Контакт

Свет

Трамп го избра екс сенаторот Коутс за шеф на разузнавањето, но не планира преструктуирање

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во четвртокот го избра поранешниот сенатор Даниел Коутс за свој директор на националното разузнавање, соопштија двајца функционери од неговиот транзициски тим, во настојувањата да оствари влијание во американската разузнавачка заедница којашто често ја критикува, но нема намера да ја преструктуира.

Официјалната објава на одлуката се очекува до крајот на седмицава, додека Доналд Трамп ќе носи одлуки за другите важни места коишто мора да ги пополни во рамките на подготовките за преземање на Белата куќа на 20-ти јануари.

На 73-годишниот Даниел Коутс, од сојузната држава Индијана, штотуку му завршува шестгодишниот мандат во Сенатот, во кој мина повеќе од десет години и беше во сенатскиот комитет за разузнавање. Претходно мина четири мандати во Претставничкиот дом. Во времето на поранешниот републикански претседател Џорџ В Буш помладиот беше американски амбасадор во Германија.

Доналд Трамп повторно изрази сомневања во процените на американската разузнавачка заедница од администрацијата на претседателот во заминување Барак Обама, дека Русија имала своја улога во кибернетичките упади во текот на претседателската Кампања.

Демократите ја обвинуваат Москва дека сакајќи да го девалвира американскиот систем му помогнала на Трамп и на другите републиканци со крадењето на доверливата преписка меѓу челниците на Демократската партија кои подоцна се појавуваа на WikiLeaks.

Трамп подоцна во четвртокот според локално време, во Кулата Трамп во Њујорк треба да биде информиран за извештајот на разузнавачката заедница за оваа тема од високи функционери, откако извештајот претходно му е поднесен на Обама и беше писмено поднесен во сенатскиот комитет.

Некои американски разузнавачки функционери го поздравија во четвртокот изборот на Коутс, и изразија надеж дека неговото именување е знак дека Трамп настојува да ги поправи односите со разузнавачката заедница по долгите месеци спорење околу нејзините процени дека Русија со хакирањето влијаела врз ноемвриските претседателски избори.

Еден функционер, под услов да остане анонимен, за Reuters изјавил дека исто така се надева оти, доколку биде потврден неговиот избор, Коутс ќе може да го договори она што го нарекол „примирје“ меѓу разузнавачката заедница и избраникот на Трамп за национална безбедност, поранешниот директор на Одбранбената разузнавачка агенција (DIA), пензионираниот генерал-полковник Мајк Флин, кој беше отпуштен од сегашниот директор на американската разузнавачка служба Џејмс Клапер, кој ги координира 19-те разузнавачки агенции и служби на САД.

Истовремено, портпаролот на Трамп негираше во четвртокот дека новиот американски претседател размислува за преструктуирање на разузнавачките служби, демантирајќи го написот за наводната реформа.

Весникот The Wall Street Journal објави дека Доналд Трамп има намера да ја преструктуира Централната разузнавачка агенција (CIA) и да ги намали овластувањата на кабинетот на директорот на националните разузнавачки служби (DNI), кој раководи со сите разузнавачки агенции.

„Тие информации не се точни. Замислата за преструктуирање на разузнавачката заедница не е точна. Таа е потполно неточна“, изјави Шон Спајсер, портпарол на Трамп во текот на телефонската прес-конференција, пренесе AFP.

Како што наведува The Wall Street Journal, повикувајќи се на анонимни извори наводно блиски на Трамп, овој го изнел предлогот за намалување на службите коишто сепак би морале подобро да соработуваат./крај/мф/сн

Свет

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Објавено пред

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

„Мора да ја разгледаме можноста вакцините не само да обезбедат превентивна заштита, туку и да спречат пренесување. Постојат различни студии и симулации за ова“, додаде О’Брајан.

Вели дека е тешко да се дадат подетални предвидувања во конкретната ситуација.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

Објавено пред

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател.

„Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, бидејќи времето не е на наша страна. Сè друго е. Факт е огромната измама што се случи. Тоа не смее да се случи во ваква земја”, рече Трамп.

Потоа репортерот влезе во вербална дискусија и во еден момент, Трамп ја изгуби смиреноста и му рече: „Јас сум претседател на Америка, никогаш повеќе не разговарај со претседателот така“, по што повика на прашање од друг новинар.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ги забрани пластичните кеси

Објавено пред

Германскиот парламент, Бундестагот, изгласа закон за забрана на пластични кеси на мало од 2022 година, со тоа што тенки пластични кеси за пакување овошје и зеленчук сепак да бидат дозволени.

Забраната се однесува на пластични кеси со дебелина од 15 до 50 микрометри, кои се стандардни во малопродажбатата.

„Пластичната кеса е синоним за непотребно трошење на ресурси“, рече германската министерка за животна средина. Таа рече дека платнените вреќи, корпи и пластични кутии кои можат да се користат повеќепати се „добра алтернатива“ на пластичните кеси.

Еколошката организација WWF ја поздрави забраната за пластични кеси, но истовремено рече дека таа има „само симболична тежина“.

„Помалку од еден процент од потрошувачката на пластика во Германија отпаѓа на пластичните кеси“, се вели во соопштението на WWF.

Партијата на зелените исто така го поддржа законот во парламентот, но смета дека трендот на употреба на пакување за еднократна употреба не е запрен.

Опозициските партии Алтернатива за Германија и Либералдемократската партија гласаа против законот затоа што сметаат дека тоа е нефер мерка за германската малопродажба, без видлив ефект врз животната средина, образложувајќи дека тоа се однесува само на германската трговија, додека другите земји на ЕУ не се засегнати од тие законски мерки.

Пратеникот на АфД, Андреас Блек, посочи дека договорот меѓу малопродажбата и федералната влада за намалување на употребата на пластични кеси, постигнат пред две години, донел резултати и ја намалил употребата на кеси за две третини.

„Законот за забрана на пластични кеси е најбезсмислената еколошка забрана за овој изборен период“, рече Блек.

Во последните две години, огромното мнозинство од ланците на маркети целосно ги исфрлија од употреба пластичните кеси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите...

Македонија7 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет7 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија9 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија10 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија11 час

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија12 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија13 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија16 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија17 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет18 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет19 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет19 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет19 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт20 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет20 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет20 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет20 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Досие