Контакт

Свет

Трамп за доделувањето на Пулицеровата награда: Зошто медиумите би добиле признание за лажните извештаи за Русија?

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е револтиран на доделувањето на Пулицеровата награда на медиумите, кои, според него, објавуваат лажни вести, вклучително и неговите врски со претставниците на руските власти.

dobivaj vesti na viber

„Вашингтон пост“ ја освои Пулицеровата награда за јавна служба за 2022 година за известување за „Бурата на Капитол“ на 6 јануари 2021 година. „Њујорк тајмс“ исто така освои три награди, вклучително и категоријата „Меѓународни вести“ за известување за американските воздушни напади на Средниот Исток. Наградата во категоријата „Вести“ отиде во рацете на персоналот на „Мајами хералд“ за известување за уривање станбена зграда во градот Сурфсајд.

„Зошто медиумите што објавуваат лажни вести и нивните ‘новинари’ би ја добиле Пулицеровата награда за нивните апсолутно лажни извештаи за Русија? Тоа беа целосни измислици. Пулицеровата награда е хаос“, напиша Трамп во соопштението објавено на социјалните мрежи.

Од претседателските избори во 2016 година американските власти ги истражуваат наводните врски на Трамп со Русија. Русија ги негира обвинувањата за мешање во американските избори. Во САД е отфрлена верзијата на „заслухот“, а се истражува и заднината на кампањата против поранешниот американски претседател, пренесе „Новости“.

Регион

По Белград, дојави за бомби и во училиштата во Сараево

Објавено пред

Неколку училишта во Сараево добиле електронска пошта со содржина дека во објектите се поставени бомби, изјави портпаролот на МВР на кантонот Сараево, Мирза Хаџиабдиќ.

dobivaj vesti na viber

Во моментов во тек се контрадиверзивни прегледи на посочените локации.

Според информациите на Н1 Сараево, бомби биле пријавени во неколку основни училишта во реонот на општините Стари Град и Ново Сараево, а децата се вратени дома до завршување на прегледот.

Претходно минатата недела, голем број училишта низ Србија добија извештаи за поставени бомби. По проверките беше утврдено дека дојавите за поставените бомби се лажни.

Институциите утврдија дека некои дојавите доаѓаат и од странство.

Прикажи повеќе...

Свет

Детали од приватниот живот на убиецот од Тексас: Исмејуван поради говорната мана, имал лоши семејни односи

Објавено пред

Салвадор Роландо Рамос, 18-годишниот напаѓач кој застрела и уби 21 лице, вклучително и 19 деца во училиште во Тексас, работел како ноќен менаџер во Венди, мала заедница во градот Јувалди, пишуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Облечен во панцир, влегол во основното училиште Роб со пиштол и полуавтоматска пушка отворил оган врз децата. Се уште не е познат мотивот за овој страшен масакр.

Американските медиуми цитираа луѓе кои го познаваат и рекоа дека „сакал да се шегува“. „Њујорк тајмс“ разговараше со неговите колеги на работа и тие рекоа дека никој навистина не го познава.

Според Њујорк Тајмс, родителите, кои рекле дека се пријатели на семејството на напаѓачот, го опишале како лошо момче. Еден од нив се присетил дека Рамос често се допишувал со мајка му кога бил помлад. Сепак, и двајцата беа изненадени што тој може да биде способен за такво насилство.

Државната полиција соопшти дека Рамос ја застрелал и критично ја ранил својата баба во нејзината куќа, на адресата дадена од напаѓачот во неговата возачка дозвола, пред да замине на училиште. Некои медиуми објавија дека тој ја убил, но тоа не е официјално потврдено.

„Вашингтон пост“ ги цитира неговите пријатели и роднини кои го опишуваат како осамен 18-годишник кој бил „малтретиран поради говорна мана како дете, страдал од тежок семеен живот и насилно напаѓал врсници и непознати луѓе и со текот на годините. ”

Рамос наводно го напуштил училиштето откако редовно бил малтретиран.

– Пред околу една година Рамос на социјалната мрежа објави фотографија од автоматска пушка на својата „листа на желби“. Пред четири дена тој објави фотографии од две пушки, кои ги опиша како „фотографии од моето оружје“, изјави еден од неговите пријатели за „Вашингтон пост“.

Во неколку извештаи се наведува дека Рамос имал нарушен домашен живот со чести кавги со неговата мајка, која наводно е наркоманка.

По нападот Рамос бил застрелан од полицијата, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Објавено пред

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште Роб во Тексас, пред масакрот на социјалните мрежи објави фотографии од оружјето што го купил за својот 18-ти роденден.

dobivaj vesti na viber

Непосредно пред пукањето на фотографија од оружјето означил непозната девојка. „Имам мала тајна. Сакам да ти ја кажам. Биди благодарна што те означив”, и’ напишал тој во преписката, на што таа одговорила: „Тоа е страшно. Едвај те познавам, а ти ме означуваш на фотографија со некои оружја”

Преписката ја објавила девојката, а набргу потоа содржината била отстранета. Рамос пред масакрот во училиштето пукал и во својата баба која е во болница и се бори за живот.

Осомничениот 18-годишен напаѓач купил две пушки на својот 18-ти роденден, изјави сенаторот од Тексас, Роланд Гутиерез.

„Тоа било првото нешто што го направил кога наполнил 18 години“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште Роб во Тексас, пред масакрот на...

Македонија56 минути

„Бегај бе таму, хеј сус“ – Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ58 минути

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското обвинителство до кривичниот суд во Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 час

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет2 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на Третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос, предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет2 часа

(Видео) Ова е напаѓачот кој уби 18 деца – објавена е снимка пред да го започне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет3 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД, кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет3 часа

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани...

Свет3 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа14 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија15 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ19 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија21 час

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија22 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија24 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија1 ден

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа1 ден

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа1 ден

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...