Контакт

Европа

СЗО: Забавува епидемијата со мајмунски сипаници во Европа

Објавено пред

Според Светската здравствена организација, постојаното пренесување на мајмунски сипаници од човек на човек во Европа е елиминирано.

dobivaj vesti na viber

Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге вели дека има охрабрувачки рани знаци дека епидемијата на мајмунски сипаници забавува.

Според последните информации, повеќе од 22.000 случаи се регистрирани во 43 земји во европскиот регион, што претставува повеќе од една третина од глобалниот број на инфекции. Ова ги вклучува Русија и земјите од Централна Азија.

Минатата недела, СЗО објави пад од 21 отсто на бројот на нови случаи во светот по четири последователни недели зголемување.

„Постојат охрабрувачки рани знаци, како што се гледа од Франција, Германија, Португалија, Шпанија, Обединетото Кралство и други земји, дека епидемијата може да забави. За да се придвижиме кон елиминирање на вирусот во Европа, мора итно да ги засилиме нашите напори. Сепак, веруваме дека можеме да го елиминираме трајното пренесување на мајмунски сипаници од човек на човек во Европа, доколку се посветиме на тоа и ги вложиме потребните ресурси“, рече Клуге.

СЗО препорачува одржување на мерките за надзор, насочена вакцинација и идентификација на случаи на контакт. Тие, исто така, препорачуваат да се работи со машката хомосексуална заедница, меѓу која главно циркулира вирусот, за да се поттикне средина без стигма и дискриминација.

Европа

(Видео) Џефри Сакс: Зад саботажата на „Северен тек“ можеби стојат САД и Полска

Објавено пред

Американскиот економист Џефри Сакс, добитник на Нобеловата награда, во разговор со водителот на телевизијата „Блумберг“, изнесе став за кој вели дека е против западниот наратив. Според него САД и Полска би можеле да стојат зад саботажата на гасоводот „Северен тек“ и дека има докази дека американски хеликоптери, со седиште во Гдањск, кружеле над областа каде што се наоѓа гасоводот во Балтичкото Море.

dobivaj vesti na viber

„Би се обложил дека зад ова се можеби САД и Полска“, рече Сакс, пренесува медиумот.

На прашањето на водителот зошто го тврди тоа, Сакс изјави дека има докази дека американски хеликоптери, чија база е во Гдањск, кружеле над таа област во Балтичкото Море.

„Имавме закани од САД претходно оваа година дека ќе влеземе во „Северен тек“ на еден или друг начин. Имавме и изјава од државниот секретар Ентони Блинкен која вреди да се напомене. Тој на прес-конференција минатиот петок рече дека ова е одлична можност. Чуден начин на делување е тоа“, истакна Сакс.

„Знам дека тоа што го кажувам е против нашиот наратив и дека не е дозволено да се зборува за овие работи на Запад“, рече Сакс.

На 27 септември е забележано истекување гас на гасоводите „Северен тек“ 1 и 2. Сеизмографите на данскиот остров Борнхолм забележаа потреси, а властите на Данска и Шведска покренаа истрага, бидејќи се сомневаат дека е извршена саботажа на гасоводот.

Прикажи повеќе...

Европа

Шојгу: Досега повеќе од 200.000 луѓе се мобилизирани во руските вооружени сили

Објавено пред

Досега повеќе од 200.000 лица повикани како дел од делумната мобилизација им се приклучија на вооружените сили на Руската Федерација, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека обуката на мобилизираните се изведува на 80 полигони и во шест центри за обука, пренесува РИА Новости.

Во Русија на 21 септември беше најавена делумна мобилизација и беше најавено дека ќе бидат мобилизирани 300.000 резервисти, што е нешто повеќе од еден процент од вкупните мобилизациски ресурси на земјата, наведува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Во училиштата во Чешка, наместо греење, на учениците им дале ќебиња

Објавено пред

Европа се бори со енергетската криза, поскапувањето на бензинот има свои последици, кои се гледаат и во основните училишта.

dobivaj vesti na viber

На социјалната мрежа „ТикТок“ се појави видео снимено од ученик за време на часот. Наместо установата да им обезбеди греење, децата се смрзнале и единственото нешто што им обезбедило училиштето се ќебиња.

Поради енергетските санкции предизвикани од Европската унија против Русија, цената на гасот на пазарот вртоглаво порасна од почетокот на војната во Украина.

Имајќи го тоа на ум, во Европа постои загриженост за тоа како ќе се одвиваат зимските месеци.

ЕУ советуваше да се намали употребата на гас, особено во „шпиц“ часови, во овој контекст, во европските земји кои се обидуваат да преземат различни мерки, секојдневно се применуваат одредени решенија за заштеда на енергија.

Последниот пример за оваа ситуација се случи во Чешка.

Во централноевропската земја температурите паднаа под 10 степени, а Чесите воведоа ќебиња во училиштата како мерка за заштеда на енергија, а видеото од чешки ученици завиткани во ќебиња брзо стана вирално на интернет, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Обвинителство: Зеќири го оштетил буџетот за скоро 1,5 милиони евра, парите завршиле во приватни фирми

Обвинителката Катерина Коларевиќ поднесе обвинение против ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири. Тој се гони за злоупотреба на службена положба...

Економија2 часа

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет2 часа

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет3 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со тешки последици, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ...

Свет5 часа

Азербејџан ја гранатира Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет5 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи...

Свет5 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Јан, кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Јан на Флорида и во Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови вторпат...

Свет5 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет5 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансира проектил

Откако Северна Кореја лансира ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет5 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион18 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа19 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет20 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија23 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион23 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија23 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија1 ден

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија1 ден

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...