Контакт

Свет

Талибанците побарале помош од Турција за управување со аеродромот во Кабул

Објавено пред

Талибанците побараа од Турција техничка помош во управувањето со аеродромот во Кабул по заминувањето на странските војници, но останува и процесот на целосно повлекување на турската армија до крајот на рокот – 31 август, изјавија двајца турски официјални лица.

Еден од официјалните лица изјавил дека Анкара ја чека тешка одлука дали да ја прифати оваа работа, пишува „Ројтерс“.

Претежно муслиманската Турција беше дел од мисијата на НАТО во Авганистан и се уште има стотици војници на аеродромот во Кабул, а официјалните лица велат дека армијата е подготвена да се повлече во краток рок.

Владата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со месеци тврдеше дека може да го задржи присуството на аеродромот доколку тоа се побара од неа.

„ Талибанците испратија барање за техничка поддршка во управувањето со аеродромот во Кабул, а обезбедувањето безбедност на работниците без турските вооружени сили е ризична работа“ рече турскиот претставник.

Друг турски официјален претставник објасни дека одржувањето на аеродромот отворен откако странските сили ќе ја предадат контролата е од витално значење не само за да се задржи Авганистан поврзан со светот, туку „и за одржување на размената на набавки и помош“.

Портпаролот на талибанците, Забидула Муџахид вчера изјави дека сакаат добри односи со Турција, турската влада и муслиманскиот народ на турската нација.

„ Што се однесува до турските сили стационирани во Авганистан, тие не ни се потребни во нашата земја, а откако ќе заврши евакуацијата, сами ќе го обезбедиме аеродромот – рече Муџахид.

Турција беше одговорна за обезбедување на аеродромот во Кабул во времето на распоредување на НАТО и беше вклучена во напорите за евакуација во последните две недели.

Соединетите држави велат дека се координираат со регионалните партнери и Талибанците за идната операција на аеродромот во Кабул.

„Функционална држава, функционална економија, влада која има слични односи со остатокот од светот, има потреба од функционален комерцијален аеродром“, рече во понеделникот Едвард Прајс, портпарол на Стејт департментот.

Свет

Комбинација на вакцината на „Астра зенека“ и „спутник лајт“ – откриен голем скок на антитела кај вакцинираните

Објавено пред

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „Астра зенека“ и засилувачка доза на „Спутник лајт“ против Ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето од тестираните, објави денеска Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).

Податоците се собрани од 20 луѓе кои учествувале во истражувањето на 100 луѓе во Азербејџан, кое започна во февруари, пишува „Ројтерс“.

Учесниците во студијата прво ја примиле вакцината на „Астра зенека“, а 29 дена подоцна трета, засилувачка доза на „Спутник лајт“, соопшти РДИФ.

„ Според резултатите од привремената анализа, четирикратно зголемување на неутрализирачките антитела кон протеинот САРС-КоВ е откриено кај 85 проценти од волонтерите на 57-от ден од студијата“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ ги очекува Вучиќ и Курти на преговори во Брисел до крајот на неделава

Објавено пред

ЕУ интензивно работи на организирање на состанок на претставници од Белград и Приштина во Брисел, на кој ќе се разговара за ситуацијата во северно Косово и враќањето на слободата на движење, а средбата може да се одржи до крајот на неделава, дознава агенцијата „Танјуг“ од извори во Брисел.

Дипломатските кругови во Брисел велат дека и натаму се водат преговори со Белград и Приштина во врска со доаѓањето на делегации во Брисел, но не исклучуваат дека средбата би можела да се одржи кон крајот на оваа седмица, јави агенцијата.

Во исто време, пристигнувањето во Брисел на американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, беше потврдено за неделава, со една тема на дневен ред – ситуацијата во Косово.

Европската унија постојано повторува дека дијалогот во Брисел е единствениот начин за решавање на актуелната криза на Косово, како и сите други отворени прашања, а шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, објави дека за ситуацијата на северот на Косово и слободното движење ќе се разговара во наредните денови во Брисел од страна на главните преговарачи на Белград и Приштина.

„Двата главни преговарачи кои доаѓаат во Брисел во наредните денови се првиот позитивен чекор. Клучно е тие да дојдат со мандат да разговараат за понатамошниот пат и да најдат одржливи решенија што се во интерес на граѓаните“, посочи Борел во писмена изјава.

Се шпекулира дека состанокот во Брисел може да се случи по посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ќе разговара со лидерите во Белград и Приштина на 29 септември.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Објавено пред

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат грчките медиуми. Пријавена е материјална штета. Во Хераклион беше наредена евакуација на училиштата и сите институции. Најмалку едно лице загина.
Станува збор за градежен работник, кој работел на обнова на црквата во селото Аркалохори, пренесува „Катимерини“.

Ова го потврди и градоначалникот на Аркалохорија, кој исто така изјави дека се оштетени две цркви и други згради во селото.

Според него, две лица биле заробени, едното во црквата, каде што се урнала куполата, а другото во неговата куќа.

Првата процена на Геодинамичкиот институт за земјотрес, кој се случи утрово на Крит, зборува за јачина од 5,8 степени, со епицентар на 78 километри јужно од Хераклион, најголемиот град на тој остров.

Евромедитеранскиот сеизмолошки центар одделно ги проценува вибрациите на 6,2 степени, пишува „Катимерини“.

Според првичните извештаи, епицентарот е на длабочина од 10 километри.

Последователните измерени земјотреси се со јачина од 3,8 и 4,5 степени.

Очевидци и локални медиуми тврдат дека земјотресот траел долго и бил силно почувствуван не само во Хераклион, туку и на целиот Крит.

Земјотресот, како што пренесуваат грчките медиуми, бил почувствуван на Крит, но и на познатиот остров Санторини.

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми.

Властите во Турција ги предупредија жителите за можно цунами предизвикано од земјотресот во Грција.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Европа4 часа

Тесна победа на социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет4 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија6 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија6 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ20 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион21 час

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија21 час

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие