Контакт

Свет

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Објавено пред

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска офанзива на претседателот Доналд Трамп и покрај европските закани дека ќе се воведат реципрочни мерки.

Царините стапија во сила една минута по полноќ и, меѓу другото, се однесуваат на авионите на „Ербас“, француските вина и шкотското виски. Американската влада пред четири дена доби зелено светло од Светската трговска организација за воведување царини како одговор на субвенциите што ЕУ му ги даде на „Ербас“.

САД се веќе во трговска војна со Кина, што претставува голем ризик за стабилноста на глобалната економија.

Трамп завчера повторно ги нападна европските земји и ги обвини за нефер постапување и огромни бариери против увоз од САД.
Сепак, тој не ја отфрли можноста за постигнување договор и со тоа да се стави крај на спорот.

Францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер, кој е во Вашингтон на годишниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд, ја предупреди американската влада дека одлуката за царините ќе има негативни последици, како економски така и политички.

„ЕУ е подготвена да возврати“, рече Ле Мер.

За денеска е предвидена средба меѓу Ле Мер и трговскиот претставник на САД, Роберт Лајтхајзер.

Свет

Мозаиците во „Аја Софија“ ќе бидат покриени со завеси или ласери за време на муслиманска молитва

Објавено пред

Мозаиците во истанбулската „Аја Софија“ ќе бидат покриени со завеси или ласери за време на муслиманската молитва, објави портпаролот на турската владејачка Партија на правдата и развојот  (АКП), откако претседателот Таип Ердоган го претвори музејот во џамија.

Христијанските икони ќе бидат откриени и отворени за сите посетители во текот на останатото време, а влезот ќе биде бесплатен, рече Омар Челик. Сè уште не е јасно како ласерите ќе ги покриваат мозаиците.

Претседателот Таип Ердоган ја прогласи истанбулската „Аја Софија“ отворена за муслиманска богослужба, откако судот донесе одлука дека претворањето на некогашната византиска црква во музеј во 1934 година било нелегално.

Одлуката предизвика критики и загриженост низ целиот свет, вклучително и Грција, САД и Русија, како и УНЕСКО и папата Франциско, кои рекоа дека се погодени од одлуката.

Челик на прес-конференција изјави дека Светиот Престол покажал најголемо непочитување кон „Аја Софија“ во историјата.

Тој рече дека православните христијани страдале со години како резултат на „латинската инвазија“ предводена од Ватикан во 13 век кога крстоносците ја ограбиле базиликата.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран од одлуката на турската влада да го смени статусот на „Аја Софија“, а грчкиот премиер Киријакос Мицотакис остро ја осуди одлуката на Турција да ја претвори „Аја Софија“ од музеј во џамија.

Грција рече дека одлуката ќе има последици врз односите меѓу двете земји и врските на Турција со Европската Унија.

Лидерот на екстремно десничарската италијанска партија Лига, Матео Салвини, го предводеше протестот пред турскиот конзулат во Милано.

„Ќе запрам секаква финансиска помош за турскиот режим и ќе ја завршам еднаш засекогаш секоја претпоставка за влез на Турција во Европската Унија затоа што дадовме повеќе од десет милијарди евра за режимот што ги претвора црквите во џамии и мислам дека ја преминаа границата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Поплавата за миг однесе цела куќа во Кина

Објавено пред

Во долината на реката Јангце се забележани врнежи од дожд какви што не се паметат во последните 50 години, а во поплавите досега загинаа најмалку 141 лице.

Поплавите носат сè пред себе, дури и големи куќи.

Во провинцијата Џангси, на југот на земјата, надојдената река за миг проголта двокатна куќа.

Прво, приземјето беше поплавено, а потоа целата куќа се преврте и се распадна во водата. Сето тоа траеше околу 5 секунди.

Најмалку 140 луѓе загинаа и исчезнаа во поплавите во централните и источните области на Кина, а сега е загрозен и Вухан, градот каде што почна пандемијата на коронавирусот.

Најголемите поплави во Кина се случија во 1998 година, кога повеќе од 4.000 луѓе загинаа.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија, 412 новозаразени лица за 24 часа

Објавено пред

Во последните 24 часа, потврдени се 412 нови случаи на коронавирус во Германија.

Вкупниот број заразени лица во таа земја се зголеми на 199.375, објави Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Четири лица починале, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 9.068, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори против пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји во кои е забрането слетување...

Македонија38 минути

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија2 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија2 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет3 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа3 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион3 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија14 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија16 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија16 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија19 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ19 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија19 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија20 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет23 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа24 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион1 ден

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Досие