Контакт

Свет

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Објавено пред

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила.

dobivaj vesti na viber

Куомо претходно беше суспендиран на неодредено време, откако се појавија детали за помагање на неговиот брат, поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо, да се соочи со обвинувањата за сексуално вознемирување објавени претходно оваа година.

Си-Ен-Ен објави дека документите објавени од државниот обвинител на Њујорк во понеделникот покажуваат дека Крис Куомо бил повеќе вклучен во одбраната на својот брат отколку што знаеле водачите на мрежата.

Во извештајот на АП се наведува дека популарниот водител извршил притисок врз изворите поврзани со жртвите на неговиот брат и ги информирал соработниците на гувернерот за своите наоди, активно помагајќи да се развие одбранбен план и одговор на обвинувањата.
Крис претходно призна дека разговарал со својот брат и му дал совет кога гувернерот се соочил со обвинение за сексуално вознемирување, меѓутоа, информациите објавени во понеделникот открија многу повеќе детали за тоа што точно направил суспендираниот водител на Си-Ен-Ен.

Според Нилсен, шоуто на Крис Куомo, кое се емитува во 21 часот во работните денови, го гледале во просек 1,3 милиони гледачи, нешто повеќе од шоуто на Андерсон Купер на најпопуларниот автор и водител на Си-Ен-Ен, кој вчера го замени Куом0 во своето шоу.

Гувернерот Ендрју Куомо поднесе оставка во август за да избегне речиси сигурна процедура за отповикување.

На денот кога поднесе оставка, Крис Куомо им рече на гледачите дека oваа ситуација не можел ни да ја замисли. Тој истакна дека никогаш не известувал за скандалот со сексуално вознемирување, ниту пак се обидел да се меша во известувањето на Си-Ен-Ен. Тој призна дека се обидел да биде тука за својот брат кога избил скандалот.

„ Јас не сум советник. Јас сум брат. Ништо не контролирав. Бев таму да слушам и да го дадам своето мислење“ изјави тогаш водителот.

Во средата, Крис Куомо оцени дека неговата суспензија е срамна, но разбирлива. Си-Ен-Ен наведува дека, заедно со информациите во документите кои укажуваат на сериозно кршење на стандардите, Куомо бил информиран за неговото отпуштање во саботата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Еден работник загина во пожар во фабриката „Евројуг“ во Србија

Објавено пред

Работник во фабрика загина во пожарот што избувна во утринските часови во фабриката „Евројуг“ во Шид, соопшти денеска општина Шид.

dobivaj vesti na viber

Пожарот во фабриката за бои и лакови „Евројуг“ во Шид е пријавен во 11:30 часот.

Во пожарот загинал фабричкиот работник Перица Јурошевиќ, објави веб-страницата на општина Шид.

Прикажи повеќе...

Свет

Еден човек загина кога се урна скеле за време на невреме во центарот на Москва

Објавено пред

Еден човек загина при уривање на скеле во близина на Московскиот државен технички универзитет Бауман во центарот на Москва, изјави денеска претставник на службите за итни случаи на руската престолнина.

dobivaj vesti na viber

„Силните налети на ветерот предизвикаа пад на скелето“, изјави тој за агенцијата РИА Новости.

Изворот појасни дека скелето се урнало на површина од 10 метри квадратни во близина на трикатната зграда кај Московскиот државен технички универзитет Бауман.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина протестира против одлуката на ЕУ да ги зголеми царините за кинеските електрични возила

Објавено пред

Кинеското Министерство за трговија протестираше против одлуката на Европската унија да ја зголеми царината за увоз на електрични возила од Кина на дури 38 отсто, нарекувајќи ја „неразумна“.

dobivaj vesti na viber

Во трговскиот спор околу субвенциите на Пекинг, за кои Брисел вели дека им штетат на европските производители на автомобили, ЕУ планира да воведе увозни царини од 17,4 до 38,1 отсто за електричните возила што ги извезуваат во Европа и кинеските и други компании од целиот свет, вклучително и Тесла.

Портпаролот на кинеското министерство Хе Јадонг рече дека како подготовка за одлуката, ЕУ барала премногу информации од кинеските производители на автомобили, а потоа неправедно ги обвинила дека не соработуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија6 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија7 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт7 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија8 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија10 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт10 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет10 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија11 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија12 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ22 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија1 ден

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија1 ден

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...