Контакт

Свет

Тилерсон ги повика арапските земји на преговори со Катар

Објавено пред

 Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повика Катар и другите арапски држави да “седнат заедно”, да дискутираат за барањата и да ја “смират реториката” со цел “да помогнат во намалување на тензиите.”Тој рече дека САД ги поддржуваат напорите на Кувајт да посредува во спорот.

dobivaj vesti na viber

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин му поставија на Катар 13 барања кои мора да бидат исполнети во рок од 10 дена, ако сака да бидат укинати дипломатските и економски санкции изречени пред две недели за наводно финансирање на тероризам.

Меѓу овие барања се гасење на телевизијата Ал Џезира, затворањето на турските воени бази во Катар и намалување на нивото на дипломатските односи со Иран, со почитување на санкциите дека САД наметнати на Иран.

Од Катар се бара и да го спречи финансирањето на сите екстремистички групи кои САД ги смета за терорисички, вклучувајќи ја Исламската држава, Муслиманското братство, Хезболах и либанските ограноци на Ал Каеда во Сирија, некогаш познати како Нусра фронт.

Тилерсон претходно инсистираше дека сите барања се “разумни и оправдани”.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Израел и САД ги отфрлија повиците за прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

Објавено пред

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот. Тој пред Советот за безбедност на ОН рече дека „прекинот на огнот само ја зајакнува контролата на Хамас врз Газа“ и испраќа порака дека „на Хамас му е простено за неговите намерни злосторства“.

dobivaj vesti na viber

Тој исто така рече дека „угнетувањето на населението во Газа од страна на Хамас“ добило „зелено светло на меѓународната заедница“. Ердан додаде дека „без воен притисок врз Хамас, ниту една дипломатија не може да гарантира ослободување на заложниците“. Американскиот претставник Роберт Вуд на седницата рече дека САД не поддржуваат итен прекин на огнот.

„Иако САД силно поддржуваат траен мир, во кој и Израелците и Палестинците можат да живеат во мир и безбедност, ние не ги поддржуваме повиците за итен прекин на огнот. Тоа само ќе го посее семето на следната војна бидејќи Хамас не сака траен мир“, рече Вуд пред Советот за безбедност на ОН.

САД се една од постојаните членки што имаат право на вето на резолуцијата. Советот за безбедност на ОН подоцна денеска ќе гласа за резолуцијата претставена од Обединетите Арапски Емирати, која повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот во Газа“. САД досега постојано се противеа на меѓународните повици за прекин на огнот и се очекува да гласаат против резолуцијата.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го повика Израел да стори повеќе за заштита на цивилите. Тој рече дека постои „јаз“ меѓу ветувањата и нивното спроведување на терен. Шефот на ОН Антонио Гутереш на седницата рече дека насилството на Хамас „во никој случај“ не го оправдува „колективното казнување“ на Палестинците, барајќи од Советот за безбедност да одлучи за итен прекин на огнот.

„Безрезервно ги осудувам нападите на Хамас на 7 октомври, но насилството на Хамас под никакви околности не може да го оправда колективното казнување на палестинскиот народ“, рече тој.

„Светот и историјата не набљудуваат. Време е да се дејствува“, додаде тој пред членовите на Советот за безбедност, барајќи од нив да се залагаат за итен хуманитарен прекин на огнот.

Во многу краткиот текст се повикува и на заштита на цивилите, итно и безусловно ослободување на заложниците и обезбедување хуманитарен пристап.

Прикажи повеќе...

Регион

Млади момчиња од Косово настрадаа во Италија, со автомобил излетаа во река

Објавено пред

Три лица загинаа кога БМВ-то што го возеле удрило во заштитна ограда во италијанскиот град Португаро, во близина на Венеција, и паднало во река, јави агенцијата АНСА.

dobivaj vesti na viber

Жртвите се двајца Албанци од Косово, Ѓ. Е.(20) и А.Х.(22), кои биле во друштво на Ѓ. Т.(21), девојка на еден од младите, која исто така починала.

Според италијанските медиуми, во сообраќајна несреќа во мај загинал и братот на А.Х, Адмир (19), кога бил повреден и нивниот татко.

Кога итната помош пристигнала на местото на несреќата, биле пронајдени во автомобилот.

Првичните информации сугерираат дека во несреќата можеби учествувало и четврто лице, но нуркачите засега не пронашле тело во реката.

Прикажи повеќе...

Свет

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Објавено пред

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународната мировна конференција е неопходна за да се стави крај на војната во Газа и да се најде трајно политичко решение што ќе доведе до формирање на палестинска држава.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Ројтерс“ од неговата канцеларија во Рамала, 87-годишниот Абас изјави дека конфликтот меѓу Израел и Палестинците достигнал алармантна фаза која бара меѓународна конференција и гаранции од светските сили.

„Јас сум за мирен отпор. Јас сум за преговори засновани на меѓународна мировна конференција и под меѓународно покровителство што би довело до решение под заштита на светските сили за формирање на суверена палестинска држава во Појасот Газа, Западниот Брег и Источен Ерусалим“, рече тој.

Абас додаде дека врз основа на обврзувачки меѓународен договор, тој ќе ја оживее ослабената палестинска управа (ПА), ќе ги спроведе долгоочекуваните реформи и ќе одржи претседателски и парламентарни избори. Абас рече дека тие се придржувале до сите мировни договори потпишани со Израел, од Договорот од Осло од 1993 година до другите, но дека Израел ги прекршил своите ветувања за ставање крај на окупацијата.

„Кој и да победи – победи, ова ќе бидат демократски избори“, рече тој на прашањето дали би ризикувал да ги одржи изборите со оглед на можноста Хамас да победи како во 2006 година. Абас рече дека планирал да одржи избори во април 2021 година, но претставник на Европската унија му кажал дека Израел се противи на гласањето во Источен Ерусалим, принудувајќи го да ги откаже изборите.

Абас не претстави конкретна визија за повоениот план за кој се разговараше со американските претставници. Според тој план, ПА ќе ја преземе контролата врз Појасот Газа, дом на 2,3 милиони луѓе.

„Газа денес не е Газа како што ја знаете. Газа е уништена. Нејзините болници, училишта, инфраструктура, згради, патишта и џамии се уништени. Не остана ништо. Кога ќе се вратиме, ќе ни требаат ресурси, на Газа и е потребна реконструкција. “, рече Абас и ги повика САД да бидат одговорни за она што се случува во енклавата.

„Тоа е единствената сила способна да му нареди на Израел да ја прекине војната и да ги исполни своите обврски, но за жал не го прави тоа. Америка е соучесник на Израел“, рече Абас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија7 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет8 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија10 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет11 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ11 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија12 часа

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион15 часа

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет16 часа

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија16 часа

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија1 ден

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија1 ден

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија1 ден

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија1 ден

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија1 ден

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија1 ден

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија1 ден

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија1 ден

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...