното рочиште е закажано за во среда, а пресудата се очекува следниот месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 минути

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 часа

Георгиевски избори пласман во полу-финалето на ОИ

Дејан Георгиевски избори пласман во полу-финалето на Олимписките игри. Македонскиот репрезентативец во таекводно, забележа победа над Сејду Гбане од Брегот...

Македонија2 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет13 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа13 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа13 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа14 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион15 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија20 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија21 час

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија22 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија22 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија23 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа24 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија1 ден

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион2 дена

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Досие