Контакт

Свет

Советникот на Трамп за Русија и Европа поднесе оставка

Објавено пред

Советникот за Русија и Европа на американскиот претседател, Доналд Трамп, Тим Морисон, поднесе оставка во пресрет на сведочењето пред американскиот Конгрес, пренесуваат американските медиуми.

„Морисон одлучил да се сврти кон други можности“, навел неименуван претставник на администрацијата.

Тој додал дека Морисон веќе некое време размислувал за напуштање на амдинистрацијата. Морисон би требало денеска да сведочи во Претставничкиот дом на Конгресот во врска со поведувањето импичмент за Трамп.

Тој е еден од функционерите што присуствувал за време на телефонскиот разговор на Трамп со претседателот на Украина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

Објавено пред

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел ја ракетирал палестинската територија со фосфорна бомба.

Видеото објавено на „Твитер“ покажува два чада на местото на нападот, црн и бел, за кои корисникот на социјалната мрежа кој го објави видеото тврди дека е доказ дека Израел фрлил фосфорна бомба, која е забранета со Женевската конвенција од 1980 година. Автентичноста на снимката и тврдењето за тој вид бомба не се потврдени.

Меѓу сите запаливи материи што се користат во запалива муниција, белиот фосфор зазема посебно место. Ова се случува поради неговите уникатни хемиски својства и пред сè поради температурата на согорување, која достигнува 800-1000 Целзиусови степени.

Друг важен фактор е способноста на оваа супстанција спонтано да се запали при интеракција со кислород во воздухот. Кога гори, белиот фосфор ослободува густ отровен чад, што исто така предизвикува изгореници на внатрешниот респираторен тракт и труење на телото.

Доза од 0,05 до 0,1 грам е фатална за луѓето, а во зависност од количината топи човечко месо.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Евакуирано училиште во Франција поради дојава за бомба

Објавено пред

Училиште во францускиот град Лил на северот на земјата е евакуирано денес по дојава за бомба, соопшти локалната полиција, потврдувајќи ги претходните медиумски информации.

Полициската администрација за регионот От де Франс објави дека во тек е полициска акција во областа околу училиштето и дека областа е оградена со безбедносна лента, пренесува „Ројтерс“.

Француските медиуми јавуваат дека утрово околу 8:00 часот бил примен повик за наводно поставена бомба.

Претходно, француската телевизија БФМ и весникот „Ла вуа ду Нор“ објавија дека екипа за деактивирање на бомбата и кучиња трагачи се на местото на настанот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пронајден тигарот кој седум дена талкал низ улиците на град во Америка

Објавено пред

Деветмесечниот бенгалски тигар кој исчезна пред една недела е пронајден во предградието на Хјустон, соопшти полицијата, додавајќи дека тигарот наречен Индија не е повреден.

Виктор Куевас (26), чија сопруга е сопственик на тигарот, во моментов е во притвор, откако на почетокот на минатата недела избега од полицијата со тигарoт. Тој претходно беше ослободен со кауција поради обвинение за убиство од 2017 година, пренесува „Си-би-ес њуз“.

Командантот на полицијата во Хјустон, Рон Борца, изјави дека сопственик на тигарот е сопругата на Куевас, а нејзината пријателка и испратила порака на полицијата за неговата локација. После тоа, сопругата на Куевас го предала тигарот на полицијата.

Борца изјавил дека иако полицијата не знае точно каде бил тигарот цела недела, сопругата на Куевас тврди дека знае каде бил тој во секое време. Борца рече дека Индија била кај разни луѓе од вторник до сабота, без да ги именува.

Сопругата на Куевас изјави дека тигарот го имаат девет месеци, иако нејзиниот сопруг тврди дека само таа е сопственик на животното. Неговиот адвокат го потврди тоа, велејќи дека Куевас сè уште поминува многу време со Индија.

„Виктор многу се грижи за оваа мачка. Тој ја сака. Разумно е да се претпостави дека Виктор е дел од животот на мачката уште кога била младенче“, изјави неговиот адвокат.

Досега не е поднесена пријава против сопругата на Куевас, но според Борка, истрагата е во тек. Тој исто така рече дека е забрането да се чуваат тигри како домашни миленици во Хјустон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Регион2 часа

Почнува самитот Брдо-Бриони: Целта е што побрзо приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Балканските лидери учествуваат на самитот Брдо-Бриони. На самитот учествуваат претседателите на процесот, претседателите на Словенија и Хрватска и лидерите на...

Свет2 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа3 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет3 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет3 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет4 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија13 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија19 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет20 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија21 час

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 дена

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Досие