Контакт

Свет

Тихановскаја се кандидирала за претседател поради љубов

Објавено пред

Светлана Тихановскаја, противкандидатка на белорускиот претседател Александар Лукашенко на неодамнешните претседателски избори, во политичките води влегла речиси случајно.

dobivaj vesti na viber

Нејзиниот сопруг, опозицискиот активист и блогер Сергеј Тихановски, бил уапсен, а таа се кандидирала наместо него.

Како што објаснила таа, се кандидирала за претседател на Белорусија поради љубов – за да го ослободи сопругот, со кого има ќерка и син.

Тихановскаја за време на кампањњата вети дека ќе ги ослободи сите политички затвореници, дека ќе спроведе демократски реформи, ќе го отстрани синдикалниот договор со Русија, што многу опозициски активисти во таа земја го гледаат како мешање во суверенитетот на земјата.

Свет

Шпанија ја зајакна безбедноста во владините згради по откривањето на 5 писма-бомби

Објавено пред

Шпанија ги засили безбедносните мерки во владините и официјалните згради по откривањето на пет писма-бомби во изминатата недела, вклучително и онаа што експлодираше вчера во украинската амбасада во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Писмата биле адресирани до шпанскиот премиер Педро Санчез, Министерството за одбрана, компанија за производство на оружје која произведува ракетни фрлачи донирани во Киев, воена воздухопловна база во близина на Мадрид и амбасадата, пишува „Гардијан“.

Шпанскиот државен секретар за безбедност, Рафаел Перез, изјави дека првичните анализи покажале оти пакетите биле испратени од Шпанија.

„Тоа се кафени коверти со сличен изглед. Ние сме во рана фаза на нашата истрага. Иако има знаци дека дошле од шпанска територија, да бидеме внимателни”, изјави Перез денеска во Мадрид.

Државниот секретар вели дека сè уште нема доволно причини да се вознемири од терористичката закана и дека шпанската влада не знае дека слични пакети се испраќаат во други земји. Највисокиот кривичен суд во Шпанија го истражува случајот, а експертите ќе ги испитаат ковертите за да ги споредат ДНК и ракописот.

Писмо-бомба од амбасадата експлодирала кога вработен ја отворил вчера. Мажот се здобил со полесни повреди на рацете. Поради ова, Украина ги предупреди своите дипломати да ги зголемат безбедносните мерки. Второто писмо-бомба беше деактивирано од офицери на одредот за бомби. Тоа беше откриена неколку часа подоцна во Инсталази, компанија за производство на оружје во Сарагоса во регионот Арагон, која произведува ракетни фрлачи C90, пишува „Гардијан“.

Утрово се дозна дека писмо со пиротехнички материјал било адресирано и до премиерот Санчез. Писмото било пресретнато на 24 ноември во палатата Монклоа, официјалната резиденција на премиерот. Набргу потоа, Министерството за одбрана објави дека во девет часот наутро бил откриен сомнителен пакет, поради што биле повикани офицери на одредот за бомбардирање. Тоа било упатено до министерката за одбрана Маргарита Роблес.

Шпанското МВР соопшти дека поради откривањето на пакетот во Монклоа, дошло до итно зголемување на безбедноста во владините згради. Велат дека сега ќе бидат дополнително внимателни за поштенските пакети. Портпаролот на министерството рече дека рендгенските снимки покажале оти пликото испратено до сателитскиот центар на Европската Унија во базата Торехон де Ардоз содржи некаков механизам.

„Службениците на националната полиција и цивилната гарда отидоа во базата за да ја оградат областа, а полициските истражители го анализираат пликот што беше адресиран до сателитскиот центар“, рече портпаролот.

Прелиминарните истраги сугерираат дека постои врска помеѓу првите две писма бидејќи и двата плика имале иста адреса на е-пошта на испраќачот. Украинскиот амбасадор во Шпанија Серхи Похорецев изјави дека првиот сомнителен пакет е адресиран до него и дека е предаден на шефот на амбасадата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Писмо бомба испратено и во Амбасадата на САД во Мадрид

Објавено пред

На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како шпанската полиција е распоредена пред Амбасадата на САД во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Се претпоставува дека се работи за уште едно писмо бомба.

Претходно, шпанскиот весник „Ел Паис“ објави дека шпанската полиција пресретнала коверт со пиротехнички материјал адресиран до премиерот Педро Санчез во палатата „Монклоа“ во Мадрид.

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека станува збор за коверт сличен на оние што вчера и денеска беа откриени во Министерството за одбрана, украинската Амбасада, Сарагоса и воздухопловната база „Торехон“.

Писмо бомба пристигнала во воздухопловната база „Торехон“ рано утринава и истрагата е во тек.

Експлозивна направа во Сарагоса била откриена синоќа во фабрика за оружје, која произведува фрлачи на гранати, што Шпанија ги испратила во Украина. Полицијата извршила контролирана експлозија на пакетот.

Прикажи повеќе...

Свет

Кремљ: Плановите на ЕУ за формирање суд за воени злосторства се нелегитимни

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги осуди повиците на Европската Унија за формирање суд за воени злосторства поради руските дејства во Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека такво тело нема да има легитимитет и е неприфатливо за Москва.

„Што се однесува до обидот за формирање некаков суд, тој нема да има никаков легитимитет и нема да го прифатиме, ќе го осудиме“, изјави Песков за новинарите, а пренесува „Интерфакс“.

Во одговор на прашањето како Кремљ би реагирал на ваквите дејства, Песков рече дека руските истражители работат на откривање на злосторствата на „киевскиот режим“.

„Многу е важно на сето ова да се додадат податоците за злосторствата извршени од режимот од 2014 година и за кои, за жал, не видовме критика од Западот“, додаде портпаролот на Кремљ.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, вчера изјави дека Европската Унија ќе се обиде да формира специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе ги истражи и гони наводните воени злосторства извршени од Русија во Украина.

Како што рече таа, ЕУ продолжува да му дава поддршка на Меѓународниот кривичен суд (МКС), со што предлага формирање специјализиран суд, со поддршка на Обединетите нации, кој ќе ги истражува и гони „злосторствата на руската агресија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија2 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија2 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија3 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија4 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа4 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет7 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет8 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет8 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет8 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет9 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет9 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија9 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион20 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија23 часа

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...