Контакт

Европа

Столтенберг: Ќе ја зголемиме поддршката за сите што се изложени на руски притисок, вклучително и Грузија и БиХ

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО одржа прес-конференција во Брисел пред самитoт на НАТО и доаѓањето на американскиот претседател, Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

„НАТО и партнерите одговорија на оваа криза со силна поддршка за Украина. НАТО дејствуваше брзо и обединето за да ги заштити, т.е. одбрани сите сојузници. Стотици илјади сојузнички трупи се во состојба на готовност во земјите членки. Во Европа моментно се наоѓаат 100.000 американски војници. Дополнителни одлуки ќе донесеме на утрешниот самит. Очекувам дека лидерите ќе се договорат за зајакнување на позицијата на НАТО во сите домени, со големо зголемување на нашите сили на источното крило на алијансата, на копно, во воздух и на море.

Првиот чекор е да се распоредат четири нови борбени групи на НАТО, во Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка, заедно со постојните сили во балтичките земји и Полска. Тоа значи дека ќе имаме осум меѓународни борбени групи на западното крило, од Балтикот до Црното Море. Се соочуваме со нова реалност за нашата безбедност, затоа треба да ја ресетираме нашата одбрана и тоа да го правиме на долг рок. Утре, лидерите на НАТО ќе ја повторат нашата поддршка за Украина.

„Украина има право на самоодбрана во рамките на Повелбата на ОН, а ние им помагаме на Украинците да го остварат тоа основно право“, рече Столтенберг.

Тој рече дека очекува утре сојузниците да се договорат за дополнителна поддршка, која вклучува сајбер-безбедност, како и опрема што ќе ѝ помогне на Украина да се заштити од хемиски, биолошки, радиолошки и од нуклеарни закани.

„Инвазијата на претседателот Путин е брутална, а човечкото страдање е страшно и болно за гледање. Решени сме да направиме сѐ што можеме за да ја поддржиме Украина, но имаме одговорност да обезбедиме војната да не ескалира надвор од границите на Украина и да нема конфликт меѓу НАТО и Русија, што би довело до уште поголем број смртни случаи и уништување. Очекувам и дека ќе ја зголемиме нашата поддршка за сите партнери што се изложени на руски притисок, вклучително и Грузија и БиХ. Работејќи заедно со ЕУ, мора да им помогнеме да го одбранат својот суверенитет“, рече Столтенберг.

Тој повтори дека НАТО дава невидена поддршка за Украина. Рече дека членството на Украина во НАТО не е на агендата на самитот, но помошта за Украина е на врвот на агендата.

Солтенберг ја коментира и вчерашната изјава на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој рече дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје, само доколку се загрози нејзиното постоење.

„Русија мора да престане да ѕвечка со нуклеарното оружје. Тоа е опасно и неодговорно. НАТО е тука да ги заштити и брани сите сојузници, а ние ѝ пренесовме јасна порака на Русија – нуклеарната војна не може да се победи и не може да почне. Ова само ја нагласува важноста да се стави крај на војната во Украина. Мораме да направиме сѐ што можеме за да спречиме војната да ескалира надвор од границите на Украина и да стане посмртоносна и опасна од она на што сме сведоци денес. Секоја употреба на хемиско, биолошко и на нуклеарно оружје радикално ќе ја промени природата на конфликтот, а Русија мора да знае дека никогаш нема да може да победи во нуклеарна војна. Нивното континуирано ѕвечкање со нуклеарно оружје и реторика се спротивни на она што го кажаа во НАТО и другите формати за спречување нуклеарен конфликт“, рече Столтенберг.

Тој ја истакна важноста на утрешниот самит.

„Тоа е вонреден самит во вонредна безбедносна ситуација. Се соочуваме со најголемата безбедносна закана од крајот на Втората светска војна. Убеден сум дека сојузниците ќе се договорат за сите важни прашања“, рече Столтенберг.

Европа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

Објавено пред

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

На снимката се гледа облак од чад кој се издига над зградата погодена од проектил.

Зеленски на „Фејсбук“ објави видео од експлозијата. Тој изјави дека е зафатена зградата на Домот на културата и дека загинале 11 лица, меѓу кои и едно 11-годишно дете.

„Окупаторите ја земаа културата, образованието и човештвото за свои непријатели. Тие ги гаѓаат со проектили и бомби. Што им е во умот на луѓето кои избираат такви цели? Апсолутно зло, апсолутна глупост“, напиша Зеленски.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Експлозии во украинскиот регион Харков, проектил погодил зграда

Објавено пред

Седум лица се повредени по гранатирањето на местото Лозова во украинската област Харков, се наведува во извештаи што ги пренесува „Скај њуз“.

dobivaj vesti na viber

На снимката се гледа облак од чад што се издига над зграда, која според тврдењата, била погодена од проектил.

Прикажи повеќе...

Европа

Итен состанок на СЗО, повод – новата епидемија со мајмунски сипаници

Објавено пред

Светската здравствена организација ја свикува групата водечки експерти на итен состанок за да разговараат за тековната епидемија на мајмунски сипаници, пишуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, двојно е зголемен бројот на заболени со заразни мајмунски сипаници во Велика Британија, а тоа го потврдил и министерот за здравство Саџид Џавид, наведувајќи дека има 11 нови случаи на заразени.

„Утринава ги информирав министрите за здравство на Г7 за она што го знаеме досега. Повеќето случаи имаат благи симптоми и можам да потврдам дека набавивме дополнителни дози вакцини кои се ефикасни против мајмунска сипаница“, напишал тој на Твитер.

Медиумите потсетуваат дека мајмунските сипаници последниве денови се шират во Европа, а првите случаи се потврдени во Франција, Италија, Шведска, како и во Канада и во Австралија.

Првиот пациент кој добил мајмунски сипаници на 7 мај отпатувал во Нигерија, од каде се верува дека е заразен, пред да се врати во Англија.

Симптомите вклучуваат треска, главоболки и осип на телото кој започнува на лицето и се шири на други делови од телото.

Според податоците на веб-страницата на Светската здравствена организација, смртноста од мајмунски сипаници била меѓу нула и 11 отсто, а во последно време се движи меѓу три и шест отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа15 минути

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија4 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа5 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа6 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија6 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија7 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија7 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија8 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа9 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа9 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа9 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион10 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет10 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа10 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа10 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет10 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија21 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа22 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија23 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет24 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...