Контакт

Европа

Стигна казната за девојките кои во Германија со часови мачеа нивна врсничка, ја полеваа со вода и ја снимаа

Објавено пред

Пред неколку месеци Германија беше шокирана од случај на насилство од врсници, кога група девојчиња со часови напаѓаа, мачеа и понижуваа 13-годишно девојче. Тие беа изведени пред суд, а „Билд“ пишува дека добиле лесни казни.

dobivaj vesti na viber

Четири девојчиња на возраст од 14 до 17 години завршија на суд поради врсничко насилство.

На 21 февруари 2023 година во Шлезвиг-Холштајн го нападнале девојчето јавно, го снимиле тој чин на телефон и го објавиле видеото на интернет.

На видеото се гледа како 13-годишното девојче плаче и моли за милост. Кога случаен минувач видел што се случува, групата девојки ја спречила жртвата да повика помош и се преправале дека самите и помагаат.

Десетина девојки и истуриле сок врз главата на жртвата, и ставиле пепел од цигари и и ја запалиле косата, а додека девојката се обидувала да стане, една од девојките почнала да и вика: „Седи и моли ме.

Судењето на девојчињата од 14 до 17 години беше спроведено во затворен простор од страна на Судот за малолетници во Мелдорф. Пријавените добија кривични пријави за обични разбојништва и опасни телесни повреди.

Жртвата не била на рочиштето, според медиумот.

Четири девојчиња се осудени на по 50 часа социјална работа и обука против агресија. Сите тие го признале делото и однапред и се извиниле на својата жртва.

Иако „Билд“ пишува дека казните се лесни, експертот за малтретирање Карстен Стал рече дека пресудата е важна бидејќи им покажува на другите дека е погрешно да се прават такви работи на други луѓе.

„Барам конечно да се справиме со основните причини и да спречиме децата и младите да станат жртви и сторители однапред преку превенција и едукација во училиштата“, рече тој.

Европа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Објавено пред

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла 2.253 килограми кокаин, кој на пазарот вреди околу 136 милиони фунти. Според ирската полиција, тоа е најголемата заплена на дрога во историјата на земјата.

dobivaj vesti na viber

„Ова е најголемата заплена на дрога во историјата на земјата“, изјави портпаролот на ирската полиција на брифинг со новинарите.

Уапсени се три лица, а истрагата се уште е во тек.

Се верува дека не целата дрога била наменета за ирскиот пазар, туку требало да биде истоварена во Ирска и потоа да се пренесе понатаму. Инспекторите веруваат дека станува збор за кокаин кој потекнува од јужноамерикански картел.

„Тоа беше исклучително сложена операција во која беа вклучени морнарицата, воздухопловните сили, елитна единица, сите надгледувани од Штабот на одбранбените сили. Времето беше исклучително лошо, операцијата беше многу тешка“, изјави првиот човек на ирската морнарица.

Како што пишува Скај њуз, ирските специјалци со хеликоптер се спуштиле на бродот, а потоа започнала акцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

Објавено пред

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О, нешто гори“, вели еден. Само што фрлија бомба на руска цел. Нападот во текот на ноќта е дел од координираната украинска офанзива во близина на опколениот источен украински град Бахмут“, до кој на Си-ен-ен му беше дозволен ексклузивен пристап.

dobivaj vesti na viber

„Ќе ја погодиме нивната линија на фронтот и нашите момци ќе напредуваат кон непријателот“, вели еден од пилотите на дронот, кој себеси се нарекува „Грув“. Украинските копнени трупи се опремени со западна опрема за ноќно гледање и имаат предност во ноќните операции, но авионите на Киев не се погодни за темница, па оваа единица на беспилотни летала, со прекар Код 9.2, се зајакнува.

„Дроновите гледаат ноќе како и дење. Гледаме пешадија, целиме возила, топови, сè што треба да уништиме“, објаснува Грув. Тие користат беспилотни летала „Вампир“ од украинско производство, хексакоптер што го набави владата во Киев како дел од иницијативата на Министерството за дигитална трансформација за снабдување на украинските сили со технологија на бојното поле.

„Секое беспилотно летало е опремено со термичка слика, така што може ефикасно да работи ноќе. Тие можат да носат до 15 килограми товар. Армијата ќе ги користи за уништување оклопни возила и тенкови, како и непријателски одбранбени структури, утврдувања или складишта за муниција “, рече вицепремиерот на Украина и министер за дигитална трансформација Михајло Федоров во август, кога најави дека 270 од овие уреди ќе бидат испратени во првите редови.

Тоа е тоа што го прави Грув и неговата единица. Видео снимките направени од камерите за ноќно гледање на нивните беспилотни летала и доставени до Си-ен-ен покажуваат дека беспилотните летала фрлаат бомби врз неколку руски оклопни возила, вклучително и неодамнешниот напад кој уништи модерен руски тенк Т-90 – еден од поновите и понапредните модели што Русија ги испрати на теренот во Украина.

„Понекогаш ги има многу“, вели Грув, скенирајќи ја областа со својот дрон и обидувајќи се да ги открие руските сили. Беспилотните летала бркаат неколку руски возила, фрлајќи бомби врз нив додека се движат: „Во моментов не гледаме многу од нив. Таму имаше возило, но не го погодивме“.

Како што се засилува нападот со беспилотни летала, на бојното поле се приклучуваат и други единици: се слуша тешка артилерија, која ги опсипува руските позиции осветлени од месечината со касетна муниција донирана од САД.

Повеќецевните ракетни системи „Град“ го исполнуваат небото со нивните брзи ракети со подсвиркване, минофрлачките единици се приклучуваат, гаѓајќи ја војската на Москва со ракети, а борбените возила на пешадијата се тркаат кон руските линии, пишува Си-ен-ен.

Тоа е сеопфатен напад, а во нивниот штаб, командантот на единицата Код 9.2, наречен Флинт, вели дека оваа операција трае со недели. „Се подготвуваме повеќе од еден месец“, вели Флинт, додека неговите луѓе подготвуваат муниција за фрлање на руските позиции.

„Тоа е комбиниран напад“, додава Флинт, објаснувајќи дека притисокот јужно од Бахмут е дизајниран да ги искористи неодамнешните успеси во областа, каде што Украина успеа да ослободи важна територија.

Киев концентрираше голем дел од пристигнатото западно оружје на југ, каде што украинските сили напредуваа по две оски: од Орихив до Мелитопол и од Велика Новосилка до Бердјанск.

Меѓу другото, во областа беа испратени тенкови Леопард 2 од германско производство и американски борбени возила Бредли за поддршка на украинските сили кои ги напаѓаат руските позиции. Крајната цел е да се стигне до Црното Море и да се прекине руската рута за снабдување до Крим. Досегашното напредување беше бавно и скромно, а Украина зазеде само неколку мали села на југ.

Многу помалку е кажано за операциите во источниот дел на земјата, каде силите на Киев полека, но сигурно вратија десетици квадратни километри по бруталниот напад на Русија врз Бахмут минатата зима. „Ние овде ја пробиваме нивната одбранбена линија и ги победуваме прилично добро“, вели Грув, додавајќи дека руската платеничка група Вагнер, одговорна за повеќето од придобивките на Русија во текот на зимата, се вратила во областа.

„Да, и Вагнер е тука. Тие се вратија, брзо ги сменија командантите и се вратија овде“, вели Грув. Тој смета дека присуството на Вагнер е делумна компензација за недостатокот на работна сила на руската страна: „Русија собра војници од околните области и ги донесе овде. Немаат многу мажи овде“.

Сепак, тоа е војна на трошење, и со помалку напредна западна опрема од нивните сонародници на јужниот фронт, украинските сили овде се принудени повеќе да се потпираат на мозокот отколку на мускулите. „Постојано ја менуваме тактиката. Тоа е како бокс. Одиме по телото, па удираме со главата“, објаснува командант Флинт.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе доведе до конфликт со Русија, објави Волстрит журнал, повикувајќи се на свои извори.

dobivaj vesti na viber

Другите членови на германската владејачка коалиција одобрија испраќање ракети Таурус во Украина. Германската пратеничка Мари-Агнес Штрак-Цимерман на 4 септември напиша на Твитер дека „самиот Шолц ја блокира оваа одлука во рамките на коалицијата“. Според извори цитирани од Волстрит журнал, Шолц е загрижен дека германскиот персонал ќе мора да работи со проектили на терен во Украина, потег што тој тврдеше дека ќе бара гласање во парламентот. Уште повеќе, Шолц се плашеше дека присуството на германски трупи на теренот во Украина може да предизвика „директен конфликт со Русија“.

Нејасно е зошто Шолц тврди дека германскиот персонал ќе мора физички да биде лоциран во Украина за да може да се користат ракетите Таурус, пишува Волстрит журнал. Ракетите Таурус беа предмет на многу дискусии и дебати, при што голем дел од германското двоумење произлегува од изгледите ракетите да се користат на руска територија.

Украина доби и други проектили со долг дострел од своите сојузници, како што се Сторм Шадоу од Обединетото Кралство и француското производство СЦАЛП, но Таурус има значително поголем дострел. Зад кулисите, официјалните претставници на Обединетото Кралство ги уверуваа своите колеги во Германија дека Украина не користела ракети „Сторм Шадоу“ на цели без претходно одобрение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа47 минути

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа55 минути

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија1 час

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа1 час

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Скопје2 часа

Поради синдикален протест, посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, со почеток во 9 часот, поради одржување синдикален протест, ќе биде спроведен посебен...

Топ3 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион13 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија15 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ16 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија19 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија20 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ21 час

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ22 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија22 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија23 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион23 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...